Konec čekání Ferrari na vítězství v F1. Leclerc po 910 dnech triumfoval v Bahrajnu

Radek Vičík Radek Vičík
20. 3. 2022 17:52
Charles Leclerc ukončil ve Velké ceně Bahrajnu 910 dní trvající čekání Ferrari na triumf v závodě formule 1. Scuderia navíc v Sáchiru oslavila double, druhý dojel Carlos Sainz mladší.

Ferrari slavil úspěch v závodě F1 naposledy v GP Singapuru 2019 díky Sebastianu Vettelovi. Také tehdy to byl double, druhý skončil právě Leclerc.

Třetí místo v nedělní Grand Prix v Sáchiru vybojoval Lewis Hamilton s Mercedesem. Naopak pro další favorizovaný tým, Red Bull, skončil závod debaklem. Max Verstappen ani Sergio Pérez nedojeli do cíle.

Leclerc startoval do závodu z pole position a vedení si udržel i po startu. V závodě s ním dokázal držet krok jen obhájce titulu Verstappen. Po prvních zastávkách v boxech dokonce na Monačana dvakrát zaútočil, ale i když se dostal do čela, jezdec Ferrari mu útok úspěšně oplatil.

Od té chvíle si Leclerc jistil vedení v Grand Prix. Red Bullu nevyšly ani různé taktické hrátky, když se například v závěru rozhodl pro třetí výměnu gum.

Ve 46. kole všechno zdramatizoval Pierre Gasly, jemuž začal hořet motor Red Bull v monopostu AlphaTauri. Na trať vyjel safety car a všechny rozdíly mezi jezdci se rázem smazaly.

Jenže Verstappena v té době už trápily problémy s řízením a při restartu nebyl schopný na Leclerca vyzrát. Naopak se k němu přibližoval na třetím místě jedoucí Sainz.

Pouhá čtyři kola před koncem Grand Prix musel Verstappen svůj monopost odstavit v boxech kvůli ztrátě výkonu. Něco podobného se v předposledním kole stalo Pérezovi.

Ten v souboji v Hamiltonem dostal smyk poté, co mu zhasl motor. Premiéra agregátů Red Bull, jak se nyní jmenují motory Honda, tak v Sáchiru nevyšla. Tři ze čtyř byly před cílem vyřazeny ze hry. Proti tomu ještě loni méně výkonné motory Ferrari poháněly polovinu vozů v bodované desítce.

Naopak absolutní spokojenost panovala v boxech Ferrari. Leclerc proměnil desátou pole position kariéry ve své třetí vítězství, Sainz druhou pozicí vyrovnal svůj nejlepší výsledek v F1.

Třetí Hamilton vystoupal už po 183. v kariéře na stupně vítězů. Za ním dojel jeho nový týmový kolega ze Stříbrných šípů George Russell.

Začátek nové sezony přinesl několik pozitivních výsledků pro týmy, které bývaly dříve spíš ve stínu. Kevin Magnussen oslavil pátým místem nečekaný návrat do kokpitu Haasu, kde těsně před sezonou nahradil Rusa Nikitu Mazepina.

Hned za ním skončil bývalý Hamiltonův parťák Valtteri Bottas s Alfou Romeo. Čou Kuan-jü, druhý jezdec italské stáje se sídlem ve Švýcarsku, si v debutu ve formuli 1 připsal bod za desáté místo. Naopak body v Sáchiru vedle Red Bullu nezbyly ani na McLaren či Aston Martin.

Další závod je naplánován už na neděli 27. března v Saúdské Arábii.