"Lepší bylo zůstat doma." König odjel z Mostu bez bodů

ČTK rav ČTK, rav
30. 7. 2023 15:02
Jediný Čech v MS superbiků Oliver König v závode v Mostě na vytoužený premiérový bodový zisk v sezoně nedosáhl. Ve sprintu, který ovládl Razgatlioglu, skončil po pádu v úvodu dvacátý, z odpoledního hlavního závodu po technických problémech odstoupil.

"Byla to katastrofa, lepší bylo zůstat doma," řekl zklamaný König k průběhu celého víkendu. Nedařilo se mu totiž ani v sobotu.

"A že za tím ani jednou nebyla jezdecká chyba? Takový je život. Jsme jeden tým a táhneme za jeden provaz. Udělá chybu jeden, udělají ji všichni," podotkl jezdec týmu Orelac Racing Movisio, který čtyři z posledních šesti závodů nedokončil po technických problémech.

V dnešním hlavním závodě se König dokázal po startu posunout na 17. místo, poté ale přišly problémy s motocyklem. "Začaly mi vypadávat kvalty a ztrácel jsem. Pak mě jeden ze soupeřů vyvezl v zatáčce ven. Motorka ale začala zlobit od druhého třetího kola. Nakonec nešlo řadit," řekl König, kterého na startu přišel pozdravit i prezident Petr Pavel.

Nedělní hlavní závod vyhrál Álvaro Bautista ze Španělska a upevnil si vedení v šampionátu. Obhájce titulu, který si připsal jubilejní 50. výhru v seriálu, má aktuálně na druhého Turka Topraka Razgatlioglua náskok 74 bodů.

Bautista byl v dopoledním sprintu třetí, v hlavním závodě svedl skvělý souboj s Razgatliogluem. Oba se několikrát předjeli, světový šampion z roku 2021 ale šest kol před cílem z prvního místa upadl. Šestadvacetiletý Turek tak poprvé při závodech superbikového MS v Mostě nevystoupil na stupně vítězů.

Pro jubilejní superbikovou výhru si následně dojel osmatřicetiletý Bautista. Z boje o druhé místo vyšel po útoku v poslední zatáčce vítězně Danilo Petrucci z Itálie, třetí skončil Brit Jonathan Rea.

V nejslabší kategorii supersportů 300 český jezdec Petr Svoboda obsadil osmou příčku a celkově je v hodnocení této třídy na třetím místě. Na lídra Jose-Louise Pereze ovšem ztrácí pouhé čtyři body.

Podobně jako König na domácí půdě na body nedosáhl. Po včerejším 16. místě dnes závod MS supersportů nedokončil.

Šampionát superbikového MS bude mít nyní přestávku, další závody se konají 9. a 10. září ve francouzském Magny-Cours.

Závody mistrovství světa superbiků v Mostě:

Sprint: 1. Razgatlioglu (Tur./Yamaha) 15:22,383, 2. Rea (Brit./Kawasaki) -1,203, 3. Bautista (Šp./Ducati) -2,968, …20. König (ČR/Kawasaki) -55,685.

Druhý závod: 1. Bautista 33:58,248, 2. Petrucci (It./Ducati) -4,652, 3. Rea -4,725, …König nedokončil.

Průběžné pořadí MS: 1. Bautista 427, 2. Razgatlioglu 353, 3. Rea 251.