Formule 1 • 10. závod z 22 • 15:00

Velká cena Belgie F1

Velká cena Belgie formule 1 startuje v neděli 30. července v 15:00.

U týmu formule 1 Alpine, jenž prochází změnami, skončí už po víkendové Velké ceně Belgie jeho šéf Otmar Szafnauer. Stáj uvedla, že po nedělní Grand Prix ji povede dočasně Bruno Famin, viceprezident Alpine Motorsports. Szafnauer šéfoval Alpine od loňského ledna a v minulé sezoně tým s motory Renault obsadil v Poháru konstruktérů čtvrté místo. Alpine už také opustil sportovní ředitel Alan Permane a technický šéf Pat Fry se přesune po skončení ročníku do konkurenčního Williamsu.

Esteban Ocon v Alpine během kvalifikace na VC Maďarska 2023
Esteban Ocon v Alpine během kvalifikace na VC Maďarska 2023 | Foto: Reuters

Max Verstappen po triumfu ve Velké ceně Maďarska a slavnostním vyhlášení odcházel do zázemí na Hungagroringu s vítěznou trofejí na dva kusy. Cenu mu během ceremoniálu rozbil Lando Norris, jenž skončil v závodě druhý.

Max Verstappen vyhrál osmou kvalifikaci v této sezoně formule 1. V Belgii ale kvůli trestu odstartuje až šestý, pole position tak patří Charlesi Leclercovi ve Ferrari.

Max Verstappen v Red Bullu vyhrál sobotní sprint v rámci Velké ceny Belgie formule 1, který ovlivnil velký liják těsně před startem.

20. Nico Hülkenberg Haas/Ferrari

Podle expertů Pirelli bude dnes nejrychlejší strategie s dvěma zastávkami v boxech.

Dostupné pneumatiky pro VC Belgie F1 2023
Dostupné pneumatiky pro VC Belgie F1 2023 | Foto: Pirelli

Český pilot Roman Staněk obsadil v dnešním hlavním závodě formule 2 ve Spa-Francorchamps deváté místo a počtvrté v sezoně bodoval. Podruhé za sebou vyhrál Australan Jack Doohan. ,

Devatenáctiletý Staněk se na bodované pozice probojoval až v samotném závěru a na syna pětinásobného mistra světa v závodech silničních motocyklů Micka Doohana ztratil 16,5 sekundy. Maximem českého nováčka je pátá příčka ze sprintu ve Spielbergu.

Roman Staněk v monopostu F2 týmu Trident
Roman Staněk v monopostu F2 týmu Trident | Foto: Formula Motorsport Limited

Ve Spa-Francorchamps překvapivě neprší. , teplota vzduchu je 18 stupňů Celsia, trať má o 10 stupňů více. Pravděpodobnost deště je 40%.

Nico Hülkenberg v Haasu bude startovat z boxů.

Většina jezdců odstartuje na nejměkčí směsi. Piastri, Norris, Russell, Alonso, Stroll, Cunoda a Hülkenberg nasadí střední,

19 vozů se vydalo do zaváděcího kola.

1.

Závod byl odstartován!

1.

Pérez se po pár stovkách metrů dostal do čela před Leclerca. Verstappen je už čtvrtý.

1.

Závod prakticky skončil pro Piastriho, který se dostal do kontaktu se Sainzem. Také pilot Ferrari si stěžuje na špatné jízdní vlastnosti svého Ferrari.

2.

Piastri odstavil svůj McLaren, závod pro něj skončil.

3,

Abychom nezapomněli, dnes se jede na 44 kol. Inu, Spa-Francorchamps je proklatě dlouhý okruh.

4.

Verstappen útočí na Hamiltona, zatímco Sainz se musí bránit Alonsovi.

4.

Alonso je už pátý, když v zatáčce předjel Sainze.

6.

McLarenu tyhle podmínky na trati nesvědčí, Norris se postupně propadl, až vypadl z top 10. Brit si tak radši dojel pro tvrdou směs pneumatik.

6.

Tlak se vyplatil, Verstappen se v zatáčce Les Combes dostal před Hamiltona na třetí místo.

7.

Sainz přišel o další místa. Poté co ho předjel Russel, je na desáté pozici.

8.

Sainz vsadil na novou strategii a nasadil střední směs pneumatik.

8.

Z boxové zídky přichází informace, že by za 20 minut měl přijít liják. Tak uvidíme.

9.

Verstappen brzy předjel Leclerca a Red Bull má aktuálně double. Na Péreze ztrácí lídr šampionátu tři sekundy.

11.

Verstappen mírně stahuje Pérezovu ztrátu, teď je dělí 2,7 sekundy.

13.

Jako první jezdec z čela si pro nové gumy dojel Hamilton. Nasadil střední směs. Brit si udržel čtvrté místo před Strollem.

14.

Pérez a Leclerc mají také střední gumy, do vedení se dostal Verstappen.

14.

A máme u mechaniků také Verstappena. Ten se na střední směsi zařadil 2,5 sekundy za Péreze.

Sergio Pérez v Red Bullu ve VC Belgie formule 1 2023
Sergio Pérez v Red Bullu ve VC Belgie formule 1 2023 | Foto: Reuters
15.

V 15:38 má přijít déšť. Tak uvidíme.

17.

Verstappen jede těsně za Perezem, zatím se chystá na útok.

17.

A je hotovo. 17 kol trvalo Verstappenovi, než se z šestého místa na startovním roštu dostal do čela Grand Prix Belgie.

17.

Norris si znovu zajel pro nové gumy. Jednak to je vzhledem k očekávanému dešti nešťastně naplánované a navíc byly v boxech problémy. Brit je poslední se ztrátou více než minuty na lídra.

19.

Na některých místech trati si už diváci oblékají pláštěnky a rozevírají deštníky.

21.

Na obrazovce časomíry FIA se objevilo hlášení: "Povrch trati je v sektoru 12 kluzký". To je Stavelot.

21.

Aston Martin vsadil na zajímavý kousek. Stroll nazul nejměkčí směs. Strategii narušila pomalá práce mechaniků.

22.

Trať začíná klouzat, o čemž se přesvědčil i lídr závodu.

23.

Někteří jezdci na nejměkčích gumách Pirelli jsou o 1,5 až 2 sekundy na kolo rychlejší než Verstappen.

24.

Cunoda na vlhké trati ožil jako vodník v rybníku a dokázal se posunout na šesté místo.

26.

Russel si na rovince hladce poradil s Norrisem a posunul se na osmé místo.

27.

Co se týče toho deště… nezesílil. Zmizel.

28.

Hamilton je podruhé v depu. Pilot Mercedesu má nejměkčí gumy a na trať se vrátil na páté pozici.

29.

Leclerc má červené nejměkčí pneumatiky, je stále třetí.

30.

Vzývají deště skončilo i u Red Bullu. Pérez nasadil stejné gumy jako jeho nejbližší rivalové, zůstává druhý.

30.

K mechanikům zajel i Alonso, vrátil se mezi oběma Mercedesy.

31.

Přehlídku v boxech doplnil konečně také Verstappen. Nizozemec si na nejměkčí směsi udržel vedení, před Pérezem má náskok 8,5 sekundy.

33.

Verstappen "jen tak mimochodem" zajel nejrychlejší kolo závodu. Má tak v držení další bod na posílení svého jasného vedení v šampionátu.