Leclerc si vyjel ve Francii sedmou pole position sezony, Red Bull na něj bude dotírat

23. 7. 2022 17:27
Monacký pilot Charles Leclerc z Ferrari vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Francie F1 před Maxem Verstappenem a získal sedmou pole position v sezoně.
Charles Leclerc
Charles Leclerc | Foto: Reuters

Čtyřiadvacetiletý jezdec porazil i díky pomoci svého týmového kolegy Španěla Carlose Sainze rivala Nizozemce Maxe Verstappena z Red Bullu a bude moci v nedělním závodě snížit jeho náskok 38 bodů v čele mistrovství světa. Třetí byl na trati v Le Castellet druhý pilot Red Bullu Mexičan Sergio Pérez.

Vítěz posledního závodu v Rakousku Leclerc zajel v závěrečné části kvalifikace o 304 tisícin sekundy rychlejší čas než Verstappen a získal 16. pole position v kariéře. K tomu mu výrazně pomohl i Sainz, jenž jel při měřených kolech před ním, rozrážel mu vzduch a Monačan mohl využít tzv. slipstream. Španělský jezdec nasadil o víkendu řadu nových komponentů v motoru a kvůli penalizaci měl již před kvalifikací jistý start z chvostu pole

Leclerc může v závodě zaútočit na šesté vítězství v kariéře a první ve Francii. Dosud zde byl nejlépe před třemi lety třetí. Ferrari může triumfovat potřetí za sebou, což se mu naposledy podařilo před třemi lety.

Úřadující mistr světa a aktuální lídr průběžného pořadí Verstappen nenavázal na vítězství z třetího tréninku. Ve Francii obhajuje prvenství. Ze třetí příčky dostane na startu Leclerca pod tlak také Pérez.

Čtvrtý skončil sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton z Mercedesu, který v neděli oslaví jubilejní 300. start ve formuli 1. Britský jezdec ztratil na Leclerca přes osm desetin sekundy.

Vedle Sainze odstartuje kvůli výměně komponentů z poslední řady také Dán Kevin Magnussen z Haasu. Jeho týmový kolega Němec Mick Schumacher doplatil v první části kvalifikace na smazaný čas a do druhé části se nedostal.

Velká cena Francie odstartuje v neděli v 15:00.

Kvalifikace na Velkou cenu Francie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Le Castellet:

1. Leclerc (Mon./Ferrari) 1:30,872, 2. Verstappen (Niz./Red Bull) -0,304, 3. Pérez (Mex./Red Bull) -0,463, 4. Hamilton (Brit./Mercedes) -0,893, 5. Norris (Brit./McLaren) -1,160, 6. Russell (Brit./Mercedes) -1,259, 7. Alonso (Šp./Alpine) -1,680, 8. Cunoda (Jap./AlphaTauri) -1,908, 9. Sainz (Šp./Ferrari), 10. Magnussen (Dán./Haas) oba bez času.