Hamilton dospěl. Pojede pro titul, ne pro vítězství

Ondřej Roubínek
9. 10. 2008 13:00
Vloni ztratil pilot McLarenu 17bodový náskok
Vloni Hamilton triumfoval ve Fudži, ale nakonec přišel o titul. Jak to bude letos?
Vloni Hamilton triumfoval ve Fudži, ale nakonec přišel o titul. Jak to bude letos? | Foto: Reuters

Fudži - Dospěl jsem a poučil se z loňských chyb, hlásí před Velkou cenou Japonska formule jedna Lewis Hamilton.

Pilot McLarenu proto věří, že letos dokáže vystoupat až na vrchol a získá světový titul. Tomu podřídí i taktiku v posledních třech závodech - nepožene se za každou cenu za vítězstvím. Dobře už totiž ví, že cenu zlata může mít byť jen jediný bod.

"Řekl bych, že minulý rok jsem byl trochu mladší a vyjukaný z toho, že jsem do formule teprve přišel," prohlásil Hamilton před Velkou cenou Japonska.

"Od té doby se toho odehrálo hrozně moc; díky nejrůznějším aférám a nezvyklým situacím jsem se toho hodně naučil," tvrdí.

V šikaně číslo deset se nepříjemně blízko seznámil s vysokým a hrbolatým obrubníkem i Lewis Hamilton se svým McLarenem.
V šikaně číslo deset se nepříjemně blízko seznámil s vysokým a hrbolatým obrubníkem i Lewis Hamilton se svým McLarenem. | Foto: Reuters
Čtěte více:
Mosley bije na poplach: Formule musí šetřit, je krize
Ferrari zavrhlo semafor v boxech. Vrátí se k lízátku

"Před rokem jsem před Velkou cenou Japonska taky vedl šampionát, ale neuvědomoval jsem si závažnost mého postavení a toho, co se bude dít kolem mě. Tlak byl obrovský a já se s tím vypořádal, jak nejlépe jsem uměl. Ale to nebylo dost," vzpomíná Hamilton.

"Poučil jsem se ze svých chyb a letos tu stojím jako člověk, který dospěl v soukromém životě i jako závodní pilot," věří třiadvacetiletý Brit ve své schopnosti.

"Čistě jako jezdec se v této části sezony cítím díky zlepšené psychice i kondici o hodně silnější než vloni. Minulý rok jsem byl v tomhle okamžiku tou bláznivou sezonou hrozně vyčerpaný," přiznává pilot McLarenu.

McLaren chce oba tituly

Lewis Hamilton sice vloni ve Fudži dokázal vyhrát a navýšil tak svůj náskok v čele šampionátu (před Alonsem vedl o 12 bodů, před Räikkönenem dokonce o 17), ale v posledních dvou Grand Prix selhal a o titul nakonec přišel.

Letos mladý Brit vede jezdecký šampionát o sedm bodů a triumf si už nechce nechat utéct.

Lewis Hamilton nepojede za každou cenu na vítězství.
Lewis Hamilton nepojede za každou cenu na vítězství. | Foto: Reuters

Novinářům tak přiznal, že pokud bude potřeba, nepožene se za každou cenu za vítězstvím, ale spokojí se i s menším počtem bodů.

"Teď se plně soustředíme na titul, takže je důležité dojíždět závody a získávat body pro tým," připomíná Hamilton, že McLaren po výbuchu Ferrari v Singapuru vede i Pohár konstruktérů.

Vedoucí muž šampionátu, který minulý rok v těžkém závodě na mokré trati ve Fudži kraloval, prý byl letos před cestou do Japonska daleko klidnější.

"Vloni jsem byl docela nervózní. Ale letos nic podobného nepozoruji," ujistil novináře Lewis Hamilton.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce nebyly využity účelně, oznámil Nejvyšší kontrolní úřad

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy