Zarco se v MotoGP dočkal prvního vítězství, Salač byl v kvalifikaci osmnáctý

Radek Vičík Radek Vičík
21. 10. 2023 7:45
Johann Zarco na Ducati vyhrál na dnes přeložený hlavní závod MotoGP v rámci Velké ceny Austrálie silničních motocyklů. Filip Salač byl v kvalifikaci Moto2 osmnáctý.
Johann Zarco na Ducati.
Johann Zarco na Ducati. | Foto: Gold & Goose / Red Bull Content Pool

Kvůli předpovědi silného deště na nedělní odpoledne se vlastní Grand Prix na okruhu Phillip Island jela už dnes. Zítra se pojede sprint a oba závody nižších tříd - Moto2 a Moto3.

Dlouho to vypadalo, že Jorge Martin vítězstvím sníží významnou část náskoku obhájce titulu Francesca Bagnaii v čele šampionátu. Avšak v závěru Velké ceny začala Španělovy pneumatiky ztrácet přilnavost a v dramatickém souboji hlavní skupiny jezdců se nakonec propadl na páté místo

Pro první triumf v MotoGP si dojel jeho týmový kolega ze stáje Pramac Johann Zarco. "Na samotnou jízdu na motorce musíte vynaložit neuvěřitelné množství energie. Někdy si ale řeknete: 'Dobře, možná se prostě musíte smířit s tím, že to nepůjde'. Ale zároveň jste závodník, tak přebíráte mentalitu závodníka tím, že si říkáte, že může podařit chytit příležitost v pravou chvíli. To se dnes evidentně stalo, takže jsem moc rád, že nakonec ten úspěšný závod byl právě dnes," uvedl šťastný 33letý jezdec.

Za Francouzem si pro druhou příčku dojel tovární Bagnaia, který tak navýšil svůj náskok na 27 bodů. Triumf Ducati završil třetím místem další Ital Fabio di Giannantonio. Pilot stáje Gresini elitní kategorii poprvé vystoupal na stupně vítězů.

Filipu Salačovi se v kvalifikaci Moto2 nedařilo. Poté, co obsadil 18. pozici, vystartuje do závodu až ze šesté řady.

"Opravdu nevím, co se stalo, musíme tento den analyzovat a pokusit se připravit na zítřek. Přilnavost zadní pneumatiky je stále klíčová a pracujeme na ní," uvedl zklamaný jezdec týmu QJMotor Gresini.

Velká cena Austrálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

MotoGP: 1. Zarco (Fr./Ducati) 40:39,446, 2. Bagnaia (It./Ducati) -0,201, 3. Di Giannantonio (It./Ducati) -0,477, 4. B. Binder (JAR/KTM) -0,816, 5. Martín (ŠP./Ducati) -1,008, 6. Bezzechi (It./Ducati) -8,827.

Průběžné pořadí MS (po 16 z 20 závodů): 1. Bagnaia 366, 2. Martín 339, 3. Bezzecchi 293, 4. B. Binder 224, 5. Zarco 187, 6. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 185.

Kvalifikace - Moto3: 1. Sasaki (Jap./Husqvarna) 1:36,539, 2. Kelso (Austr./CFMoto) -0,136, 3. Nepa (It./KTM) -0,216.

Moto2: 1. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) 1:31,888, 2. Canet (Šp./Kalex) -0,342, 3. López (Šp./Boscoscuro) -0,684, …18. Salač (ČR/Kalex) -1,740.