V NHL by se nevešel pod strop. Místo studentů se na Čechy řítí dvoumiliardový tým

jzp jzp
22. 5. 2024 6:17
Na čtvrtfinále proti Česku zavítá do pražské arény vzácná návštěva. Jeden z nejsilnějších, ne-li nejsilnější americký výběr v historii hokejového mistrovství světa.
Hokejová reprezentace USA
Hokejová reprezentace USA | Foto: Reuters

Spojené státy měly původně hrát v pražské skupině, ale čeští pořadatelé chtěli v hlavním městě divácky atraktivnější Kanadu, původně umístěnou do Ostravy, a tak využili práva jedné změny v rozložení skupin a zámořské velmoci prohodili.

Američané se však české reprezentaci vrací při první příležitosti. Ve čtvrtfinále. 

Rozhodl závěrečný den skupinové fáze. Češi věděli, že když porazí Kanadu v základní hrací době, půjdou na Slováky, nebo Lotyše. Utkání sice neměli pod kontrolou, ale v závěru díky dvěma gólům při hře bez brankáře senzačně vyrovnali na 3:3. 

V tu chvíli zbývaly do konce třetího dějství skoro dvě minuty a leckomu mohla problesknout hlavou myšlenka na další odvolání gólmana. Jen tři body by zajistily prvenství ve skupině a určitě i papírově lehčí čtvrtfinále.

Lukáš Dostál však zůstal v brance. O tom, že by ji znovu opustil, se podle všeho ani neuvažovalo. 

"Chtěli jsme vyhrát zápas, ale pokud jde o odvolání gólmana v základní hrací době za stavu 3:3, tak nic takového jsem na střídačce nezaslechl," prohlásil kapitán Roman Červenka. 

Češi následně padli v prodloužení a věděli, že je čeká buď Německo, nebo USA.

Na papírově mnohem silnější Američany je poslala výhra Švýcarů nad Finskem, kterou zápisem 2+1 řídil Čechošvýcar Kevin Fiala.

"Nikoho bychom se bát neměli," upozornil Červenka, ještě než znal jméno čtvrtfinálového soka. "Samozřejmě je tady spousta skvělých týmů, ale ten my máme taky. Stejně jako charakterově super kluky, kteří tam ve čtvrtek nechají všechno."

Češi odehrají čtvrtfinále proti Spojeným státům poosmé za posledních dvacet světových šampionátů včetně letošního. Žádného jiného soupeře nepotkali v této fázi turnaje víc než třikrát.

Z dosavadních sedmi střetnutí mají nepříznivou bilancí tří výher a čtyř proher. Třikrát rozhodovaly nájezdy.

Poslední nezdar přišel na loňském mistrovství, kde Češi po stěhování z Rigy do Tampere schytali porážku 0:3.

Ze současné americké reprezentace pod vedením trenéra Johna Hynese
si ji ale pamatuje jen útočník Michael Eyssimont. Američané totiž do Česka nepřivezli nevýrazný výběr plný univerzitních studentů jako loni, ale našlapaný soubor s řadou hvězd na hraně olympijské sestavy.

Třeba útočníci Matt Boldy, Brady Tkachuk a Johnny Gaudreau vedou bodování probíhajícího šampionátu.

Respekt ale budí i jiní. Pro představu - v uplynulé základní části NHL dosáhlo na stejnou nebo vyšší produktivitu než Ondřej Palát hned deset členů americké družiny.

Ta je tak našlapaná, že by v nejlepší lize světa vyšla na 87 milionů dolarů (skoro dvě miliardy korun), čímž by přesáhla platový strop o 3,5 milionu. 

Pro příští sezonu má Hynesův výběr ještě vyšší hodnotu, 92 milionů. Čtyřem hráčům sice chybí smlouva, ale dvěma dalším výrazně vyskočí plat. Jinými slovy, Čechy čekají silnější Spojené státy než obvykle.

Podívejte se na rozhovor s komentátorem Michalem Dusíkem:

Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy