Velká voda a první mrtví. Proti závodu formule 1 v Imole se postavila příroda

ČTK rav ČTK, rav
Aktualizováno 17. 5. 2023 17:58
Velká cena Emilia Romagna formule 1 se o víkendu nepojede. Šestý díl mistrovství světa byl zrušen kvůli záplavám na severovýchodě Itálie.
Zatopený areál okruhu formule 1 v Imole.
Zatopený areál okruhu formule 1 v Imole. | Foto: Reuters

"Akci není možné bezpečně uspořádat pro fanoušky, týmy a náš personál. Jde o správné a zodpovědné rozhodnutí vzhledem k situaci, s níž se obce a města v regionu potýkají," stojí v komuniké vedení F1 na Twitteru.

Pro současného šéfa seriálu Stefana Domenicaliho jde o osobní tragédii. "Je to velká tragédie, když vidím, co se stalo Imole a celému regionu Emilia Romagna. Je to kraj, kde jsem vyrostl, a moje myšlenky a modlitby jsou s oběťmi povodní a postiženými rodinami a komunitami," prohlásil.

"Chci vyjádřit vděčnost a obdiv neuvěřitelně obětavé práci záchranných složek, které neúnavně pracují na pomoci těm, kteří ji potřebují, a na zmírnění situace. Jsou to hrdinové a celá Itálie je na ně hrdá. Rozhodnutí, které bylo přijato, je správné pro všechny v místních komunitách i pro rodinu formule 1, protože musíme zajistit bezpečnost a nevytvářet další zátěž pro úřady, zatímco se budou zabývat touto velmi hroznou situací," dodal Domenicali.

Záplavy si vyžádaly již pět obětí na životech a zhruba 5000 lidí z postižených oblastí úřady evakuovaly.

Okruh v Imole museli v úterý odpoledne opustit zaměstnanci šampionátu F1 během příprav na Velkou cenu, protože hladina blízké řeky Santerno po silném dešti stoupla. Některé silnice u okruhu byly uzavřeny a parkoviště se ocitla pod vodou.

Zatopen byl paddock pro účastníky formule 2, v níž startuje český jezdec Roman Staněk. Týmy formule 1 dostaly pokyn, aby zatím do Imoly nejezdily. Program měl začít tradičně pátečními tréninky.

K odložení závodu dnes vyzval italský vicepremiér a ministr dopravy Matteo Salvini, který v rozhovoru pro televizní stanici Sky Italia uvedl, že by všechny síly měly směřovat k pomoci postiženým oblastem. Chtěl také zabránit přetížení dopravy v regionu.

"Zaplaveno je 24 obcí, všechny toky v Emilii Romagna se bohužel rozvodnily," uvedl ministr civilní ochrany Nello Musumeci.

Nepočítaje covidové restrikce byla Grand Prix naposledy zrušena v Bahrajnu v roce 2011. Tehdy v zemi probíhala vlna krvavých nepokojů a záchranáři měli plno práce s oběťmi potyček během demonstrací.

Šampionát F1 bude pokračovat příští týden Velkou cenou Monaka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy