Američané nezažili prohru už deset let. O zlato z Ria je chtějí obrat přemožitelé Česka

Daniel Poláček Daniel Poláček
21. 8. 2016 13:30
Cesta českých basketbalistů do Ria skončila, když v semifinále kvalifikačního turnaje prohráli se Srbskem. To dnes jakožto jasný outsider nastoupí proti USA ve finále olympiády.
Carmelo Anthony a spol. jsou blízko k celkovému triumfu.
Carmelo Anthony a spol. jsou blízko k celkovému triumfu. | Foto: Reuters

Praha – Rio de Janeiro, 20:45 českého času, finále basketbalového turnaje. Vrchol olympiády se kvapem blíží, ovšem už teď je jasné, že milovníci dramatu nejspíš mají smůlu.

Přitom to vypadalo nadějně. Neotřesitelní favorité ze Spojených států ve skupině poněkud tápali a leckomu vštípili myšlenku, že rozhodně jsou porazitelní. Jenže ve vyřazovacích bojích zlepšili obranu, celkově přidali a dvakrát bezpečně vyhráli.

Argentinu nejdřív smetli 105:78, načež v semifinále zdolali Španělsko 82:76. Ze hry je tudíž tým, který v poslední dekádě nejhlasitěji připomínal, že špičkový basketbal existuje i mimo USA. Jihoevropané ovládli mistrovství světa v roce 2006 a pronikli do finále předchozích dvou olympiád. Teď získají maximálně bronz.

O zlato budou trochu nečekaně bojovat Srbové. Ti ve skupině dali Američanům pořádně zabrat, prohráli pouze 91:94, přičemž v poslední sekundě promrhali šanci na vyrovnání. Jenže předtím nestačili na Francii a Austrálii (té porážku vrátili v semifinále).

Mužstvo, které má v zámořské NBA jediného hráče, pivota Nikolu Jokice, odehraje proti Spojeným státům druhé veledůležité finále během dvou let. Na posledním mistrovství světa zažilo hořkou porážku o 37 bodů, teď řada pamětníků prahne po odplatě.

Deset let bez porážky

Avšak to bude těžké, přetěžké. Američané dali zapomenout na skupinu, v níž leckdy vítězili jen silou vůle. V play off nikomu nedali šanci, téměř celou dobu si udržovali bezpečný náskok.

"Když jde o hodně, hrajeme náš nejlepší basketbal," má jasno Klay Thompson z Golden State. "A ve finále půjde o všechno, takže očekávejte, že všichni podáme skvělý výkon."

Američané dominují, přestože postrádají LeBrona Jamese a další hvězdy.
Američané dominují, přestože postrádají LeBrona Jamese a další hvězdy. | Foto: Reuters

Vzestup basketbalových celebrit hodně souvisí s lepší obranou. "Pokud jde o ofenzivu, dokážeme to rozjet kdykoliv. Sami vidíte, že kluci střílejí pořád. Důležité je, abychom se dál soustředili na defenzivu, v posledních dvou zápasech nám to vzadu klapalo opravdu dobře," říká Kevin Durant, spolu s Carmelem Anthonym největší hvězda týmu.

Oba pamatují na zlato z Londýna před čtyřmi lety, ale zkušenější Anthony s sebou vláčí i chmurné vzpomínky. Protrpěl dvě bronzové akce – olympijské Athény (2004) a mistrovství světa v Japonsku (2006).

Od té doby ale Američané znají jen výhry a hlavně zlaté medaile. Dnes mají v plánu přidat další, pod pěti kruhy už třetí v řadě.

Mělo by se jim to podařit. Jestliže zvítězí Srbsko, bude to podle sázkových kanceláří ještě větší šok, než kdyby čeští hokejisté ovládli skupinu na zářijovém Světovém poháru.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy