Formule 1 se pojede v místě jedné z nejzáhadnějších vražd moderní americké historie

Radek Vičík Radek Vičík
14. 11. 2023 19:00
Okruh F1 v Las Vegas je vytyčen i na křižovatce, kde byl v roce 1996 zastřelen kontroverzní raper Tupac Shakur. Vrah nebyl dodnes dopaden.
Rapper Tupac Shaku
Rapper Tupac Shaku | Foto: Reuters

Americký promotér formule 1 si od sobotního nočního závodu v Las Vegas hodně slibuje. "Město hříchu" má ještě zvednout vlnu zájmu o Grand Prix v USA, kterou vyvolalo dokudrama Drive to Survive.

Ovšem městský okruh v Nevadě má i svoji temnou historii. Týká se křižovatky ulic Flamingo Road a Koval Lane, po níž se od čtvrtku budou prohánět monoposty F1.

Byla teplá noc, psalo se 7. září 1996. A právě zde byl populární raper Tupac Shakur, jedna z největších ikon hip hopu, postřelen ve svém autě.

Shakur jel po boxerském zápase v kasinu MGM Grand ve společnosti svého manažera Suge Knighta a dalších členů svého hudebního klanu. Parta mířila do populárního Klubu 662, kde byla naplánována další party.

Jenže přesně ve 23:15, když se kolona aut zastavila na červené na křižovatce Flamingo Road a Koval Lane, začala z vedle jedoucího auta zběsilá palba. Tupac Shakur byl několikrát postřelen do hrudníku.

Zraněného muže převezla sanitka do nemocnice, kde několik dní bojoval o život. V pátek 13. září v 16:03 Tupac Shakur podlehl svým zraněním, zemřel ve věku pouhých 25 let. Tato smrt šokovala svět a na dlouhá léta poznamenala americkou hudební scénu.

I přes enormní snahu vyšetřovatelů nebyl pachatel nikdy oficiálně identifikován a zadržen. Existuje několik teorií a spekulací ohledně toho, kdo mohl být za touto vraždou. Některé z nich se zaměřují na rivalitu mezi východním a západním pobřežím hiphopové scény. Zejména šlo o konflikt mezi Shakurem a raperem Biggie Smallem, vůdčí postavou východního pobřeží.

Další teorie uvádějí, že příčinou byly spory ve výnosném světě hudebního byznysu. Hovořilo se i Shakurových vazbách na svět zločinu a gangů.

Ať se policie snažila sebevíc, nedostatek konkrétních důkazů a svědků ztěžoval identifikaci pachatele. Byla vyslechnuta řada podezřelých, ale dosud nebyl nikdo za vraždu odsouzen.

Nešlo o zdaleka první (a ani ne poslední) záhadnou smrt v hiphopové kultuře, kde rivalita, násilí a konflikty vždy tvořily složitou síť vzájemně propojených událostí. Ani po více než dvaceti letech od tragického zářijového večera nebyl pachatel Tupacovy smrti odhalen, což dodává celé události tajemství a mystiku.

Doufejme, že se závod formule 1, který se pojede v neděli v sedm hodin SEČ, nestane v budoucnosti tématem pro záhadology, ale jen dalším dílem obrovské skládačky jménem historie F1.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy