Piloti IndyCar uctili zesnulého Wilsona velkým dramatem

Radek Vičík Radek Vičík
1. 9. 2015 13:20
Nervy drásající souboj o titul rozhodly nikoliv body, ale až počet vítězných závodů.
Scott Dixon slaví triumf v Sonomě i v celém šampionátu IndyCar.
Scott Dixon slaví triumf v Sonomě i v celém šampionátu IndyCar. | Foto: ČTK

Sonoma - Pouhý týden po tragickém střetnutí Justina Wilsona s kusem jiného monopostu se na okruhu v Sonomě konalo finále sezony IndyCar. A hvězdy zámořské formulové sezony svého zesnulého kamaráda uctili nervy drásajícím soubojem o titul, který rozhodl nikoliv body, ale až počet vítězných závodů.

O úmrtí Justina Wilsona čtěte ZDE

Rozhodla týmová taktika

Scott Dixon totiž ukončil sezonu na stejných 556 bodech jako expilot formule 1 Juan-Pablo Montoya a o novém šampionovi IndyCar tak rozhodl až fakt, že Dixon v Sonomě vyhrál a tím vylepší skóre letošních vyhraných závodů na 3:2. Montoya totiž dojel v Kalifornii až šestý, takže ve dvojnásobně bodované Grand Prix přišel o svůj 47bodový náskok.

"Tady v Sonomě to byl neuvěřitelný víkend. Mojí týmoví kolegové byli fenomenální. Pomáhali mi celou sezonu a titul jsme získali spolu. Toho úspěchu nedosáhl jen jeden člověk a všem moc děkuju," poděkoval dnes už čtyřnásobný vítěz šampionátu IndyCar svým týmovým kolegům Charliemu Kimballovi a Tonymu Kanaanovi. Ti dojeli na třetím a čtvrtém místě a pomohli tak Novozélanďanovi velkou měrou k dalšímu velkému úspěchu

Dixon vybojoval stáji zkušeného Chip Ganassiho nejen 100. vítězství v šampionátu, ale především už jedenáctý titul, Shodou okolností, Montoya svůj dosud jediný triumf v tehdejším CART vybojoval právě pro Ganassiho.

Celý závodní víkend v Sonomě byl věnován vzpomínkách na Wilsona, jehož si všichni účastníci rozhodujícího podniku uctili jízdou po slavném mostě Golden Gate v San Francisku.

Dvanácté místo na startu vedlo k úspěchu

Na okruhu však šly všechny ohledy stranou a o titul se strhla lítá bitva. Dixon sice startoval až z dvanáctého místa, ale i tak si věřil. Výbornou taktickou jízdou se na klasickém okruhu, které jsou v kalendáři IndyCar proti oválům v menšině, 

"Pořád máte naději a já jsem jí věřil. Sezona přinesla řadu skvělých závodů, ale tenhle byl nejlepší.  Věděl jsem, že máme skvěle připravený vůz, ale nikdy až do posledního kola nevíte," zafilozofoval si jezdec vozící celou sezonu na svém voze číslo 9.

Jeho pokořený rival Montoya neskrýval roztrpčení. "Měli jsme skvělou sezonu, ale její vrchol je zklamáním. Letos máme být na co hrdí: od vítězství v úvodním závodě sezony až po další titul v Indianapolis 500 pro Rogera Penskeho. Těším se už na další, ještě úspěšnější sezonu," řekl Kolumbijec.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy