Americký olympijský výbor se omluvili Brazilcům za chování plavců, Lochte už se kaje a MOV vyšetřuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 8. 2016 0:10
"Chování těchto sportovců je nepřijatelné a nereprezentuje hodnoty týmu USA," uvedl ve čtvrtečním prohlášení šéf USOC Scott Blackmun. "Omlouváme se našim hostitelům v Riu a brazilskému lidu za tuto nepříjemnost během toho, co by měla být oslava dokonalosti," dodal. S omluvou přispěchal i jeden z hlavních viníků Ryan Lochte. "Chtěl bych se omluvit za své chování z minulého víkendu. Za to, že jsem nebyl pečlivější a otevřenější v tom, jak jsem popisoval události toho časného rána," uvedl Lochte na svém instagramu.
Ryan Lochte.
Ryan Lochte. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro – Americký olympijský výbor (USOC) se oficiálně omluvil Brazilcům za chování čtveřice plavců v čele s hvězdným Ryanem Lochtem. Ti se v neděli v noci po skončení plaveckých soutěží dopustili výtržností a vandalství na čerpací stanici a pokusili se odvrátit pozornost vymyšlenou historkou o tom, že byli oloupeni falešnými policisty. Za své chování se na twitteru omluvil také sám Lochte.

Aféru začal vyšetřovat Mezinárodní olympijský výbor, který na to vyčlenil speciální disciplinární komisi. Agentuře AP to řekl mluvčí MOV Mark Adams, detaily ale nezveřejnil. Pokud disciplinárka dojde k závěru, že se sportovci provinili proti olympijské chartě, mohou přijít ke slovu sankce.

"Chování těchto sportovců je nepřijatelné a nereprezentuje hodnoty týmu USA," uvedl ve čtvrtečním prohlášení šéf USOC Scott Blackmun. "Omlouváme se našim hostitelům v Riu a brazilskému lidu za tuto nepříjemnost během toho, co by měla být oslava dokonalosti," dodal.

Americký olympijský výbor zároveň oficiálně potvrdil to, co dosud uváděly brazilské úřady. Tedy že si plavci Gunnar Bentz, Jack Conger, James Feigen a Lochte vymysleli víkendové přepadení a oloupení v taxíku a místo toho se sami v opilosti dopustili vandalismu na benzínce, kde vykopli dveře toalety a rozbili dávkovač mýdla a zrcadlo. Po konfrontaci s ozbrojeným personálem stanice zaplatili škodu zhruba ve výši 50 dolarů (1200 korun) a odjeli.

Skandál: Američtí plavci v čele se slavným Ryanem Lochtem se v ulicích Ria nestali obětí ozbrojeného přepadení, jak tvrdili, ale sami byli výtržníky.
1:24
Skandál: Američtí plavci v čele se slavným Ryanem Lochtem se v ulicích Ria nestali obětí ozbrojeného přepadení, jak tvrdili, ale sami byli výtržníky. | Video: Reuters

Lochte a Feigen kvůli tomu mohou být obviněni z křivého svědectví, za což v Brazílii nehrozí trest odnětí svobody. Podle agentury AP ale policie zvažuje také navrhnout obvinění z falešného nahlášení zločinu a ničení majetku, jež obě mohou vynést šest měsíců ve vězení či pokutu.

Lochte coby mluvčí čtveřice v rozhovorech s médii barvitě popisoval, jak v neděli nad ránem k údajné loupeži došlo. Zločinci se podle něj vydávali za policisty, zastavili taxík s Američany a sebrali jim peníze. "Vytáhli zbraně a řekli nám, abychom si lehli na zem. Já jsem odmítl s tím, že jsme neudělali nic špatného. Ten chlap vytáhl zbraň, natáhl kohoutek, přiložil mi ji na čelo a řekl: 'Na zem.' Dal jsem ruce nahoru a poslechl," uvedl Lochte.

Když vyšlo najevo, že všechno bylo úplně jinak, Lochte dnes vyjádřil svou lítost. "Chtěl bych se omluvit za své chování z minulého víkendu. Za to, že jsem nebyl pečlivější a otevřenější v tom, jak jsem popisoval události toho časného rána," uvedl na twitteru. Vyprávěl, jak je složité být v noci venku s přáteli v cizině, kde je jazyková bariéra. "Když na vás cizinec míří zbraní a chce peníze, aby vás nechal jít. Ale bez ohledu na chování kohokoliv jiného tu noc, jsem měl být mnohem zodpovědnější v tom, jak jsem se choval já sám," dodal plavec.

Dva z jeho společníků, Bentz a Conger, byli ve čtvrtek zadrženi na letišti a odvezeni k výslechu na policii. "Oba v případu figurují jako svědci. Nedopustili se křivého svědectví, ve svých výpovědích nelhali," řekl jejich obhájce Sergio Riera.

Oba sportovci se po výpovědi směli vrátit na letiště a ve čtvrtek v noci odletěli ze země. Šestinásobný olympijský vítěz Lochte se dostal do USA ještě před propuknutím skandálu a než brazilská policie zakázala plavcům odcestovat.

V Riu zůstal do dneška pouze Feigen. Ten už změnil svou původní výpověď a dohodl se s brazilskými úřady na zaplacení částky 35 000 realů (259 000 korun), jež by měla jít na veřejně prospěšné účely. Tím se člen zlaté štafety na 4x100 m volným způsobem vyhne trestnímu stíhání a bude moci opustit Brazílii.

Lochtemu a spol. nyní hrozí tresty od Americké plavecké federace, mohou dostat pokutu či distanc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Na Tongu, kde vybuchla podmořská sopka, dorazila první zahraniční pomoc

Na tichomořské souostroví Tonga ve čtvrtek dorazila první dvě letadla s materiální pomocí, pět dní poté, co na ostrovech způsobila obrovské škody erupce podmořské sopky a následná vlna tsunami. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní se také podařilo obnovit telefonní spojení mezi Tongou a zbytkem světa.

Záchranné týmy v uplynulých dnech usilovně odklízely vrstvu vulkanického popela z přistávací dráhy mezinárodního letiště na největším ostrově Tongatapu, aby skrze něj mohla začít proudit humanitární pomoc pro 105 tisíc obyvatel Tongy. Po uvolnění dráhy tam přistálo letadlo C-130 Hercules vyslané Novým Zélandem. Přiletěl také vojenský letoun z Austrálie, informovala tamní vysílací společnost ABC.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Pohonné hmoty po několika týdnech opět zdražují. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla o čtyři haléře

Pohonné hmoty v Česku v minulém týdnu poprvé od konce listopadu zdražily. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla o čtyři haléře na 36,02 koruny za litr. Litr nafty se prodává v průměru za 34,98 koruny, což je o šest haléřů více než před týdnem ve středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Většinu loňského roku paliva zdražovala. Na maxima se ceny dostaly přibližně v polovině listopadu, kdy litr Naturalu 95 stál v průměru 37,20 koruny a nafty víc než 36 korun. Od té doby ceny pohonných hmot několik týdnů klesaly, zlevňování ale postupně zpomalovalo.

Benzin je momentálně o 7,98 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 7,74 koruny na litru méně.

Nejlevnější benzin nyní natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr v průměru za 35,63 koruny. Za naftu se platí nejméně v Karlovarském kraji, litr tam prodávají průměrně za 34,48 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 37,26 koruny, litr nafty pak 36,23 koruny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté v Senátu neprosadili hlasování o volební reformě. Biden je zklamaný

Prezident Joe Biden a jeho demokraté utrpěli dvojitou legislativní porážku, když se v Senátu snažili zabránit obstrukcím, aby mohli schválit volební reformu. Ta měla zvýšit ochranu volebního práva před listopadovými volbami, které rozhodnou o rozložení sil v Kongresu v příštím roce. Biden po hlasování vyjádřil hluboké zklamání, ale dodal, že se nenechá odradit.

Senátní republikáni ve dvojitém hlasování ve středu večer místního času (v noci na čtvrtek SEČ) zablokovali pokusy demokratů posunout legislativu o volebních právech blíže ke schválení. Použili k tomu obstrukční taktiku zvanou filibuster, podle níž je pro ukončení rozpravy a přikročení k hlasování potřeba ve 100členné komoře alespoň 60 hlasů. Senát je aktuálně rozdělen v poměru 50 na 50, přičemž demokraté v praxi disponují většinou jen díky rozhodujícímu hlasu viceprezidentky Kamaly Harrisové.

Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer vzápětí přistoupil k přepracování pravidla filibusteru snížením hranice 60 hlasů na 50. Harrisová krátce předsedala Senátu a v případě potřeby byla schopna zlomit nerozhodný výsledek, ale odešla před konečným hlasováním, napsala agentura AP. Nakonec se v tomto hlasování Schumerovi straničtí kolegové Joe Manchin a Kyrsten Sinemaová připojili k republikánům. Změna pravidel tak neprošla poměrem 52 ku 48.

Zdroj: ČTK
Další zprávy