Bagnaia vybojoval Ducati vytoužený titul šampiona MotoGP, Salač v Moto2 bodoval

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 6. 11. 2022 14:42
Francesco Bagnaia ukončil patnáctileté čekání Ducati na titul mistra světa MotoGP. Korunu šampiona si zajistil devátým místem v nedělní Velké ceně Valencie. Filip Salač obsadil v posledním závodě letošní sezony Moto2 třinácté místo. Titul ve Valencii vybojoval domácí Augusto Fernandez.
Francesco Bagnaia slaví titul mistra světa MotoGP 2022 po závodě ve Valencii
Francesco Bagnaia slaví titul mistra světa MotoGP 2022 po závodě ve Valencii | Foto: ČTK

Před startem byly karty rozdány jasně ve prospěch Bagnaii. Továrnímu jezdci Ducati stačilo dojet na 14. místě a obhájci titulu Fabio Quartararovi by pak nestačilo ani závěrečný díl šampionátu vyhrát.

V úvodu závodu spolu oba adepti na titul ostře bojovali, až z motorek létaly úlomky karbonu. Ale byl to souboj jen o páté místo, což Quartararovy ambice nijak neřešilo. Francouz se brzy italského rivala zbavil, jenže v průběžném pořadí byl stále kolem dvaceti bodů za Bagnaiou.

Turínský rodák zkontroloval průběh závodu a dojel devátý, zatímco Francouz výše než na čtvrtou pozici nedosáhl. V cíli 27. okruhu tak mohla propuknout v červených boxech velká radost.

Bagnaia navázal na titul Caseyho Stonera z Austrálie, který se stal šampionem MotoGP v roce 2007. Zároveň tak získal první korunu mistra světa této kategorie pro Itálii od roku 2009, kdy naposledy vyhrál Valentino Rossi. Ten přišel svému krajanovi a chráněnci osobně pogratulovat k životnímu úspěchu.

Ve Valencii zvítězil Alex Rins, který tak symbolicky završil působení Suzuki v MotoGP. Japonská značka, která seriálu vládla před dvěma lety, z něj po této sezoně odchází.

Salač během celého závodního víkendu Moto2 bojoval s bolestí obou rukou po zranění z předchozí Velké ceny Malajsie. Po startu ze šesté řady se brzy posunul do bodované patnáctky, v níž se pohyboval až do cíle 25 okruhů dlouhé Grand Prix Valencie.

Nakonec bral tři body za 13. pozici. Se 45 body se jezdec týmu Gresini umístil v konečném pořadí světového šampionátu prostřední kategorie MS na dvacáté pozici.

Souboj o titul šampiona Moto2 rozhodl pád japonského jezdce Aiho Ogury v osmém kole, který zpečetil celkové vítězství španělského jezdce Augusta Fernandeze.

Ten obsadil druhé místo za týmovým kolegou ze stáje Red Bull KTM Ajo, Pedrem Acostou ze Španělska.

V kategorii Moto3 vítězně ukončil sezonu již jistý šampion Izan Guevara. Španěl o letošní sedmé vítězství bojoval do posledního metru s Turkem Denizem Öncü. V cíli je dělilo pouze 62 tisícin sekundy.

Třetí dojel Sergio Garcia, Guevarův týmový kolega ze stáje GasGas Aspar a zároveň krajan.

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Guevara (Šp./GasGas) 38:10,405, 2. Öncü (Tur./KTM) -0,062, 3. García (Šp./GasGas) -6,557, 4. Foggia (It./Honda) -14,133, 5. Sasaki (Jap./Husqvarna) -14,574, 6. Adrián Fernández (Šp./KTM) -14,676.

Konečné pořadí MS (po 20 závodech): 1. Guevara 319, 2. García 257, 3. Foggia 246, 4. Sasaki 238, 5. Öncü 200, 6. Masiá (Šp./KTM) 177.

Moto2: 1. Acosta 39:95,413, 2. Augusto Fernández (oba Šp./Kalex) -1,232, 3. Arbolino (It./Kalex) -10,163, 4. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) -14,407, 5. Arenas -18,904, 6. González (oba Šp./Kalex) -20,554, …13. Salač (ČR/Kalex) -38,942.

Konečné pořadí MS (po 20 závodech): 1. Augusto Fernández 271,5, 2. Ogura (Jap./Kalex) 242, 3. Canet (Šp./Kalex) 200, 4. Arbolino 191,5, 5. Acosta 177, 6. Dixon (Brit./Kalex) 168,5, …20. Salač 45.

MotoGP: 1. Rins (Šp./Suzuki) 41:22,250, 2. Binder (JAR/KTM) -0,396, 3. Martín (Šp./Ducati) -1,059, 4. Quartararo (Fr./Yamaha) -1,911, 5. Oliveira (Portug./KTM) -7,122, 6. Mir (Šp./Suzuki) -7,735.

Konečné pořadí MS (po 20 závodech): 1. Bagnaia 265, 2. Quartararo 248, 3. Bastianini (It./Ducati) 219, 4. Espargaró (Šp./Aprilia) 212, 5. Miller (Austr./Ducati) 189, 6. Binder 218.