Pešek dojel druhý v GP Španělska

SportPlus, ČTK
26. 3. 2006 14:48
Jerez - Český motocyklový závodník Lukáš Pešek na Derbi obsadil druhé místo ve Velké ceně Španělska silničních motocyklů ve třídě do 125 ccm. Vyhrál domácí Alvaro Bautista s Aprilií.

Pešek si tak o jedno místo vylepšil třetí příčku ze sobotní kvalifikace. Jezdec, který v MS debutoval v roce 2002 v Brně, si ve 43. grand prix kariéry připsal nejlepší výsledek. Dosud bylo jeho maximem šesté místo.

Hned po startu se český jezdec dostal dokonce do vedení. Poté se však přes něj dostal Bautista a jednu chvíli jel Pešek dokonce až třetí. Pak se však tovární jezdec Derbi usadil na druhé příčce. V druhé polovině závodu začal na lídra závodu ztrácet a osamocený si dojel pro stříbrný věnec.

Umístění v MS silničních motocyklů:
2003 - 30. místo, 4 body (250 ccm, Yamaha)
2004 - 21. místo, 20 bodů (125 ccm, Honda)
2005 - 19. místo, 25 bodů (125 ccm, Derbi)

"Velmi dobře se mi podařil start a dokázal jsem držet kontakt. Asi v polovině závodu mi ale přestala fungovat zadní brzda, takže jsem nemohl s Alvarem rovnocenně bojovat. Z výsledku jsem šťastný," řekl Lukáš Pešek na tiskové konferenci krátce po závodě.

"Měl jsem dobré tempo a viděl jsem, že se nám ostatní nepřibližují," dodal v rozhovoru pro ČTK jezdec, který má po prvním závodě sezony na kontě 20 bodů, tedy jen o pět méně, než nasbíral za celý loňský rok.

Vítěz závodu pochválil domácí diváky. "Moc mě podrželo publikum. Když jsem se dostal na první příčku, věřil jsem, že se na ní udržím," uvedl Alvaro Bautista.

Obhájce titulu Thomas Lüthi ze Švýcarska v barvách české stáje Elit se pohyboval až v druhé polovině jezdeckého pole a v plovině velké ceny upadl. Podle informací českého vysílání Eurosportu však neutrpěl žádné zranění. Jezdec vzal vinu za pád sám na sebe.

Na třetím místě dojel Bautistův týmový kolega Mattia Pasini z Itálie. Vítěz kvalifikace si nejlépe vedl ve skupince pronásledovatelů a zajel také nový rekord okruhu časem 1:46,947. Druhý český pilot Karel Abraham s aprilií osadil třiadvacátou příčku.

Zbývající český účastník v šampionátu Jakub Smrž neměl to štěstí, aby v závodu dvěstěpadesátek dojel do cíle. Osudným se mu stal pád šest kol před cílem, kdy se s motocyklem Aprilia pohyboval na desátém místě.

Pro vítězství, své první ve třídě čtvrtlitrů, si dojel další Španěl Jorge Lorenzo na aprilii, který navázal na triumf v kvalifikaci. V 18 letech se stal třetím nejmladším jezdcem, který kdy závod této kubatury vyhrál. Na pódium s ním vystoupili Alex de Angelis ze San Marina a Ital Andrea Dovizioso, který vyhrál dramatický souboj trojice závodníků o bronz.

Závod třídy MotoGP vyhrál Loris Capirossi z Itálie na Ducati. Obhájce titulu Valentino Rossi po pádu v prvním kole, když jej na zem poslal domácí Toni Elias, obsadil až 14. příčku.

I v královské třídě se mohli radovat Španělé. Domácí nováček na Hondě se vůbec nebál zářných jmen a dojel druhý.

125 ccm:
1. Bautista (Šp./Aprilia) 41:42,761, 2. Pešek (ČR/Derbi) -3,072, 3. Pasini (It./Aprilia) -6,491, 4. Kallio (Fin./KTM) -6,693, 5. Simón (Šp./KTM) -6,877, 6. Faubel (Šp./Aprilia) -7,137, 7. Gadea (Šp./Aprilia) -7,291, 8. Talmacsi (Maď./Honda) -19,931, 9. Olivé (Šp./Aprilia) -22,886, 10. P. Nieto (Šp./Aprilia) -27,176, ...23. Abraham (ČR/Aprilia) -1:01,202.
250 ccm:
1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 45:57,390, 2. De Angelis (San Mar./Aprilia) -4,919, 3. Dovizioso (It./Honda) -8,865, 4. Takahaši (Jap./Honda) -8,922, 5. Barberá (Šp./Aprilia) -9,515, 6. Aojama (Jap./KTM) -23,622, 7. Locatelli (It./Aprilia) -34,520, 8. Cardenas (Kol./Honda) -50,898, 9. Guintoli (Fr./Aprilia) -56,314, 10. Vincent (Fr./Honda) -1:04,082, ...Smrž (ČR/Aprilia) nedokončil.
MotoGP:
1. Capirossi (It./Ducati) 45:57,733, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -4,375, 3. Hayden (USA/Honda) -9,996, 4. Elías (Šp./Honda) -10,135, 5. Melandri (It./Honda) -19,547, 6. Stoner (Austr./Honda) -21,237, 7. Nakano (Jap./Kawasaki) -21,372, 8. Roberts (USA/Proton) -32,414, 9. Hopkins (USA/Suzuki) -32,659, 10. Tamada (Jap./Honda) -35,983.