Buemi byl ve 23 letech pro formuli 1 starý, teď se zařadil mezi nesmrtelné v Le Mans

Radek Vičík Radek Vičík
14. 6. 2022 17:37
Bylo mu třiadvacet, když ve formuli 1 skončil jako neperspektivní. Dnes, o 11 let později, se Sébastien Buemi zařadil mezi legendy závodu na 24 hodin v Le Mans. Vyhrál ho už počtvrté.
Pilot Toyoty Sébastien Buemi v závodě 24 hodin Le Mans 2022
Pilot Toyoty Sébastien Buemi v závodě 24 hodin Le Mans 2022 | Foto: Toyota Gazoo Racing

Být mladým členem akademie Red Bullu není žádný med. Mladý Švýcar sice dostal šanci závodit v monopostu Toro Rosso, ale po třech sezonách ho vypoklonkovali. Bylo mu teprve 23 let, ovšem pro tým se zdál už být neperspektivní.

Zůstal sice dál rezervním pilotem, ale to bylo všechno. "Dělám to, co mi řeknou. Chápu, že potřebujete mít náhradního pilota, stát se může cokoliv. Ale já se teď starám hlavně o svoji hlavní práci," řekl Švýcar v roce 2019.

Mezitím si totiž Švýcar dokázal vybudovat velmi slušnou kariéru mimo svět Grand Prix. Hned v její druhé sezoně se stal šampionem elektrické formule E a od návratu Toyoty do světa vytrvalostních závodů je jejím továrním pilotem.

Japonci sice nejdřív nestačili na německé značky Audi a Porsche, ale věrnost se Buemimu vyplatila. Už dvakrát se stal světovým šampionem ve vytrvalostních závodech. A co se cení ještě víc, jsou jeho úspěchy v Le Mans.

Legendární čtyřiadvacetihodinovka je považována za jeden z nejtěžších závodů světa. Vyhrát zde znamená mít nejen rychlý spolehlivý vůz a skvělé parťáky v posádce, ale také je potřeba pořádná dávka štěstí.

To se ukázalo v roce 2017, kdy měly problém postupně všechny tři Toyoty. Do cíle dojela jen ta Buemiho, a to až na osmém místě. Pak ale začaly vítězné hody.

Japonský speciál elitní třídy (zpočátku LMP1, která se poslední dva roky změnila v tzv. hyperauta) vyhrál na 13,6 km dlouhém Circuit de la Sarthe už pětkrát po sobě.

Ve čtyřech případech byl členem vítězné posádky i Buemi, naposledy se na nejvyšší stupínek postavil tuto neděli. Byl na něm spolu s Japoncem Rjo Hirakawou a Brendanem Hartleym.

Novozélanďan měl přitom stejný osud jako švýcarský závodník, také jeho nedávno "zavrhla" akademie Red Bullu. V jeho případě dokonce po pouhých 25 Velkých cenách.

Teď ale mohli oba bývalí "redbullisté" slavit. Buemi se navíc čtvrtým triumfem zařadil mezi legendy Le Mans. "Je to neuvěřitelný pocit zvítězit již počtvrté na Le Mans. Bude chvíli trvat, než se to usadí, dnes je ještě těžké vstřebat, čeho jsme vlastně dosáhli," řekl v cíli emocemi nabitý 33letý jezdec.

Víckrát než Buemi (a spolu s ním další tři závodníci) triumfovalo pouze pět hvězd vytrvalostních závodů. Ale na to, být králem Le Mans, si bude muset ještě hodně dlouho počkat. Rekordman Tom Kristensen z Dánska vyhrál totiž devětkrát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy