Šéf F1 chce poroučet dešti. Aby byly závody zajímavější

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
1. 3. 2011 17:02
Ecclestone uvažuje o umělém vlhčení tratí pro formuli

Praha - Start, první dvě zatáčky drama a pak už jen vláček až do cílové rovinky. Tenhle scénář mnoha Grand Prix se už několik let snaží změnit organizátoři formule 1.

Ve většině případů ale úsilí FIA ke kýženému snadnějšímu předjíždění nevedlo, i když jsou stále navrhovány nové a nové regulace pravidel. V roce 2011 tak například mají týmy možnost využít polohovací zadní křídla a také znovu do svých monopostů zabudovat systém KERS.

To vše se ale zdá málo hlavnímu promotérovi F1 Bernie Ecclestoneovi, podle nějž se ty nejdramatičtější závody bez ohledu na změny pravidel zásadně jezdí za deště. A proto by chtěl do formule "umělý" déšť zavést.

Čtěte také:

V Bahrajnu se kvůli nepokojům F1 definitivně nepojede
Kubicu operovali osm hodin, ale loket má opět v celku

"Když se podíváte na dnešní závody tak zjistíte, že se prakticky nedá předjíždět. Když je sucho, existuje na trati v podstatě jen jediná nejrychlejší trasa," prohlásil Ecclestone pro oficiální web formule1. 

"Ale když prší, tak je najednou všechno jinak. Když je mokro, tak se jezdí ty nejzajímavější závody. Takže co kdybychom si udělali vlastní déšť?" zamýšlí se osmdesátiletý šéf F1.

Podle britského miliardáře a šéfa Formula One Management by stačilo na některých okruzích trať jen pokropit, a to třeba i uprostřed závodu.

"Existují okruhy, které se dají uměle zavlažit a určitě by nebyl problém tyhle systémy instalovat všude."

"Proč by nemohlo ´pršet´ například dvacet minut uprostřed závodu, nebo třeba posledních deset kol. Stačilo by jezdce jen dvě minuty před začátkem zavlažování varovat," míní Ecclestone. "Garantuji vám, že najednou by nebylo jisté vůbec nic."

Na (ne)štěstí má podobný Ecclestoneův nápad zatím jen minimální šanci na prosazení. O jeho provedení by totiž musela rozhodnout FIA, která spravuje regule F1. K ničemu podobnému se ale dle dostupných informací nechystá.  

 

Právě se děje

před 38 minutami

Lang facebookovým příspěvkem o Zemanovi nespáchal trestný čin, potvrdil soud

Bývalý jesenický radní Martin Lang (dříve ODS), který čelil obžalobě kvůli facebookovému příspěvku o prezidentovi Miloši Zemanovi, nespáchal trestný čin. Květnové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8 na konci července pravomocně potvrdil odvolací pražský městský soud. Vyplývá to ze soudní databáze. Na sociální síti Lang loni v dubnu na adresu Zemana mimo jiné napsal, že "je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini". Soud v květnu rozhodl, že šlo maximálně o přestupek, případ proto předal úřadu Městské části Prahy 8.

Langa státní zastupitelství obžalovalo za podněcování k trestnému činu, hrozilo mu až dvouleté vězení. Žalobkyně pro něj navrhovala peněžitý trest. Bývalý radní u soudu nepopřel, že na svém soukromém profilu příspěvek zveřejnil, odmítl však, že se dopustil trestného činu. Podle svých slov pouze naplňoval svá ústavní práva.

Lang loni reagoval svými výroky na sociální síti na to, že Zeman souhlasil se zdaněním náhrad vyplácených církvím. Poslance, kteří pro zdanění náhrad hlasovali, Lang označil za "proradná prasata", která je dovoleno a nutné zabíjet.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Ve věku 83 let zemřel severoirský umírněný politik John Hume, který za svou úlohu v severoirském mírovém procesu obdržel Nobelovu cenu za mír

Ve věku 83 let zemřel severoirský umírněný katolický politik John Hume, který za svou úlohu v severoirském mírovém procesu obdržel v roce 1998 Nobelovu cenu za mír. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Sociálnědemokratickou a labouristickou stranu (SDLP), kterou Hume založil a dlouhá léta vedl. Hume získal Nobelovu cenu společně s vůdcem probritských unionistů Davidem Trimblem. V minulosti byl rovněž poslancem Evropského parlamentu a parlamentu Spojeného království.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Začíná festival Prague Pride. Pražští radní vyvěsili duhovou vlajku na znamení jeho podpory

Vedení pražského magistrátu podpořilo festival Prague Pride vyvěšením duhové vlajky na budovu Nové radnice. Desátý ročník festivalu, který má přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a transexuálů (LGBT+), nabídne od pondělí přes stovku akcí. Mnohé z nich se však kvůli koronaviru uskuteční on-line.

"Praha se tak otevřeně přihlásila k toleranci všech menšin, ať už sexuálních nebo jiných. Chceme tak ukázat, že je Praha moderní metropole, kde se všem žije dobře a nikdo není perzekuován pro to, kým je," řekla k vyvěšení vlajky radní Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Radní Vít Šimral (Piráti) dodal, že to, že magistrát vyvěšuje barevnou vlajku, nijak nenarušuje hodnoty tradiční společnosti nebo rodiny, jak říkají kritici. Vyjádřil přání, aby se sociální bubliny lidí, kteří sexuální menšiny neuznávají, zmenšovaly a lidé nebyli kritizováni a diskriminováni za to, koho milují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy