15 let nočního Singapuru ve formuli 1: velká vítězství i skandály

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 17. 9. 2023 11:32
Vůbec první noční závod F1 v Singapuru letos slaví 15 let. Podívejte se na nejslavnější okamžiky z jeho dosavadní historie.

Crashgate (2008)

Nemůžeme začít jinak než jednou z největších ostud moderních dějin formule 1. Hned při premiéře nočního závodu v roce 2008 si u Renaultu všimli, jak výhodné je včas natankovat palivo předtím, než dojde k nehodě a na trať vyjede safety car. Šéf Flavio Briatore nařídil svému jezdci Nelsonu Piquetovi juniorovi, aby úmyslně boural. Protože jeho tehdejší týmový kolega Fernando Alonso byl už po své časné zastávce v boxech, rázem se ocitl v čele a závod vyhrál.

Jenže pak se rok s rokem sešel, Renault Piqueta propustil a zhrzený Brazilec vše okamžitě "naprášil" Mezinárodní automobilové federaci. V důsledku "crashgate" musel úspěšný manažer Briatore v F1 úplně skončit a Renault později s ostudou prodal tým soukromému investorovi, od kterého jej zpět vykoupil až po několika letech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy