Trápila jsem se, přiznala Ogrodníková. Do finále oštěpu postoupila jako jediná Češka

Sport ČTK Sport, ČTK
10. 6. 2024 14:22
Nikola Ogrodníková si jako jediná česká oštěpařka zajistila na mistrovství Evropy v Římě postup do finále. V boji o medaile se představí i Nikoleta Jíchová v běhu na 400 metrů překážek a tyčkaři David Holý a Matěj Ščerba.
Nikola Ogrodníková při kvalifikaci oštěpu na ME v Římě
Nikola Ogrodníková při kvalifikaci oštěpu na ME v Římě | Foto: Reuters

Ogrodníkovou výkonem 58,52 metru zůstala zhruba dva metry za předepsaným kvalifikačním limitem, ale celkově se zařadila na sedmou příčku. Spokojená se svým kvalifikačním vystoupením však rozhodně nebyla.

"Dneska jsem úplně neměla takový pocit té dravosti a spíš jsem se trápila," přiznala česká atletka.

"Na sektoru to ze mě nějak spadlo a furt jsem se musela nutit a nabuzovat. Potřebuju být trochu nervózní a dneska jsem to tam neměla," svěřila se Ogrodníková.

Její reprezentační kolegyně měly k postupu do úterního finále daleko. Andrea Železná, manželka světového rekordmana Jana Železného, hodila 55,57 metru.

Jednadvacetiletá mistryně republiky Petra Sičaková předvedla 52,86. Na finále bylo potřeba hodit 57,71.

Kvalifikaci vyhrála Norka Marie-Therese Obstová výkonem 61,45.

Třiadvacetiletá Jíchová v úterý poprvé poběží finále na vrcholné akci. Po vyrovnaném osobním rekordu v rozběhu v dnešním semifinále nabíhala do cílové rovinky zhruba ze šestého až sedmého místa, ale pak předvedla skvělý finiš a prosadila se na druhu příčku zajišťující přímý postup. Zůstala před ní jen evropská rekordmanka Femke Bolová.

Osobní rekord si Jíchová vylepšila o 29 setin na 54,59 sekundy a splnila i olympijský limit pro hry v Paříži.

"Mám strašnou radost. Myslím, že až tak úplně skvěle mi běh nevyšel. Když jsem vběhla do cílové rovinky, tak jsem cítila, že na tom pozičně nejsem moc dobře, že se pohybuju docela vzadu. Že to bude teď, nebo nikdy. A bylo to teď," rozplývala se v rozhovoru s Českou televizí.

Semifinále bylo ve stejné disciplíně konečnou pro Víta Müllera. Vylepšil si sezonní maximum na 49,25 a obsadil 11. místo.

Tyčkařům k postupu stačilo zdolat 560 centimetrů, načež kvalifikace skončila. Naprosto hladkou cestu do finále měl Holý, který všechny tři postupné výšky zdolal napoprvé. Podělil se tím pádem o první místo s dalšími čtyřmi závodníky včetně světového rekordmana Armanda Duplantise.

Naopak dramatickou kvalifikaci prožil Ščerba. Vítěz Odložilova memoriálu se až napotřetí zachraňoval na 525 a 545 centimetrech. Dva pokusy měl nezdařené i na 560, ale při tom druhém mu rozhodčí špatně nastavili stojany, takže dostal náhradní pokus. Ten využil a z jedenácté příčky postoupil do středečního finále.

Dvojnásobná česká účast bude ve finále mužské tyče poprvé od Mnichova 2002, kdy se zadařilo Adamu Ptáčkovi a Štěpánu Janáčkovi.

Vilém Stráský je na atletickém mistrovství Evropy po třech disciplínách desetiboje sedmý. Nasbíral 2630 bodů a jen šest jich ztrácí na světového rekordmana Kévina Mayera z Francie. V čele soutěže je jiný Francouz Makenson Gletty se ziskem 2788 bodů.

Stráský do desetiboje vstoupil osobním rekordem na stovce 10,65 sekundy. V dálce se skokem dlouhým 737 cm přiblížil ke svému maximu na deset centimetrů a další životní výkon vzápětí zaznamenal v kouli. Na pět centimetrů se přiblížil k patnáctimetrové hranici a rekord si vylepšil téměř o tři decimetry.

V přestávce prvního dne ztrácí dvanáct bodů na vytouženou pátou příčku, která by mu pomohla v boji o olympijské hry v Paříži.

Vícebojaře dnes ještě čeká skok do výšky a běh na 400 metrů.

 

Právě se děje

Další zprávy