Američan skončil po havárii na vozíčku. Už zase chodí a vrátil se za volant formule

Radek Vičík Radek Vičík
7. 4. 2021 10:08
V létě 2019 unikl Juan Manuel Correa při havárii jen o vlásek smrti. Moc nechybělo a už nikdy by se nepostavil na nohy. Američan ale prokázal nezměrnou vůli, o víkendu už testoval monopost formule 3.
Juan Manuel Correa na místě tragédie pilota F2 Anthoine Huberta na trati ve Spa-Francorchamps
Juan Manuel Correa na místě tragédie pilota F2 Anthoine Huberta na trati ve Spa-Francorchamps | Foto: Reuters

Poslední srpnový den roku 2019 se zapsal do historie motoristického sportu černým písmem. Při divoké havárii na okruhu ve Spa-Francorchamps se v závodě formule 2 zabil francouzský pilot Anthoine Hubert. Jeho americký soupeř Juan Manuel Correa bojoval o život.

Ke smrtelné nehodě došlo ve výjezdu ze zatáčky Eau Rouge. Correa narazil v plné rychlosti kolem 270 km/h do Hubertova vozu, který se těsně před ním vrátil na trať po kontaktu s bariérou. Monopost francouzského pilota se roztrhl na tři kusy. Jezdce nezachránila ani skořepina, která nevydržela náraz do levé strany vozu. Hubert zemřel v lékařském středisku belgické trati.

Correa utrpěl četné fraktury dolních končetin a lehčí zranění páteře a ještě večer po havárii se v nemocnici v Lutychu podrobil operaci. 21letý závodník pak na sobě tvrdě pracoval. A také podstupoval další operace.

Podobně jako Přemysl Rezek, hrdina televizního seriálu Nemocnice na kraji města, se podrobil prodloužení nohy. "Jednu končetinu má nyní kratší, protože kosti se musely odstranit. Lékaři mu ji tedy budou natahovat, aby měla původní délku," uvedl několik měsíců po havárii Bob Vavřík, manažer týmu F2 Charouz Racing System, v jehož barvách v sezoně 2019 jezdil.

Havárie usadila rodáka z Ekvádoru s americkou licencí na vozíček, ale před rokem se na sociálních sítích pochlubil prvními krůčky bez pomoci berlí. "Nevím, jestli se to dá považovat za chůzi, ale pomalu se tam dostávám," glosoval své pokroky.

Ty došly tak daleko, že před letošní sezonou mohl ohlásit velký návrat. V barvách stáje ART Grand Prix bude bojovat v šampionátu formule 3, který je součástí sedmi Velkých cen F1.

"Po tom všem, čím jsem si prošel, jsem moc šťastný, že jsem zpět. Týmu ART Grand Prix jsem velmi vděčný za tuto šanci. Mým snem zůstává formule 1 a beru to jako první krok při svém návratu," uvedl Correa.

V monopostu formule 3 absolvoval o uplynulém víkendu první testy na rakouském Red Bull Ringu. Na helmě si při té příležitosti vezl vzpomínku na zesnulého Huberta.

Correa se během dvoudenních jízd neustále zlepšoval, v neděli dopoledne se dokonce zajel jedenáctý nejlepší čas. "Jsem velmi spokojený. Testy mi ukázaly, že ve formuli 3 budu schopný bojovat o čelní pozice," uvedl rodák z Quita.

Šampionát formule 3 startuje druhý květnový víkend v Barceloně. Na startu budou také tři jezdci české stáje Charouz Racing System. Oficiálně byl ale zatím potvrzen jen start Francouze Reshada de Geruse.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Bilbao a Dublin přišly o zápasy ME, nahradí je Sevilla a Petrohrad s Londýnem

Bilbao a Dublin přišly o pořádání zápasů letního fotbalového mistrovství Evropy, protože nemohly vzhledem ke koronavirové situaci garantovat přítomnost diváků na tribunách. Evropská fotbalová unie UEFA po dnešním zasedání výkonného výboru oznámila, že Bilbao nahradí Sevilla a dublinské duely převezmou Petrohrad a Londýn.

Bilbao a Dublin měly hostit po třech zápasech základní skupiny E, v níž hrají Španělsko, Švédsko, Polsko a Slovensko, a také každý jedno z osmifinálových utkání. Sevilla je mezi pořadatelskými městy odloženého Eura nováčkem a bude hostit všechny čtyři duely původně plánované do Bilbaa.

Petrohrad, který už měl schválenou organizaci tří duelů skupiny B a jednoho čtvrtfinále, převezme tři dublinské zápasy ze základní skupiny. Londýn byl už před změnami nejvytíženějším městem ME a ke třem duelům "české" skupiny D, plánovanému osmifinále, oběma semifinále a finále si přibere i osmifinále z Dublinu.

Výkonný výbor UEFA dnes také jednal o Mnichovu, třetím z původních dvanácti měst, které nemohlo unii do stanoveného termínu zaručit fanoušky v hledišti. Bavorská metropole nicméně o celkem čtyři zápasy nepřišla, neboť na červen počítají tamní úřady se zlepšením koronavirové situace a minimálně 14.500 diváky v Allianz Areně.

Dalšími pořadateli turnaje, který se loni nekonal kvůli pandemii koronaviru, jsou Glasgow, Řím, Baku, Budapešť, Bukurešť, Kodaň a Amsterodam. Všechna tato města už dříve přislíbila, že během turnaje alespoň zčásti stadiony zaplní.

Česká reprezentace odehraje první dva zápasy v základní skupině D proti Skotsku a Chorvatsku 14. a 18. června v glasgowském Hampden Parku a 22. června se střetne s Anglií v londýnském Wembley.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útočník s nožem zavraždil u Paříže policejní úřednici, policie ho zastřelila

Útočník s nožem ve francouzském městě Rambouillet u vchodu na policejní stanici zavraždil devětačtyřicetiletou policejní úřednici. Policisté ho postřelili, později zemřel. Podle médií byl muž občanem Tuniska, ale ve Francii pobýval legálně a měl čistý trestní rejstřík.

Další zprávy