Africa Eco Race je v polovině. Na cestě do Dakaru Češi bojují o čelní příčky

Radek Vičík Radek Vičík
8. 1. 2017 16:51
Zatímco se Rallye Dakar přesunula do Jižní Ameriky, v lednu závodí v Africe účastníci Africa Eco Race. A cíl mají v Dakaru.
Podívejte se na divoký let Tatry 815 pilotované Tomášek Tomeček přes dunu třetí etapy Africa Eco Race | Video: Motorsport Revue

Praha - Zatímco Rallye Dakar se už několik let jezdí na jihu Ameriky, tradičně se souběžně závodí také přímo do senegalského Dakaru. V letošním ročníku Africa Eco Race nastupují tři české posádky. Jejich piloti mají zkušenosti i z Rallye Dakar.

Zatímco František Tomeček v Tatře 815 je už tradičním účastníkem Africa Eco Race a spolupracuje i s pořadateli, loni osmý nejlepší pilot kamionů na Dakaru Jaroslav Valtr v Tatře Jamal týmu Bonver Dakar Project v Africe startuje poprvé. Jediný tuzemský zástupce v kategorii automobilů, Miroslav Zapletal v Hummeru, jede tuto rallye potřetí.

I když jsou vzájemnými soupeři, Češi si v dalekých afrických dunách dokážou pomoci. "Na dvacátém kilometru jsme si kamenem od levého předního kola urazili regulátor tlaku vzduchu, takže jsme byli bez vzduchu a nějaký čas jsme to řešili, zastavoval u nás i Tomáš Tomeček a snažil se nám pomoci, ale nemělo cenu, aby se zdržoval," popsal Valtr jeden takový moment z páté etapy, která vedla z Maroka do Mauritánie.

Africké etapy jsou velmi náročné na hledání správné trasy, což potvrzuje Tomečkův navigátor Ladislav Lála. "V Africe se jezdí hodně na azimuty. Navigační chyba může v situaci, kdy další políčko itineráře dělí 22 kilometrů, znamenat poměrně značnou časovou ztrátu. Jen v páté etapě na taková dvě místa doplatilo hned několik posádek, někteří prý najeli i 50 kilometrů navíc," uvedl zkušený spolujezdec.

Po polovině Africa Eco Race je na tom v absolutním pořadí nejlépe sedmý Zapletal. Valtorvi patří 15. místo a Tomeček je hned za ním. Ovšem v kategorii kamionů si to čeští piloti v Tatrách rozdávají o druhé a třetí místo za suverénním Kamazem Andreje Karginova.

Ruský pilot dokáže i s několikatunovým monstrem držet krok s automobilisty a je třetí. Celkově vede jeho krajan Vladimir Vasilev v Mini, mezi motocyklisty se v čele drží Jihoafričan Gev Tedy Sella na KTM.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

Další zprávy