Misogynní obvinění, brání se manželka šéfa týmu F1. Prý mu prozradila tajné informace

Radek Vičík Radek Vičík
6. 12. 2023 16:00
Mezinárodní automobilová federace (FIA) začala vyšetřovat šéfku ženské formule Susie Wolffovou a bosse týmu F1 Mercedes Toto Wolffa. Ten se měl od své choti dozvědět tajné informace ze zákulisí formule 1.

Všechno začalo včerejší krátkou zprávou, že oddělení nejvyšší instance automobilového sportu pro dodržování předpisů vyšetřuje manželský pár Susie a Toto Wolffových kvůli možnému střetu zájmů. 

Susie má z funkce šéfky Akademie F1, formulového seriálu pro ženy, přístup na uzavřená jednání vedení formule 1. A její choť - šéf týmu Mercedes - se měl podle magazínu BusinessF1 na jednom ze setkání bossů stájí prořeknout a prohlásit cosi, k čemuž by neměl mít přístup.

Ve světě Grand Prix se nic neutají, takže se všechno doneslo i k vedení FIA. Ačkoli konkurenční týmy veřejně nevyjádřily své obavy, někdo zalobboval u prezidenta asociace Muhamada Sulajímího, aby s možným střetem zájmů něco udělal. Ten následně požádal patřičné oddělení o prošetření problému.

V oficiálním vyjádření však konkrétní jména chybějí: "FIA si je vědoma spekulací médií, které se soustředí na údajné předávání důvěrných informací šéfovi týmu F1 od člena personálu FOM (držitel práv F1). Oddělení FIA pro dodržování předpisů se touto záležitostí zabývá."

Záhy se ozvaly dvě z podezřelých stran, takže bylo rázem jasné, že informace britských novinářů se zakládají na pravdě.

Od Mercedesu přišla odmítavá reakce.

"Bereme na vědomí obecné prohlášení FIA, které reaguje na nepodložená obvinění spojená se šéfem stáje Mercedes-AMG F1. Oddělení FIA pro dodržování předpisů nás zatím nijak nekontaktovalo a byli jsme překvapení, že jsme se o vyšetřování dozvěděli z médií. Naprosto odmítáme tvrzení uvedená v prohlášení a související medializaci, která neoprávněně zasahuje do integrity šéfa našeho týmu," stojí v tiskovém komuniké bránícím Wolffa.

Jeho manželka se pustila do ostrého protiútoku. "Jsem hluboce uražena, ale těmi veřejnými obviněními nejsem bohužel překvapena. Je skličující, že je takto zpochybňována moje integrita. Hlavně když se zdá, že má kořeny v zastrašujícím a misogynním chování a zaměřuje se spíše na můj rodinný stav než na mé schopnosti," prohlásila Britka.

Zároveň poukázala na problémy, které ji během sportovní i manažerské kariéry potkaly.

"Během své kariéry v motoristickém sportu jsem se setkala s řadou překážek a překonala je a odmítám, aby tato nepodložená obvinění zastínila mé odhodlání a vášeň pro Akademii F1," prohlásila Wolffová.

"Jako žena jsem se setkala s řadou výzev, ovšem mé odhodlání bořit bariéry a dláždit cestu k úspěchu budoucím generacím zůstává neochvějné. Co nejdůrazněji tato obvinění odmítám," dodala.

Rodným jménem Susie Stoddardová závodila v nižších formulích a poté několik let v německém šampionátu cestovních vozů DTM.

I když během své kariéry nedosáhla žádných významných úspěchů, absolvovala v letech 2014 a 2015 za volantem Williamsu tří páteční úvodní tréninky Grand Prix formule 1. Její manžel Toto Wolff, jehož si vzala v roce 2011, byl v té době minoritním akcionářem této stáje.

 

Právě se děje

Další zprávy