Oficiálním vítězem Barum rallye se stal Kopecký, nejrychlejší byl ale Pech

20. 8. 2023 18:27
Vítězem 52. ročníku Barum Czech rallye Zlín se stal pojedenácté v kariéře Jan Kopecký, který tak stylově oslavil zisk jubilejního desátého českého titulu.
Barum rallye 2023: Jan Kopecký, Škoda
Barum rallye 2023: Jan Kopecký, Škoda | Foto: @World/ Red Bull Content Pool

Absolutně nejrychlejším jezdcem závodu, který byl vedle domácího mistrovství také součástí evropského šampionátu, byl ale Václav Pech, startující v oddělené národní části soutěže. I přes dnešní havárii si ve Zlíně zajistil evropský titul Hayden Paddon z Nového Zélandu.

Kopecký prohrál s Pechem o devět sekund. Výsledky dlouholetého rivala bývalého továrního jezdce Škody, startujícího s vozem kategorie WRC, se ale do oficiálních výsledků ME nezapočítávaly.

Kopecký tak zažil podobnou situaci jako v roce 2004, kdy naopak on startoval s vozem WRC a byl nejrychlejší. Oficiálním vítěze rallye se ale stal Francouz Jean Joseph, i tehdy se organizátoři řídili podmínkami ME.

"V rámci Evropy jsme nejrychlejší posádka, takže jsme samozřejmě maximálně spokojení. A to ostatní snad ani budu komentovat," řekl Kopecký novinářům. Nechtěl se tak příliš vyjadřovat k souboji s Pechem v absolutním pořadí. "Jsou to furt otázky, které k tomu patří, ale já jsem v té roli byl taky. I když Vašek měl v té době stejné auto, taky měl WRC. Myslím si, že pokud by chtěl jet s námi, měl by si pořídit nejmodernější R5 a popasovat se s tím autem. Hotovo," podotkl jedenačtyřicetiletý pilot.

Následně ale přiznal, že spíše než na souboj s Pechem, který vyrážel na trať s více než hodinovým odstupem za ním, se soustředil na klasifikaci ME, kde byl jeho hlavním soupeřem Miklós Csomós z Maďarska. "V závěru jsem měl hlavní důvod udržet Maďara za sebou," podotkl Kopecký, který nejkvalitnější českou rallye ovládl poosmé za sebou.

Spokojený byl i Pech, který letos vyhrál v absolutním pořadí čtvrtou z šesti rallye v českém šampionátu. "Jsem strašně, strašně moc spokojený. Byla to asi jedna z nejnáročnějších rallye, co tady byla. Neskutečné horko, krásné rychlostky, od začátku úplně nadoraz bez jediné rezervy, bez nějakého taktizování, bez vypuštění jedné zatáčky. Tak, jak to děláme s Honzou už několik let. Taky jsme byli po první etapě kousíček od sebe, pak jsme byli v nule a několikrát jsme si vystřídali pořadí," řekl Pech.

Absurditu jeho výsledku a vítězství v absolutním pořadí podtrhuje skutečnost, že Pech do českého šampionátu neboduje. "Nejedeme o nic jiného než o vítězství, o dílčí úspěchy v absolutním. Klukům se to nelíbilo, že jsme je poráželi, tak nás vyřadili. Tak je porážíme dál," pousmál se Pech, který s vozem Ford Focus WRC získal v roce 2020 český titul. Od loňska ale již v seriálu po změně pravidel nemůže bodovat.

I díky tomu tak mohl ve Zlíně oslavit jubilejní desátý domácí titul Kopecký. "Já to ani nepočítám, pro mě to není důležité. Jsem opravdu rád, že jsme spokojeni s autem, že funguje skvěle a že jsme byli mezi Evropany nejrychlejší," uvedl Kopecký, jenž se ani nechystal na žádné velké oslavy. "Potřebuju se najíst, dát si dvě plzně a jít spát," pousmál se.

Barum Czech rallye Zlín, soutěž mistrovství Evropy a ČR - absolutní pořadí: 1. Pech, Uhel (Ford Focus WRC) 1:53:09,4, 2. Kopecký, Hloušek (Škoda Fabia RS Rally2) -9,1, 3. Csomós, Bán (Maď./Škoda Fabia Rally2 Evo) -23,4, 4. Wagner, Winter (Rak./Škoda Fabia RS Rally2) -57,3, 5. Březík, Krajča -1:00,2, 6. Mareš, Bucha (všichni Škoda Fabia Rally2 Evo) -1:01,0, 7. Stříteský, Hovorka (Škoda Fabia R5) -1:09,5, 8. Cais, Bacigál (ČR, SR/Škoda Fabia RS Rally2) -1:20,2.

Průběžné pořadí MČR: 1. Kopecký 364,5 b., 2. Březík 230, 3. Stříteský 220,5.