Skřípající plechy a ulámané plasty. "Velký americký závod" ukončila velká bouračka

rav rav
20. 2. 2024 11:48
Prestižní závod NASCAR na oválu v Daytoně rozhodla hromadná havárie při nájezdu do posledního z 200 kol.
Hromadná havárie, která rozhodla letošní ročník prestižního závodu NASCAR Daytona 500 | Video: Youtube.com

Daytonu 500 - nejslavnější oválový podnik za mořem, zvaný také "Velký americký závod" - rozhodla velká bouračka.

Závodní pole se řítilo do posledního kola, když došlo na čele velké skupiny aut ke kolizi, která vyústila v obří vrakoviště a ukončení klání.

Co se vlastně stalo? William Byron, který v úvodním závodě sezony NASCAR Cupu nikdy neskončil lépe než na 21. místě, se při restartu na posledních čtyři z vypsaných 200 kol ujal vedení před Rossem Chastainem.

Přesně ve chvíli, kdy lídr proťal startovní čáru posledního okruhu, došlo těsně za ním k havárii několika vozů. Ta způsobila, že ředitelství závodu okamžitě boj ukončilo.

Největší radost z toho měl pochopitelně Byron, který týmu Hendrick Motorsports přivezl triumf na den přesně 40 let poté, co se poprvé objevil na startu závodu seriálu NASCAR Cup.

Majitel Rick Hendrick oslavil první úspěch po deseti letech, kdy na Floridě triumfoval Dale Earnhardt junior.

"Zní to zatraceně dobře," odpověděl Byron na otázku, jaký je to pocit být nazýván šampionem Daytona 500.

"Děkuju úžasnému publiku, že přišlo. Jsem plný emocí," připomněl oddanost diváků, kteří se v Daytoně museli zdržet déle. V neděli totiž pršelo, takže byl závod přesunut až na následující den.

Někteří fanoušci se domnívali, že vítězství mělo patřit jinému jezdci. Podle nich byl v momentu "zmrazení" závodu před Byronem stroj Alexe Bowmana.

Jenže vedení NASCAR to vyvrátilo. Závod byl neutralizován nikoliv v momentu prvního střetu, ale až ve chvíli, kdy se vůz Austina Cindrica doklouzal po trávě zpátky na trať.

To dokazuje i post na sociální síti X, kterým zástupci NASCAR rozhodnutí zdůvodnili.

 

Právě se děje

Další zprávy