Mladík Vostatek se probil na světovou scénu, za progres vděčí bývalé hvězdě Peškovi

Radek Vičík Radek Vičík
10. 9. 2021 16:47
I když Česko o svoji motocyklovou Grand Prix přišlo, mladých talentů v jedné stopě je stále dost. Mezi ně se zařadil také 17letý Ondřej Vostatek, jemuž dělá poradce bývalý úspěšný závodník Lukáš Pešek.
Motocyklový závodník Ondřej Vostatek
Motocyklový závodník Ondřej Vostatek | Foto: Sportegy - Pavel Hofman

Když dostal talentovaný jezdec možnost ukázat se díky divoké kartě v závodě mistrovství světa v kategorii supersportů, dojel v Mostě v druhém závodě na výborném čtrnáctém místě. Tento výkon mu umožnil získat další tři divoké karty, aby mohl v bojí o světové body znovu bojovat na Yamaze rakouského týmu Compos racing team by Yart.

"Už před mosteckým závodem jsem tušil, že když zajedu dobře, mohla by přijít další šance. Byla to ale spíš předtucha, že bych se mohl s nejlepšími ještě svézt a zazávodit si," vypráví mladý pilot.

V následujících podnicích konaných v rámci závodních víkendů světového šampionátu superbiků může plnit své další sny. "Moc to pro mě znamená, je to další šance se ukázat. Moc se těším. Čekají mě závody na tratích, které hodně dobře znám a mám je dobře najeté," připomíná, že se teď pojede v Barceloně, Jerezu a Portimau.

"Můj cíl je bodovat, tedy umístit se do patnáctého místa. To by znamenalo, že se v tabulce jezdců posunu zase o kousek výš," neskrývá své ambice.

Na Vostatkově progresu má nemalý podíl také jeho kouč, vítěz dvou závodů světového šampionátu silničních motocyklů Lukáš Pešek.

"Chodil jsem k němu už v roce 2019, ale až teď na jaře jsme dali hlavy dohromady a vytvořili tréninkový plán. Trochu jsme to učesali, aby byla příprava efektivnější. Myslím, že spolupráce s Lukášem je moje výhoda," věří Vostatek.

Pešek si dobře uvědomuje, s jak talentovaným závodníkem může pracovat. "Největší přednost vidím v tom, že Ondra má v sedmnácti letech fantastickou rychlost, umí ovládat velkou motorku a má zkušenosti ze šampionátů, které absolvoval," chválí svého svěřence.

"Věřím, že se ve světové konkurenci dokáže prosadit, má velmi dobře našlápnuto. Budu se opakovat, ale do karet mu obrovsky hraje jeho věk," dodává bývalý účastník MS.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy