Africa Eco Race je v polovině. Na cestě do Dakaru Češi bojují o čelní příčky

Radek Vičík Radek Vičík
8. 1. 2017 16:51
Zatímco se Rallye Dakar přesunula do Jižní Ameriky, v lednu závodí v Africe účastníci Africa Eco Race. A cíl mají v Dakaru.
Podívejte se na divoký let Tatry 815 pilotované Tomášek Tomeček přes dunu třetí etapy Africa Eco Race | Video: Motorsport Revue

Praha - Zatímco Rallye Dakar se už několik let jezdí na jihu Ameriky, tradičně se souběžně závodí také přímo do senegalského Dakaru. V letošním ročníku Africa Eco Race nastupují tři české posádky. Jejich piloti mají zkušenosti i z Rallye Dakar.

Zatímco František Tomeček v Tatře 815 je už tradičním účastníkem Africa Eco Race a spolupracuje i s pořadateli, loni osmý nejlepší pilot kamionů na Dakaru Jaroslav Valtr v Tatře Jamal týmu Bonver Dakar Project v Africe startuje poprvé. Jediný tuzemský zástupce v kategorii automobilů, Miroslav Zapletal v Hummeru, jede tuto rallye potřetí.

I když jsou vzájemnými soupeři, Češi si v dalekých afrických dunách dokážou pomoci. "Na dvacátém kilometru jsme si kamenem od levého předního kola urazili regulátor tlaku vzduchu, takže jsme byli bez vzduchu a nějaký čas jsme to řešili, zastavoval u nás i Tomáš Tomeček a snažil se nám pomoci, ale nemělo cenu, aby se zdržoval," popsal Valtr jeden takový moment z páté etapy, která vedla z Maroka do Mauritánie.

Africké etapy jsou velmi náročné na hledání správné trasy, což potvrzuje Tomečkův navigátor Ladislav Lála. "V Africe se jezdí hodně na azimuty. Navigační chyba může v situaci, kdy další políčko itineráře dělí 22 kilometrů, znamenat poměrně značnou časovou ztrátu. Jen v páté etapě na taková dvě místa doplatilo hned několik posádek, někteří prý najeli i 50 kilometrů navíc," uvedl zkušený spolujezdec.

Po polovině Africa Eco Race je na tom v absolutním pořadí nejlépe sedmý Zapletal. Valtorvi patří 15. místo a Tomeček je hned za ním. Ovšem v kategorii kamionů si to čeští piloti v Tatrách rozdávají o druhé a třetí místo za suverénním Kamazem Andreje Karginova.

Ruský pilot dokáže i s několikatunovým monstrem držet krok s automobilisty a je třetí. Celkově vede jeho krajan Vladimir Vasilev v Mini, mezi motocyklisty se v čele drží Jihoafričan Gev Tedy Sella na KTM.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy