Lukáš Pešek dojel v Německu třetí

ČTK, SportPlus
16. 7. 2006 14:43
Sachsenring - Český motocyklista Lukáš Pešek na Derbi obsadil třetí místo ve třídě do 125 ccm při Velké ceně Německa na Sachsenringu. Vyhrál Mattia Pasini z Itálie na Aprilii.

Pešek o vítězství bojoval do poslední chvíle ve vedoucí trojici, jejímž posledním členem byl Španěl Alvaro Bautista jedoucí také na Aprilii. Dvě kola před cílem se český jezdec dostal do vedení, ale pak se vrátil zpět na třetí příčku, na níž vydržel až do konce.

Pešek se tak potřetí v kariéře dostal na stupně vítězů. V letošní sezoně už obsadil druhé místo v Jerezu a třetí v Mugellu, v průběžné klasifikaci je stále šestý.

Český jezdec po červnovém úspěchu v italském Mugellu podruhé v kariéře vyhrál kvalifikaci, ale dnes opět potvrdil, že starty nejsou jeho silnou stránkou. Krátce po zahájení závodu se propadl na šesté místo, ale žádnou závažnou ztrátu nenabral a záhy byl opět v těsném kontaktu s nejlepšími.

V pátém kole převzal nakrátko vedení, o které ho pak ale připravili Pasini a Bautista, suverénně vedoucí muž MS nejslabší kubatury. Pešek se s nimi držel v čele a souboj vedoucí trojice, která postupně zvyšovala náskok před zbytkem pole, v závěru gradoval.

V předposledním okruhu se dvacetiletý rodák z Prahy dostal na první místo ještě jednou, ale oba soupeři ho znovu záhy předjeli a těsný dojezd pro sebe o jedinou setinu sekundy rozhodl Pasini. Další český zástupce ve třídě do 125 ccm Karel Abraham do cíle nedojel, v 17. kole spadl.

Smrž bodoval

Španělský motocyklový jezdec Jorge Lorenzo se po Velké ceně Německa posunul do čela průběžného pořadí silničního mistrovství světa.  Na okruhu Sachsenring mu k tomu stačila třetí pozice ve třídě do 250 ccm, protože dosud vedoucí Ital Andrea Dovizioso dojel čtvrtý.

Jezdec Yamahy Valentino Rossi líbá trofej pro vítěze MotoGP na Velké ceně německa na Sachsenringu. | Foto: Reuters

Podruhé v sezoně zvítězil Japonec Juki Takahaši, který měl v cíli před druhým Alexem de Angelisem ze San Marina minimální náskok 58 tisícin sekundy. Jakub Smrž dojel na bodovaném čtrnáctém místě, v celkové klasifikaci je o jednu příčku výše.

V královské třídě MotoGP uspěl letos počtvrté a celkově potřiaosmdesáté v kariéře Ital Valentino Rossi, který vyhrál vyrovnaný souboj čtyř jezdců a stále si udržuje naději na obhajobu titulu. Sedm závodů před koncem ztrácí na vedoucího Američana Nickyho Haydena 26 bodů.

Do závodu nezasáhl dvacetiletý Australan Casey Stoner, který musel po pádu v dopoledním tréninku do nemocnice s odřeninami a podezřením na otřes mozku.

Příštím dílem světového šampionátu bude po pětitýdenní pauze 20. srpna Velká cena České republiky v Brně, jen třída MotoGP má mezitím na programu ještě závod v USA.

Do 125 ccm:
1. Pasini (It./Aprilia) 39:44,091, 2. Bautista (Šp./Aprilia) -0,010, 3. Pešek (ČR/Derbi) -0,111, 4. Faubel (Šp./Aprilia) -9,298, 5. Corsi (It./Gilera) -9,372, 6. Lüthi (Švýc./Honda) -10,570, 7. Terol (Šp./Derbi) -11,835, 8. Kallio (Fin./KTM) -11,905, 9. Olive (Šp./Aprilia) -26,017, 10. Gadea (Šp./Aprilia) -26,172, ...Abraham (ČR/Aprilia)nedokončil.
Průběžné pořadí (po 10 z 16 závodů):
1. Bautista 205, 2. Kallio 141, 3. Pasini 137, 4. Faubel 123, 5. Gadea 120, 6. Pešek 102.
Do 250 ccm:
1. Takahaši (Jap./Honda) 41:30,350, 2. De Angelis (San Marino/Aprilia) -0,058, 3. Lorenzo (Šp./Aprilia) -1,013, 4. Dovizioso (It./Honda) -4,021, 5. Barberá (Šp./Aprilia) -9,384, 6. Locatelli (It./Aprilia) -19,242, 7. West (Austr./Aprilia) -26,457, 8. H. Aojama (Jap./KTM) -26,607, 9. Š. Aojama (Jap./Honda) -26,741, 10. Guintoli (Fr./Aprilia) -30,621, ...14. Smrž (ČR/Aprilia) -52,315.
1. Lorenzo 174, 2. Dovizioso 172, 3. Takahaši 133, 4. De Angelis 131, 5. H. Aoyama 116, 6. Locatelli 114, ...13. Smrž 34.
MotoGP:
1. Rossi (It./Yamaha) 41:59,248, 2. Melandri (It./Honda) -0,145, 3. Hayden (USA/Honda) -0,266, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -0,307, 5. Capirossi (It./Ducati) -8,764, 6. Nakano (Jap./Kawasaki) -9,147, 7. Vermeulen (Austr./Suzuki) -16,608, 8. Gibernau (Šp./Ducati) -16,648, 9. Checa (Šp./Yamaha) -17,097, 10. Hopkins (USA/Suzuki) -27,425.
Průběžné pořadí (po 10 z 17 závodů): 1. Hayden 169, 2. Rossi 143, 3. Pedrosa 140, 4. Melandri 134, 5. Capirossi 118, 6. Stoner (Austr./Honda) 91.