Africa Eco Race je v polovině. Na cestě do Dakaru Češi bojují o čelní příčky

Radek Vičík Radek Vičík
8. 1. 2017 16:51
Zatímco se Rallye Dakar přesunula do Jižní Ameriky, v lednu závodí v Africe účastníci Africa Eco Race. A cíl mají v Dakaru.
Podívejte se na divoký let Tatry 815 pilotované Tomášek Tomeček přes dunu třetí etapy Africa Eco Race | Video: Motorsport Revue

Praha - Zatímco Rallye Dakar se už několik let jezdí na jihu Ameriky, tradičně se souběžně závodí také přímo do senegalského Dakaru. V letošním ročníku Africa Eco Race nastupují tři české posádky. Jejich piloti mají zkušenosti i z Rallye Dakar.

Zatímco František Tomeček v Tatře 815 je už tradičním účastníkem Africa Eco Race a spolupracuje i s pořadateli, loni osmý nejlepší pilot kamionů na Dakaru Jaroslav Valtr v Tatře Jamal týmu Bonver Dakar Project v Africe startuje poprvé. Jediný tuzemský zástupce v kategorii automobilů, Miroslav Zapletal v Hummeru, jede tuto rallye potřetí.

I když jsou vzájemnými soupeři, Češi si v dalekých afrických dunách dokážou pomoci. "Na dvacátém kilometru jsme si kamenem od levého předního kola urazili regulátor tlaku vzduchu, takže jsme byli bez vzduchu a nějaký čas jsme to řešili, zastavoval u nás i Tomáš Tomeček a snažil se nám pomoci, ale nemělo cenu, aby se zdržoval," popsal Valtr jeden takový moment z páté etapy, která vedla z Maroka do Mauritánie.

Africké etapy jsou velmi náročné na hledání správné trasy, což potvrzuje Tomečkův navigátor Ladislav Lála. "V Africe se jezdí hodně na azimuty. Navigační chyba může v situaci, kdy další políčko itineráře dělí 22 kilometrů, znamenat poměrně značnou časovou ztrátu. Jen v páté etapě na taková dvě místa doplatilo hned několik posádek, někteří prý najeli i 50 kilometrů navíc," uvedl zkušený spolujezdec.

Po polovině Africa Eco Race je na tom v absolutním pořadí nejlépe sedmý Zapletal. Valtorvi patří 15. místo a Tomeček je hned za ním. Ovšem v kategorii kamionů si to čeští piloti v Tatrách rozdávají o druhé a třetí místo za suverénním Kamazem Andreje Karginova.

Ruský pilot dokáže i s několikatunovým monstrem držet krok s automobilisty a je třetí. Celkově vede jeho krajan Vladimir Vasilev v Mini, mezi motocyklisty se v čele drží Jihoafričan Gev Tedy Sella na KTM.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Vyčerpaného Čecha na ferratě v Rakousku zachraňoval vrtulník

Protože v té době na vrchol stoupalo vícero lidí, takže by pěší pomoc byla obtížná, vyzvedl 34letého Čecha vrtulník, napsal portál nachrichten.at.

Čecha postihlo vyčerpání v dolní čtvrtině trasy, která je považována za jednu z nejhezčích v Rakousku a kterou ročně projde na 10 tisíc lidí. Portál rakouské oblasti Solná komora, kde se neštěstí událo, uvádí, že ferrata neboli zajištěná cesta není příliš obtížná, přesto však vyžaduje dobrou kondici. Pro výstup je vyžadována kompletní horolezecká výbava včetně helmy.

Na stejné zajištěné cestě se již v pátek dostala do problémů 31letá Slovenka, která těsně před koncem dostala do rukou i nohou křeče, takže nemohla zdolat závěrečnou stěnu. Kvůli soumraku k ženě nemohl vyletět vrtulník, proto záchranáři museli na vrchol vystoupit normální cestou a poté Slovenku pomocí kladky přes stěnu vytáhnout. Turistce následně pomohli do údolí, kde v noci na sobotu záchrannou operaci ukončili.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Tenistka Hibinová získala v Hirošimě obě trofeje

Japonská tenistka Nao Hibinová ovládla domácí turnaj WTA v Hirošimě. Krajanku Misaki Doiovou porazila 6:3 a 6:2, společně pak vyhrály čtyřhru. Finálový zápas dvouhry mezi dvěma Japonkami se na okruhu WTA dnes uskutečnil po 22 letech.

 

Obě finalistky byly nenasazené a figurují ve druhé stovce světového žebříčku. Čtyřiadvacetiletá Hibinová, 146. tenistka žebříčku, v Hirošimě získala druhou singlovou trofej v kariéře. První vybojovala v říjnu 2015 v Taškentu.

 

S Doiovou, 107. hráčkou světa, v deblovém finále přehrály americko-ruskou dvojici Christina McHaleová, Valeria Savinychová 3:6, 6:4 a 10:4.

 

Tenisový turnaj žen v Hirošimě (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Hibinová - Doiová (obě Jap.) 6:3, 6:2.

Čtyřhra finále:

Hibinová, Doiová - McHaleová, Savinychová (USA/Rus.) 3:6, 6:4, 10:4.

před 1 hodinou

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy