Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z dění prvního dne olympijských her v Paříži.
Bikerka Jitka Čábelická neuspěla u Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) se žalobou na Český svaz cyklistky kvůli nominaci na olympijské hry.
Čtyřiatřicetiletá cyklistka nařkla svaz (ČSC) z porušení nominačních kritérií, ale CAS na svém pátečním zasedání v dějišti her Paříži šestinásobné české mistryni v cross country za pravdu nedal. O rozhodnutí informovaly arbitráž a svaz na svých webech. V neděli tak olympijský závod absolvuje Adéla Holubová.
Organizátoři olympijských her v Paříži se omluvili Korejské republice za faux pas během pátečního slavnostního zahájení her. Při průjezdu lodí po Seině označil hlasatel jihokorejskou výpravu za "Korejskou lidově demokratickou republiku", což je oficiální název Severní Koreje, s níž jsou její jižní sousedé stále technicky ve válečném stavu.
Podle agentury Reuters hlasatel popsal stejným názvem "Korejská lidově demokratická republika" ve francouzštině a angličtině obě delegace. Na incident si okamžitě organizátorům stěžoval jihokorejský olympijský výbor a viceprezident pro sport a kulturu Čang Mi-nan přímo v Paříži požádal o schůzku s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasem Bachem.
Jiří Přívratský a Veronika Blažíčková se do bojů o medaile na OH ve střelbě smíšených dvojic ze vzduchové pušky nedostali, v kvalifikaci byli 24. Od postupové čtyřky je dělilo více než šest bodů. Kvalifikaci ovládlo čínské duo Šeng Li-chao, Chuang Jü-tching s výkonem 632,2.
Barbora Seemanová ve své první olympijské disciplíně na hrách v Paříži stovce motýlek postoupila do večerního semifinále v českém rekordu 57,50 sekundy. Ve své rozplavbě skončila čtvrtá, celkově prošla mezi 16 semifinalistek z deváté pozice. Čtyřiadvacetiletá plavkyně, jejíž hlavní disciplínou je 200 metrů volný způsob, vylepšila své vlastní české maximum z loňského listopadu o 25 setin.
Seemanová se na pařížskou olympiádu naladila čtyřmi medailemi z červnového mistrovství Evropy v Bělehradě, z toho dvě byly zlaté. Semifinále 100 m motýlek je v Paříži na programu dnes od 20:30. Nejrychlejší v rozplavbách byla mistryně světa z loňska Číňanka Čang Jü-fej, jež na olympiádě obhajuje stříbro.
Prvními olympijskými vítězi pařížských her jsou Číňané Šeng Li-chao, Chuang Jü-tching, kteří vyhráli soutěž smíšených dvojic ve vzduchové pušce.
Vzduchová puška:
Smíšené dvojice - finále: Chuang Jü-tching, Šeng Li-chao (Čína) - Kum Či-hjon, Pak Ha-čun (Korea) 16:12, o 3. místo: Leová, Satpajev (Kaz.) - Janssenová, Ulbrich (Něm.) 17:5, …v kvalifikaci 24. Blažíčková, Přívratský (ČR).
Vzduchová pistole:
Muži - kvalifikace: 1. Mikec (Srb.) 584, …23. Rampula (ČR) 571.
Střelec Matěj Rampula skončil v kvalifikaci disciplíny vzduchové pistole na 23. místě a do bojů o medaile pro osm nejlepších nepostoupil.
Olympijskou soutěž v synchronizovaných skocích do vody z třímetrového prkna ovládly v Paříži čínské mistryně světa Čchang Ja-ni a Čchen I-wen.
Nejzdobnějším olympijským domem se může pochlubit Indie. Byl postaven ve znamení hesla "Překrásná Indie". To má být více než jen globální značka luxusního životního stylu. Jde o oslava Indie a její filozofie "Vasudhaiva Kutumbakam", což v sanskrtu znamená "Svět je jedna rodina".
Dvojskif Lenka Lukšová, Anna Šantrůčková postoupil na olympiádě v Paříži do úterního semifinále. České veslařky obsadily v úvodní čtyřčlenné rozjížďce druhé místo, když v dešti nestačily pouze na obhájkyně zlatých medailí z Tokia Ancutu Bodnarovou a Simonu Radisovou z Rumunska.
Svěřenkyně trenéra Josefa Lukše se představily v závěrečné třetí rozjížďce a postup do semifinále kontrolovaly od startu, kdy se zařadily za favorizované Rumunky, které jsou i několikanásobnými mistryněmi světa a Evropy.
39letý Španěl Rudy Fernández si jako první basketbalista zahrál na šesté olympiádě. Jeho tým vstoupil do turnaje na fotbalovém stadionu v Lille porážkou 80:92 s obhájci bronzu Australany.
Fernández, který má ve sbírce stříbrné olympijské medaile z Pekingu 2008 a Londýna 2012 a bronz z Ria de Janeiro 2016, za 17 minut na palubovce neskóroval. V ženském turnaji ho startem na šestých hrách vyrovná Američanka Diana Taurasiová, která navíc bude usilovat o rekordní šesté olympijské zlato.
Basketbal - muži:
Skupina A: Austrálie - Španělsko 92:80 (31:21, 49:42, 69:60),
Zápas basketbalistů Austrálie a Španělska byl velmi vypjatý. Podle reportérky agentury Reuters fanoušci v zaplněné hale vypískali australského hráče Usmana Garuby poté, co se dostal do konfliktu s hráči soupeře Joshem Greenem a pak i Joshem Giddeyem. Vedle strkanice, do níž se zapojil také australský hráč Will Magnay, došlo i na nadávky. Garuby a Magnay za to dostali trest za nesportovní chování.
Tenisová jednička Polka Iga Šwiateková postoupila na olympijských hrách v Paříži do 2. kola. Vítězka posledních tří ročníků tamějšího Roland Garros porazila na antuce Rumunku Irinu-Cameliu Beguovou 6:2, 7:5. Finalistka letošního Roland Garros a Wimbledonu Italka Jasmine Paolinová si poradila 7:5, 6:3 s jinou Rumunkou Anou Bogdanovou.
Tenis - ženy:
Dvouhra - 1. kolo: Šwiateková (1-Pol.) - Beguová (Rum.) 6:2, 7:5, Paoliniová (4-It.) - Bogdanová (Rum.) 7:5, 6:3.
Carlos Alcaraz měl problémy hned před svým prvním olympijským zápasem, v němž ho vyzval libanonský tenista Hadyi Habíb . Umpirovému rozhodčímu se nelíbilo Španělovo potítko s velkým logem hráčova sponzora. Světová trojka tak musela i přes protesty nasadit potítko bez reklamy.
Favoritům se s v prvním kole dvouhry daří. Srbský tenista Novak Djokovič deklasoval Australana Matthewa Ebdena 6:0, 6:1. Šampion Roland Garros Španěl Carlos Alcaraz porazil Libanonce Hadyho Habíba 6:3, 6:1 a také on postoupil do 2. kola olympijského turnaje v Paříži.
Tenis, muži:
Dvouhra - 1. kolo: Djokovič (1-Srb.) - Ebden (Austr.) 6:0, 6:1, Alcaraz (2-Šp.) - Habíb (Libanon) 6:3, 6:1.
Kanoista Lukáš Rohan obsadil v 1. kole závodu vodních slalomářů na olympijských hrách v Paříži 10. místo. Obhájce stříbrné medaile z Tokia tak kontroluje postupovou pozici do pondělního semifinále, kam se po dnešním 2. kole kvalifikuje 16 z 20 závodníků. Každému z kanoistů se bude započítávat lepší čas ze dvou jízd.
Vítězkou cyklistické časovky se stala Australanka Grace Brownová. Stříbro získala Britka Anna Hendersonová a bronz Američanka Chloé Dygertová. Jediná Češka na startu Julia Kopecký obsadila 28. místo.
Silniční cyklistika:
Ženy - časovka (32,4 km): 1. Brownová (Austr.) 39:38,24 min., 2. Hendersonová (Brit.) -1:31,59, 3. Dygertová (USA) -1:32,46, 4. Labousová (Fr.) -1:41,66, 5. Volleringová (Niz.) -1:51,56, 6. Kopecká (Belg.) -1:56,58, 7. Cadzowová (N. Zél.) -2:07,78, 8. Longová Borghiniová (It.) -2:11,08,…28. Kopecký (ČR) -5:15,51.
Úřadující mistři světa Italové zahájili olympijský turnaj volejbalistů v Paříži vítězstvím 3:1 nad Brazílií. Uspěli i Němci, kteří odvrátili Japoncům mečbol a pětisetovou bitvu zakončili v rozhodujícím setu výhrou 15:12. S 24 body vedl německý tým devětatřicetiletý György Grozer, manžel české reprezentantky Heleny Havelkové.
Obhájkyně zlata Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková dnes na OH v Paříži hrát nebudou. Pořadatelé jejich duel 1. kola čtyřhry kvůli dešti zrušili. Vinou nepříznivého počasí se nyní hraje jen na dvorcích Philippea Chatriera a Suzanne Lenglenové, které mají zatahovací střechu.
Kajakářka Antonie Galušková byla v 1. kole závodu ve vodním slalomu na OH v Paříži šestá a je blízko postupu do semifinále. Rozhodne 2. kolo.
Po překvapivé úvodní porážce v chaotickém zápase s Marokem fotbalisté Argentiny na olympijském turnaji zvítězili nad Irákem 3:1 a poprvé ve skupině B bodovali. Španělé zdolali Dominikánskou republiku stejným výsledkem a po druhé výhře si zajistili postup ze skupiny C do čtvrtfinále.
Fotbal:
Muži - skupina B: Argentina - Irák 3:1 (1:1)
Skupina C: Španělsko - Dominikánská republika 3:1 (1:1)
Český reprezentant Mathias Vacek je po projetí všech cyklistů prvním mezičasem časovky jednotlivců na 13,1 km na osmém místě. Na vedoucího Remco Evenpoela ztrácí 30,09 sekund.
I na druhém mezičase olympijské časovky na 22. kilometru se Mathias Vacek drží v top 10. Českému jezdci patří sedmá příčka. Za Remco Evenpoelem zaostává o 56,52 sekundy.
Čeští tenisté se dnes na kurty na olympijských hrách v Paříži nedostali. Program na venkovních dvorcích v areálu Roland Garros, kde se měly hrát všechny zápasy s českou účastí, zrušil vytrvalý déšť. Hraje se jen na dvorcích Philippea Chatriera a Suzanne Lenglenové, které mají zatahovací střechu.
Cyklista Mathias Vacek skončil v časovce jedenáctý a vyrovnal nejlepší české umístění v kategorii mužů v historii olympiády. Zvítězil Belgičan Remco Evenepoel před Italem Filippem Gannou a krajanem Woutem van Aertem.
Dvaadvacetiletý Vacek si při premiéře pod pěti kruhy připsal řadu cenných skalpů, a když po 32,4 kilometrech na mokré trati projel cílem, průběžně vedl. V tu chvíli ale jeli ještě hlavní favorité. Nakonec Vacek vyrovnal umístění Leopolda Königa z Ria de Janeiro 2016. Úřadující domácí šampion zůstal pouhé tři desetiny sekundy za první desítkou. Do olympijské časovky se přitom dostal až dodatečně.
Na vítězného Evenepoela ztratil Vacek minutu a 43 sekund. Čtyřiadvacetiletý Belgičan necelý týden po Tour de France, kde byl celkově třetí, přidal olympijské zlato k loňskému titulu mistra světa s náskokem takřka 15 sekund na Gannu. Bronzový Van Aert zůstal zpět ještě o více než deset
Silniční cyklistika:
Muži - časovka (32,4 km): 1. Evenepoel (Belg.) 36:12, 2. Ganna (It.) -15, 3. Van Aert (Belg.) -25, 4. Tarling (Brit.) -27, 5. McNulty (USA) -1:04, 6. Bissegger (Švýc.) -1:26, 7. Oliveira (Portug.) -1:31, 8. Küng (Švýc.) -1:35, …11. M. Vacek (ČR) -1:43.
Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Antonie Galušková bez větších problémů postoupili do semifinále závodu vodních slalomářů na olympijských hrách v Paříži. Obhájce stříbrné medaile z Tokia skončil v dvoukolové kvalifikaci dvanáctý, debutantka pod pěti kruhy postoupila dokonce z páté pozice.
Japonská judistka Nacumi Cunodaová ovládla na OH kategorii do 48 kg. Ve finále porazila úřadující mistryni světa Básanchüü Bavuudordž z Mongolska.
O takové olympijské vesnici sní asi všichni sportovci. Luxusní loď hostí účastníky závodů surfařů na dalekém Tahiti.
Judista Jeldos Smetov z Kazachstánu na hrách v Paříži ve finále kategorie do 60 kg porazil domácího Luku Mkheidzeho a získal první olympijské zlato.
Jezdec Miloslav Příhoda vstoupil do olympijské soutěže ve všestrannosti 45. místem v drezuře. Na zámku ve Versailles dnes nasbíral 35,70 trestného bodu. Druhý český reprezentant Miroslav Trunda obsadil s 53 trestnými body poslední 63. místo.
V čele je po první disciplíně za tří Laura Collettová z Velké Británie, která zaznamenala pouhých 17,5 trestného bodu. Na druhé příčce je s odstupem tří desetin čtyřnásobný olympijský vítěz Michael Jung z Německa, třetí je s 22 body Alex Chua Tchien z Číny. Soutěž ve všestrannosti bude pokračovat v neděli terénní jízdou a vyvrcholí v pondělí parkurem.
V 58 letech prožila stolní tenistka Ceng Č'-jing olympijský debut. Čínská rodačka reprezentující Chile v předkole podlehla 1:4 na sety jen o 12 let mladší Marianě Sahakianové z Libanonu. Ani primát nejstarší hráčky turnaje si Ceng Č'-jing z krátkého účinkování na hrách neodnesla. V prvním kole dnes večer nastoupí její někdejší kolegyně z čínské reprezentace Ni Sia-lien, která už léta reprezentuje Lucembursko. Dvojnásobné mistryni Evropy ve dvouhře je dokonce 61 let, na olympiádě startuje už pošesté.
Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) potrestala fotbalistky Kanady za aféru se špionážním dronem při tréninku soupeřek odpočtem šesti bodů v olympijském turnaji. Hlavní trenérka obhájkyň zlatých medailí Bev Priestmanová a její dva asistenti dostali na rok zákaz působení ve fotbale. Kanadský svaz navíc zaplatí pokutu 200 000 švýcarských franků (asi 5,28 milionu korun).
Maročtí fotbalisté na vítězství nad Argentinou nenavázali a podlehli 1:2 Ukrajině, která přitom hrála od 63. minuty v deseti. Po vyloučení Saljuka vyrovnal z penalty Rahimí, který se v předchozím zápase blýskl dvěma góly. V osmé minutě nastavení ale zařídil Ukrajině první body po úvodní porážce s Irákem Krasnopir.
Olympijský turnaj ragbistů vyhrál v Paříži domácí tým, který se postaral o první zlato pro pořádající zemi. Francouzi v deštivém finále porazili Fidži 28:7 a nedovolili soupeřům získat třetí titul za sebou. Třetí místo obsadili Jihoafričané.
Fidži šlo do finále pařížského turnaje o sedmi hráčích s vizitkou suveréna, který od návratu ragby do programu her vyhrál pod pěti kruhy všech 17 zápasů, k nimž nastoupil. Francouzi, kteří si naopak zajistili první olympijskou medaili, zase ovládli poslední ročník elitní série World Rugby Sevens.
Před zaplněným hledištěm osmdesátitisícového Stade de France položilo Fidži první pětku v druhé minutě, domácí ale do poločasu vyrovnali. Do vedení je hned po změně stran dostal Aaron Grandidier Nkanang po sprintu hvězdného Antoinea Duponta, kapitána "patnáctkové" francouzské reprezentace. Ten pak dvěma chytrými pětkami výhru pojistil.
Ragby:
Muži - finále: Francie - Fidži 28:7 (7:7).
O 3. místo: JAR - Austrálie 26:19 (5:7).
Plavkyně Barbora Seemanová se ve své první disciplíně na olympijských hrách v Paříži do finále nedostala. V semifinále na 100 metrů motýlek obsadila 11. místo, k postupu jí chybělo 71 setin sekundy. V dopoledních rozplavbách posunula český rekord na 57,50, vlastní národní maximum z loňského listopadu vylepšila o 25 setin.
Nejrychlejší v semifinále byla Američanka Gretchen Walshová v olympijském rekordu 55,38. Její světový rekord je o dvě desetiny lepší. Seemanová zaostala za svým dopoledním rekordním časem o 14 setin.
Hlavní disciplínou čtyřiadvacetileté Seemanové je 200 metrů volný způsob, v němž je dvojnásobnou mistryní Evropy a olympijskou finalistkou z Tokia. Tam obsadila šesté místo.
Seemanová se na pařížskou olympiádu naladila čtyřmi medailemi z červnového mistrovství Evropy v Bělehradu, z toho dvě byly zlaté. Po stovce motýlek ji v olympijském bazénu ještě od neděle čekají kraulová dvoustovka, poté poloviční trať a polohový závod na 200 metrů.
Očekávaný plavecký souboj o olympijské zlato na 400 metrů volný způsob vyhrála v Paříži australská obhájkyně prvenství a světová rekordmanka Ariarne Titmusová. Američanka Katie Ledecká usilovala o osmé zlato marně, dohmátla třetí za sedmnáctiletou Summer McIntoshovou z Kanady.
V Tokiu zvítězila Titmusová před Ledeckou o 67 setin. Tentokrát měla třiadvacetiletá Australanka v cíli téměř sekundový náskok a získala třetí olympijské zlato. Ledecká na stříbro ztratila dvě a půl sekundy, uhájila alespoň první olympijský bronz. Celkově už má z OH jedenáct medailí.
Badmintonisté Adam Mendrek a Ondřej Král v úvodním utkání olympijského turnaje ve čtyřhře neuspěli. Při premiéře pod pěti kruhy prohráli duel skupiny B s favorizovanou jihokorejskou dvojicí Kang Min-hjok, So Sung-če 12:21, 17:21.
V neděli Češi vyzvou thajský pár Supak Jomkoh a Kittinupong Kedren, kteří zdolali bratry Christa a Toma Popovovy z Francie 21:14, 21:19. Do čtvrtfinále postoupí dva páry.
Mendrek s Králem se na olympijské hry probojovali jako první čeští deblisté v historii. Proti korejským úřadujícím mistrům světa získali první bod, soupeři ale poté utekli do vedení 6:2 a náskok zvyšovali. Češi alespoň získali dvojciferný počet bodů.
Ve druhé sadě Mendrek s Králem svedli vyrovnanější boj. Ze stavu 8:11 se jim po krátké přestávce povedl obrat na 12:11. Nerozhodné skóre 15:15 pak ale Korejci zlomili čtyřmi body za sebou a duel dotáhli k triumfu.
Shrnutí výsledků 1. dne na OH v Paříži:
Badminton:
Muži - čtyřhra muži:
Skupina B:
Kang Min-hjok, So Sung-če (Korea) - Král, Mendrek (ČR) 2:0 (12, 17), Jomkoh, Kedren (Thaj.) - C. Popov, T.J. Popov 2:0 (14, 19).
Basketbal - muži:
Skupina A:
Austrálie - Španělsko 92:80 (31:21, 49:42, 69:60), Kanada - Řecko 86:79 (26:22, 48:38, 68:60).
Tabulka:
1. | Austrálie | 1 | 1 | 0 | 92:80 | 2 |
2. | Kanada | 1 | 1 | 0 | 86:79 | 2 |
3. | Řecko | 1 | 0 | 1 | 79:86 | 1 |
4. | Španělsko | 1 | 0 | 1 | 80:92 | 1 |
Skupina B:
Německo - Japonsko 97:77 (28:21, 52:44, 74:61), Francie - Brazílie 78:66 (15:23, 39:36, 57:45).
Tabulka:
1. | Německo | 1 | 1 | 0 | 97:77 | 2 |
2. | Francie | 1 | 1 | 0 | 78:66 | 2 |
3. | Brazílie | 1 | 0 | 1 | 66:78 | 1 |
4. | Japonsko | 1 | 0 | 1 | 77:97 | 1 |
Fotbal:
Muži:
Skupina A:
USA - Nový Zéland 4:1 (3:0)
Branky: 8. Mihailovic z pen., 12. Zimmerman, 30. Busio, 58. Aaronson - 78. Randall.
Francie - Guinea 1:0 (0:0)
Branka: 75. Sildillia.
Tabulka:
1. | Francie | 2 | 2 | 0 | 0 | 4:0 | 6 |
2. | USA | 2 | 1 | 0 | 1 | 4:4 | 3 |
3. | Nový Zéland | 2 | 1 | 0 | 1 | 3:5 | 3 |
4. | Guinea | 2 | 0 | 0 | 2 | 1:3 | 0 |
Skupina B:
Argentina - Irák 3:1 (1:1)
Branky: 13. Almada, 62. Gondou, 85. Fernández - 45.+4 Husajn.
Ukrajina - Maroko 2:1 (1:0)
Branky: 22. Kryskiv, 90.+8 Krasnopir - 64. Rahimí z pen. ČK: 63. Saljuk (Ukr.).
Tabulka:
1. | Argentina | 2 | 1 | 0 | 1 | 4:3 | 3 |
2. | Ukrajina | 2 | 1 | 0 | 1 | 3:3 | 3 |
Maroko | 2 | 1 | 0 | 1 | 3:3 | 3 | |
4. | Irák | 2 | 1 | 0 | 1 | 3:4 | 3 |
Skupina C:
Španělsko - Dominikánská republika 3:1 (1:1)
Branky: 24. López, 55. Baena, 70. Gutiérrez - 38. Montes de Oca. ČK: 45.+1 Azdona (Dom. rep.).
Egypt - Uzbekistán 1:0 (1:0)
Branka: 11. Kúka.
Tabulka:
1. | Španělsko | 2 | 2 | 0 | 0 | 5:2 | 6 |
2. | Egypt | 2 | 1 | 1 | 0 | 1:0 | 4 |
3. | Dominikánská republika | 2 | 0 | 1 | 1 | 1:3 | 1 |
4. | Uzbekistán | 2 | 0 | 0 | 2 | 1:3 | 0 |
Skupina D:
Paraguay - Izrael 4:2 (1:0)
Branky: 25. a 90.+6 Fernández, 69. Enciso, 90.+4 Fabián Balbuena - 53. Gandelman, 80. Glukh.
Japonsko - Mali 1:0 (0:0)
Branka: 82. Jamamoto.
Tabulka:
1. | Japonsko | 2 | 2 | 0 | 0 | 6:0 | 6 |
2. | Paraguay | 2 | 1 | 0 | 1 | 4:7 | 3 |
3. | Mali | 2 | 0 | 1 | 1 | 1:2 | 1 |
4. | Izrael | 2 | 0 | 1 | 1 | 3:5 | 1 |
Házená:
Muži:
Skupina A:
Španělsko - Slovinsko 25:22 (8:11), Chorvatsko - Japonsko 30:29 (13:18), Německo - Švédsko 30:27 (12:11).
Tabulka:
1. | Německo | 1 | 1 | 0 | 0 | 30:27 | 2 |
2. | Španělsko | 1 | 1 | 0 | 0 | 25:22 | 2 |
3. | Chorvatsko | 1 | 1 | 0 | 0 | 30:29 | 2 |
4. | Japonsko | 1 | 0 | 0 | 1 | 29:30 | 0 |
5. | Švédsko | 1 | 0 | 0 | 1 | 27:30 | 0 |
6. | Slovinsko | 1 | 0 | 0 | 1 | 22:25 | 0 |
Skupina B:
Egypt - Maďarsko 35:32 (19:15), Norsko - Argentina 36:31 (22:15), Dánsko - Francie 37:29 (18:17).
Tabulka:
1. | Dánsko | 1 | 1 | 0 | 0 | 37:29 | 2 |
2. | Norsko | 1 | 1 | 0 | 0 | 36:31 | 2 |
3. | Egypt | 1 | 1 | 0 | 0 | 35:32 | 2 |
4. | Maďarsko | 1 | 0 | 0 | 1 | 32:35 | 0 |
5. | Argentina | 1 | 0 | 0 | 1 | 31:36 | 0 |
6. | Francie | 1 | 0 | 0 | 1 | 29:37 | 0 |
Judo:
Muži:
Do 60 kg: 1. Smetov (Kaz.), 2. Mkheidze (Fr.), 3. Nagajama (Jap.) a Gariggos (Šp.), 5. Yildiz (Tur.) a Sardalašvili (Gruz.).
Ženy:
Do 48 kg: 1. Cunodaová (Jap.), 2. Bavuudordž (Mong.), 3. Boukliová (Fr.) a Babulfathová (Švéd.), 5. Martínezová (Šp.) a Abužakynovová (Kaz.).
Plavání:
Finále:
Muži:
400 m v. zp.: 1. Märtens (Něm.) 3:41,78, 2. Winnington (Austr.) 3:42,21, 3. Kim U-min (Kor.) 3:42,50, 4. Short (Austr.) 3:42,64, 5. Costa (Braz.) 3:42,76, 6. Fej Li-wej (Čína) 3:44,24.
4×100 m v. zp.: 1. USA (Alexy, Guiliano, Armstrong, Dressel) 3:09,28, 2. Austrálie (Cartwright, Southam, Taylor, Chalmers) 3:10,35, 3. Itálie (Miressi, Ceccon, Conte Bonin, Frigo) 3:10,70, 4. Čína 3:11,28, 5. Británie 3:11,61, 6. Kanada 3:12,18.
Ženy:
400 m v. zp.: 1. Titmusová (Austr.) 3:57,49, 2. McIntoshová (Kan.) 3:58,37, 3. Ledecká (USA) 4:00,86, 4. Fairweatherová (N. Zél.) 4:01,12, 5. Goseová (Něm.) 4:02,14, 6. Maddenová (USA) 4:02,26.
4×100 m v. zp.: 1. Austrálie (O'Callaghanová, Jacková, McKeonová, Harrisová) 3:28,92, 2. USA (Douglassová, Walshová, Huskeová, Manuelová) 3:30,20, 3. Čína (Jang Ťün-süan, Čcheng Jü-ťie, Čang Jü-fej, Wu Čching-feng) 3:30,30, 4. Kanada 3:32,99, 5. Švédsko 3:33,79, 6. Francie 3:34,99.
Semifinále s českou účastí:
Ženy:
100 m mot.: 1. Walshová (USA) 55,38, …11. Seemanová (ČR) 57,64 - nepostoupila do finále (v rozplavbách 57,50 - český rekord).
Pozemní hokej:
Muži:
Skupina A:
Velká Británie - Španělsko 4:0 (2:0), Nizozemsko - JAR 5:3 (4:1), Německo - Francie 8:2 (5:1).
Tabulka:
1. | Německo | 1 | 1 | 0 | 0 | 8:2 | 3 |
2. | Velká Británie | 1 | 1 | 0 | 0 | 4:0 | 3 |
3. | Nizozemsko | 1 | 1 | 0 | 0 | 5:3 | 3 |
4. | JAR | 1 | 0 | 0 | 1 | 3:5 | 0 |
5. | Španělsko | 1 | 0 | 0 | 1 | 0:4 | 0 |
6. | Francie | 1 | 0 | 0 | 1 | 2:8 | 0 |
Skupina B:
Belgie - Irsko 2:0 (1:0), Austrálie - Argentina 1:0 (1:0), Indie - Nový Zéland 3:2 (1:1).
Tabulka:
1. | Belgie | 1 | 1 | 0 | 0 | 2:0 | 3 |
2. | Indie | 1 | 1 | 0 | 0 | 3:2 | 3 |
3. | Austrálie | 1 | 1 | 0 | 0 | 1:0 | 3 |
4. | Nový Zéland | 1 | 0 | 0 | 1 | 2:3 | 0 |
5. | Argentina | 1 | 0 | 0 | 1 | 0:1 | 0 |
6. | Irsko | 1 | 0 | 0 | 1 | 0:2 | 0 |
Ženy:
Skupina A:
Nizozemsko - Francie 6:2 (1:0).
Skupina B:
Argentina - USA 4:1 (2:0).
Ragby:
Muži:
Finále: Francie - Fidži 28:7 (7:7),
o 3. místo: JAR - Austrálie 26:19 (5:7).
Semifinále: Francie - JAR 19:5 (0:0), Fidži - Austrálie 31:7 (7:7).
O 5. místo: Nový Zéland - Irsko 17:7 (5:7),
o 7. místo: Argentina - USA 19:0 (7:0).
O 5.-8. místo: Nový Zéland - Argentina 17:12 v prodl. (12:12, 7:7), Irsko - USA 17:14 (7:7).
O 9. místo: Keňa - Samoa 10:5 (5:0),
o 11. místo: Uruguay - Japonsko 21:10 (21:5).
Silniční cyklistika:
Muži - časovka (32,4 km):
1. Evenepoel (Belg.) 36:12, 2. Ganna (It.) -15, 3. Van Aert (Belg.) -25, 4. Tarling (Brit.) -27, 5. McNulty (USA) -1:04, 6. Bissegger (Švýc.) -1:26, 7. Oliveira (Portug.) -1:31, 8. Küng (Švýc.) -1:35, …11. M. Vacek (ČR) -1:43.
Ženy - časovka (32,4 km):
1. Brownová (Austr.) 39:38, 2. Hendersonová (Brit.) -1:31, 3. Dygertová (USA) -1:32, 4. Labousová (Fr.) -1:41, 5. Volleringová (Niz.) -1:51, 6. Kopecká (Belg.) -1:56, 7. Cadzowová (N. Zél.) -2:08, 8. Longová Borghiniová (It.) -2:11, …28. Kopecký (ČR) -5:15.
Skoky do vody:
Ženy:
3 m prkno synchro: 1. Čchang Ja-ni, Čchen I-wen (Čína) 337,68, 2. Baconová, Cooková (USA) 314,64, 3. Harperová, Jensenová (Brit.) 302,28, 4. Bertocchiová, Pellacaniová (It.) 293,52, 5. Keeneyová, Smithová (Austr.) 292,20, 6. Hentschelová, Müllerová (Něm.) 288,69.
Sportovní střelba:
Vzduchová puška:
Smíšené dvojice - finále: Chuang Jü-tching, Šeng Li-chao (Čína) - Kum Či-hjon, Pak Ha-čun (Korea) 16:12, o 3. místo: Leová, Satpajev (Kaz.) - Janssenová, Ulbrich (Něm.) 17:5, …v kvalifikaci 24. Blažíčková, Přívratský (ČR).
Vzduchová pistole:
Muži - kvalifikace: 1. Mikec (Srb.) 584, …23. Rampula (ČR) 571.
Tenis:
Muži:
Dvouhra - 1. kolo:
Djokovič (1-Srb.) - Ebden (Austr.) 6:0, 6:1, Alcaraz (2-Šp.) - Habíb (Libanon) 6:3, 6:1, Medveděv (4-AIN) - Hijikata (Austr.) 6:2, 6:1, Fritz (7-USA) - Bublik (Kaz.) 6:4, 6:4.
Ženy:
Dvouhra - 1. kolo:
Šwiateková (1-Pol.) - Beguová (Rum.) 6:2, 7:5, Paoliniová (4-It.) - Bogdanová (Rum.) 7:5, 6:3, Cristianová (Rum.) - Garciaová (17-Fr.) 5:7, 6:3, 6:4, Kerberová (Něm.) - Ósakaová (Jap.) 7:5, 6:3.
Šerm:
Muži - šavle:
Finále: O Sang-uk (Korea) - Ferdžaní (Tun.) 15:11,
o 3. místo: Samele (It.) - Sisí (Eg.) 15:12,
…další pořadí: 5. Szabo (Něm.), 6. Amer (Eg.).
Ženy - kord:
Finále: Kongová (Hong.) - Mallová-Bretonová (Fr.) 13:12 v prodl.,
o 3. místo: Muhariová (Maď.) - Differtová (Est.) 15:14,
…další pořadí: 5. Santucciová (It.), 6. Jü S'-chan (Čína).
Vodní pólo:
Ženy:
Skupina A:
Nizozemsko - Maďarsko 10:8 (4:2, 0:1, 2:3, 4:2), Austrálie - Čína 7:5 (3:2, 2:1, 0:0, 2:2).
Skupina B:
USA - Řecko 15:6 (3:0, 6:2, 3:2, 3:2), Španělsko - Francie 15:6 (6:3, 3:1, 3:1, 3:1).
Volejbal:
Muži:
Skupina B:
Itálie - Brazílie 3:1 (23, 25, -18, 21), Polsko - Egypt 3:0 (11, 19, 13).
Tabulka:
1. | Polsko | 1 | 1 | 0 | 3:0 | 3 |
2. | Itálie | 1 | 1 | 0 | 3:1 | 3 |
3. | Brazílie | 1 | 0 | 1 | 1:3 | 0 |
4. | Egypt | 1 | 0 | 1 | 0:3 | 0 |
Skupina C:
Německo - Japonsko 3:2 (17, -23, -20, 28, 12), USA - Argentina 3:0 (20, 19, 16).
Tabulka:
1. | USA | 1 | 1 | 0 | 3:0 | 3 |
2. | Německo | 1 | 1 | 0 | 3:2 | 2 |
3. | Japonsko | 1 | 0 | 1 | 2:3 | 1 |
4. | Argentina | 1 | 0 | 1 | 0:3 | 0 |
To je z prvního dne olympiády vše, děkujeme za pozornost a těšíme se na počtenou u dalšího dne.