Jako poslední se upsal šampion Hamilton. Rošt formule 1 je definitivně plný

Jako poslední se upsal šampion Hamilton. Rošt formule 1 je definitivně plný
Setrvání Lewise Hamiltona u Mercedesu bylo poslední neznámou startovního roštu formule 1 pro příští sezonu. Brit sice po zisku sedmého titulu mistra světa vyhrožoval ukončením kariéry, ale nakonec se dohodl se Stříbrnými šípy na ročním prodloužení kontraktu.
Mladíka z Thajska nahradil zkušený Sergio Pérez. Mexičan unikl hrozbě, že by po celkovém čtvrtém místě zůstal bez místa v F1. Letos načne po Sauberu, McLarenu a Force India/Racing Pointu svoji čtvrtou "štaci" ve světě Grand Prix.
Jméno Racing Point ze závodního světa letos zmizí. Stáj se nově jmenuje Aston Martin Cognizant Formula One Team a pojede za ni dosavadní jezdec Ferrari Sebastian Vettel. Čtyřnásobný mistr světa si z výměny garáží slibuje, že po "rudém trápení" bude znovu bojovat o nejvyšší příčky.
Současný Renault potkala hned dvojí změna. Název stáje se změnil na Alpine F1 Team a také se v jejích barvách do formule 1 po dvouleté pauze vrací dvojnásobný mistr světa Fernando Alonso.
Foto: Reuters
Radek Vičík Radek Vičík
8. 2. 2021 16:50
Podívejte se na startovní rošt formule 1 pro letošní sezonu. Pouhých 48 dní před jejím začátkem ho zkompletoval obhájce titulu Lewis Hamilton, který se dohodl s Mercedesem. Stříbrné šípy jsou tak jednou z pouhých tří stájí, které nevyměnily alespoň jednoho pilota. Tak turbulentní přestupová jednání svět Grand Prix už dlouho nepamatuje.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy