Hamilton promarnil šanci ukončit panování Red Bullu, i v Maďarsku vládl Verstappen

Radek Vičík Radek Vičík
23. 7. 2023 16:43
Po startu z druhého místa ovládl Max Verstappen Velkou cenu Maďarska formule 1 a týmu Red Bull tak přivezl rekordní dvanáctou výhru po sobě. Nizozemec ovládl sedmou Grand Prix v řadě.

Se sedmi vyhranými Grand Prix po sobě Verstappen vyrovnal šňůry Alberta Ascariho (1952/53), Michaela Schumachera (2004) a Nico Rosberga (2015/16). Na rekordmana Sebastiana Vettela mu ještě dva vítězné zápisy bez přerušení chybějí.

Pokud si sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton dělal po zisku pole position nějakou naději na dnešní vítězství, přišel o ni prakticky už v první zatáčce. Britovi v Mercedesu nevyšel start a propadl se na čtvrté místo.

Vedení se ujal Verstappen, který maďarskou Grand Prix vyhrál stylem start - cíl. Druhý se ztrátou 33,7 sekundy dojel Lando Norris v McLarenu, třetí byl Verstappenův týmový kolega Sergio Pérez. Hamiltonovi patřila nakonec čtvrtá příčka.

Nováček Oscar Piastri v dalším McLarenu se první část závodu "vyhříval" na druhém místě. Pak však Australanovo tempo pokleslo a dojel si pro pátou pozici. Za ním se umístil George Russell, pilot Mercedesu se po zpackané kvalifikaci dokázal posunout z 18. místa na startovním roštu.

I když Verstappen stál v první řadě osm metrů za Hamiltonem a na špinavější části dráhy, předvedl doslova raketový start a do první zatáčky vjížděl jako lídr závodního pole.

"Na startech jsme trochu pracovali, aby se nám dařily. Ve chvíli, kdy jsem byl ve vnitřní stopě, tak jsem věděl, že první zatáčka je moje. Dneska byl náš vůz skutečně výborný a jel dobře za všech okolností," liboval si v cíli Verstappen, který navýšil vedení v šampionátu před druhým Pérezem na 110 bodů.

Pro představu: Mexičanovi by při Nizozemcových nulách nestačily na smazání manka ani čtyři vyhrané Grand Prix i s bonusem za nejrychlejší kolo.

V Poháru konstruktérů utekl Red Bull druhému Mercedesu o 229 bodů. Momentálně jeho piloti nasbírali více než dvakrát tolik bodů jako duo Stříbrných šípů.

Norris v Maďarsku zopakoval druhé místo ze Silverstonu a potvrdil, že McLaren připravil velmi kvalitní vylepšení svého monopostu. "Jsem rád, jak nám dnešní závod vyšel. Těší mě, že jsme konečně vyvedli z omylu lidi, kteří nám nevěřili," uvedl spokojený Brit.

Pérez se letos postavil na stupně vítězů po šesté. Ale ty maďarské si musel vybojovat z devátého místo na startu. "Odteď se těším, že na stupních vítězů budu každý víkend," sliboval.

Daniel Ricciardo, který před závodem vyměnil v kokpitu AlphaTauri nováčka Nycka de Vries obsadil při svém návratu do F1 po půlroční pauze 13. pozici.