Tahače rozburácejí Zolder. Lacko míří za úspěchem, Kolocová se popasuje s úzkou tratí

rav rav
10. 9. 2021 10:32
Jindy touto dobou bývá evropský šampionát tahačů na okruzích za svojí polovinou, teď jezdce čeká teprve třetí závodní víkend. Po Hungaroringu a Mostě je na řadě belgický Zolder.
Piloti Buggyry Adam Lacko v závodě ME v Mostě
Piloti Buggyry Adam Lacko v závodě ME v Mostě | Foto: Buggyra

Tedy okruh, na němž Buggyra před 19 lety slavila zásluhou Gerda Körbera své vůbec první vítězství.

Letos by na svého německého předchůdce velice rád navázal Adam Lacko, šampion z roku 2017 je průběžně třetí. Ztráta na dvojici Norbert Kiss - Sasha Lenz činí patnáct, respektive jedenáct bodů.

"Samozřejmě bych raději vedl s velkým náskokem, ale o tom je závodění. Všichni se nacházíme ve velmi neobvyklé situaci. Po Zolderu se má ještě závodit v Le Mans, Jaramě a Misanu, takže času je relativně dost. Ale žijeme v době, kdy nevíme, co bude za deset hodin,“ prohodil 36letý pilot.

Do úzkého Zolderu jede s cílem získat co nejvíc bodů, ale nechce podstupovat zbytečné riziko. „Závodím dost dlouho na to, abych věděl, že nemá cenu rvát věci silou. Zolder je rychlý, technický, nebezpečný, proto mám okruh rád. Bude to hodně o brzdách a akceleraci, v obou případech se jedná o moje oblíbené disciplíny,“ dodal rodák z Čeladné.

Spolu s Lackem pojedou v tahačích z Roudnice nad Labem znovu dvě naděje: Francouz Teo Calvet a Aliyyah Kolocová. Té jako kouč radí zkušený David Vršecký.

"Musíme si ještě sednout s Martinem Kolocem ohledně startů závodů s hendikepem. Je možné, že Aliyyah bude vpředu, za ní dravci a okruh je hodně úzký. Před lety skončil na zdi mladý Major z Maďarska a v tahačích skončil,“ připomněl dvojnásobný mistr Evropy.

Zadní pohled z tahače Buggyra v závodě ME tahačů na okruzích v Mostě. | Video: Buggyra
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat

Pracovníci záchranné stanice hlavního města pro volně žijící živočichy loni přijali 5275 zvířat 138 druhů, podobně jako o rok dříve. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici v pražských Jinonicích provozuje. Stanice se loni starala o 786 ježků, což byl nejvyšší počet v historii stanice.

"Rok 2021 byl výjimečný příjmem velkého množství ježků. Celkem jsme jich přijali 786, z toho bylo více než 280 osiřelých ježčích mláďat. Důvodem vysokého počtu přijatých ježků mohou být vhodné klimatické podmínky pro opakované vrhy ježků, ale zároveň více střetů s aktivitami člověka," uvedla Fišerová.

Nejčastěji se do záchranné stanice dostávali živočichové, kteří utrpěli zranění. Obvykle šlo o střety s vozidlem nebo o nárazy do překážek jako jsou skleněné plochy nebo trolejové vedení. Dvě třetiny zvířat v záchranné stanici loni tvořili ptáci. V péči pracovníků záchranné stanice loni skončilo také 219 zajíců, 114 veverek, zhruba stovka netopýrů a 50 srnců.

Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2021 jich bylo zhruba o tisíc více. Dosud nejvíce zvířat bylo přijato v roce 2019, kdy se pečovatelé starali o 5368 živočichů. Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy