Zlatý volant získali Staněk a Macík, Zlatá řídítka mají Salač a Michek

ČTK ČTK
16. 5. 2023 20:41
Formulový jezdec Roman Staněk získal dvě ceny na dnešním slavnostním vyhlášení motoristických anket Zlatý volant a Zlatá řídítka za rok 2022.
Roman Staněk
Roman Staněk | Foto: Trident Motorsport

Devatenáctiletý pilot startující v šampionátu formule 2 obdržel Zlatý volant za vítězství v kategorii okruhy a vrchy a byl vyhlášen Talentem roku. Na galavečeru chyběl.

"Děkuji všem, kteří pro mě hlasovali. Jsem na testech v Barceloně. Věřím, že příště u toho budu moct být osobně," uvedl Staněk na dálku.

"Neskutečně si vážím toho, že jsem dostal tolik hlasů (od fanoušků)," komentoval své vítězství ve Zlatém volantu.

Pořadatel 46. ročníku hlavní ankety se rozhodl opět pozměnit její formát. Vedle Staňka, který loni skončil pátý v šampionátu formule 3, získal Zlatý volant i Martin Macík v kategorii rallye a offroad.

V předešlých dvou letech se vyhlašoval pouze absolutní vítěz, kterým se vždy stal dakarový jezdec Macík. K třetímu triumfu za sebou mu stačilo konečné 7. místo mezi kamiony na slavné soutěži.

"Musím se přiznat, ze jsem ocenění nečekal. Sezona 2022 patřila mezi moje slabší, což dobře vím. Spravili jsme si chuť letos, kdy jsem byl druhý," řekl Macík.

Také v anketě Zlatá řídítka byly letos uděleny dvě ceny. V kategorii okruhy ji získal účastník mistrovství světa silničních motocyklů Filip Salač, jenž navázal na vítězství z roku 2019.

V kategorii offroad vyhrál Martin Michek, který ovládl i předešlé dva ročníky. Michek se stejně jako Macík soustředí zejména na Rallye Dakar, loni přitom byl v konečném hodnocení až na 36. místě. V hlasování porazil i mistra světa v sajdkárkrosu Ondřeje Čermáka.

"Jsem rád, že tentokrát mohu cenu osobně převzít. Minule jsem byl na závodech," řekl Salač, který o víkendu obsadil druhé místo v závodu MS v Le Mans ve třídě Moto2.

Hlavní hvězdou dnešního slavnostního vyhlášení v Letenském zámečku v Praze byl norský rallyeový jezdec John Haugland. Šestasedmdesátiletý bývalý člen továrního týmu Škoda převzal cenu pro světovou osobnost motoristického sportu, kterou v minulosti získali například Michael Schumacher, Mika Häkkinen, Giacomo Agostini nebo loni Emerson Fittipaldi.

"Mám spoustu vzpomínek na Československo, na Mladou Boleslav a Škodu, ale i na Brno a Masarykův okruh," uvedl Haugland.

"Poprvé jsem tu pil alkohol. Chtěl jsem mléko, ale řekli mi, ze to neexistuje. Dostal jsem jejich penicilín, což byla slivovice," vyprávěl.

Cenu Elišky Junkové pro nejlepší závodnici dostal pošesté v kariéře Gabriela Jílková. Cenu pořadatele ankety za přínos motorsportu získal za podporu motokárového sportu Petr Ptáček.

Anketa Zlatý volant existuje od roku 1976, v minulosti se ceny udělovaly za jednotlivé motoristické kategorie. Zlatá řídítka pro nejlepšího motocyklistu se udělují od roku 2006. I letos o konečném pořadí rozhodly z 50 procent hlasy fanoušků a z 50 procent volba vybraných motoristických novinářů.

Anketu Zlaté oko za nejlepší motoristickou fotografii ovládl Marian Chytka se snímkem Matthiase Walknera z Dakaru 2022.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy