Sainz ukončil vládu Red Bullu. Vyhrál drama v Singapuru s bouračkou nakonec

Radek Vičík Radek Vičík
17. 9. 2023 15:53
Carlos Sainz junior ve Ferrari vyhrál po dramatickém finiši Velkou Singapuru formule 1 a letos jako první jezdec prolomil vítěznou šňůru Red Bullu.

Druhý dojel se ztrátou 812 tisícin sekundy Lando Norris s McLarenem, který tak vyrovnal svůj nejlepší výsledek v kariéře. Třetí skončil v těsném závěsu Lewis Hamilton v Mercedesu. Ten využil chyby týmového kolegy George Russella, britský jezdec havaroval v posledním kole.

Sainz dnes ukončil 15 závodů trvající vládu Red Bullu, který byl naposledy poražen Russellem loni v Brazílii. Skončila také rekordní vítězná série Maxe Verstappena o délce deset Velkých cen. Nizozemec nepřetržitě vyhrával od květnové Grand Prix Miami.

Ferrari se dočkalo prvního vítězství od loňského závodu na Red Bull Ringu. Sainz po startu z pole position vyhrál podruhé v kariéře, ovšem poprvé v barvách Scuderie.

"Neuvěřitelný pocit a neuvěřitelný víkend. Ferrari patří obrovský dík za všechno úsilí, které vynaložilo na zvrácení složitého začátku sezony. Jsem si jistý, že všichni ve Ferrari a všichni v Itálii budou šťastní!" řekl v cíli šťastný vítěz.

Lídr seriálu Verstappen v této sezoně poprvé nestál na stupních vítězů. Po nepovedené kvalifikaci, v níž obsadil 11. místo, se v Grand Prix posunul na pátou pozici.

Závod se díky výjezdu safety car ve 21. kole proměnil ve velkou strategickou bitvu. Nejvíc v této fázi na zastávku v boxech doplatil Charles Leclerc z Ferrari, který se z druhého místa propadl až na šestou pozici.

V té chvíli byl Verstappen kvůli zvolené strategii dokonce druhý. Jenže start na tvrdé směsi se později ukázal jako chybná kalkulace a Nizozemec začal znovu ztrácet.

Závod dostal ještě větší náboj, když byl ve 44. okruhu vyhlášen virtuální safety car. Toho využili oba jezdci Mercedesu a na rozdíl od zbytku čela průběžného pořadí zajeli do boxů pro nové pneumatiky střední tvrdosti.

Díky tomu byly Stříbné šípy výrazně rychlejší než soupeři na tvrdých gumách a začaly stahovat vedoucí trojici. Zatímco s Leclercem si Russell i Hamilton poradili relativně snadno, na druhého Norrise dotírali až do konce Grand Prix.

V posledním kole Russell probrzdil zatáčku a najel do bariéry. Tím se Hamilton posunul na stupně vítězů, ale čekání Mercedesu na letošní triumf ukončit nedokázal. Sedminásobný mistr světa se aspoň posunul na třetí místo průběžného pořadí za suverénním lídrem Verstappenem a dnes osmým Sergiem Pérezem. Sainz vybojoval pro Ferrari 243. vítězství.

Jubileum dnes slavil veterán Fernando Alonso. Pilot Aston Martinu překonal metu 100 000 kilometrů ujetých v Grand Prix. Štěstí mu to ale nepřineslo, Španěl obsadil až 15. pozici.