Pouhých 300 metrů na předjíždění. F1 čeká drama v Monaku

Radek Vičík Radek Vičík
23. 5. 2012 5:30
Šestý díl sezony může přinést šestého vítěze. Monte Carlo je taková loterie, že je zde možné všechno.
Sebastian Vettel při své loňské vítězné jízdě triumfoval i v úzkých monackých uličkách.
Sebastian Vettel při své loňské vítězné jízdě triumfoval i v úzkých monackých uličkách. | Foto: Red Bull Racing - Paul Gilham/Getty Images

Praha, Monako – I když se o Velké ceně Monaka traduje, že to je jako létání vrtulníkem v obýváku, tamní Velká cena formule 1 je jedním z největších klenotů kalendáře světového šampionátu.

Letošní sezona začala neuvěřitelně vyrovnaně. Zatím každý závod má jiného vítěze a první sedm pilotů se vejde do dvaceti bodů. To je vzhledem k počtu závodů, které nás ještě čekají, vlastně nic. Stačí na jedné straně dvě vítězství a na druhé dvě chyby  - a rázem je sedmý muž v čele.

Aerodynamika nic neřeší

Závod v Monaku provází jeden neoddiskutovatelný fenomén. Na břehu Středozemního moře se strašně špatně předjíždí. Nic na tom zřejmě nezmění ani použití systému DRS, který jezdcům vzadu pomáhá dostat se před své soupeře.

„Zóny DRS v Monaku mají jen nějakých 300 metrů. To je dost málo, abychom dokázali předjet monopost před námi. Aerodynamika může dobře pracovat asi na jediném místě, při brzdění do první Sainte Devote,“ připomněl Lewis Hamilton slavnou první zatáčku 3,34 km dlouhého okruhu.

Ambiciózní Brit sice letos kraluje kvalifikacím, ale ani jedno ze tří pole position (včetně toho španělského, o které přišel vinou diskvalifikace) nedokázal proměnit ve25 bodů do pořadí jezdců.  Vzhledem ke specifikům starodávné trati je docela možné, že bude opakovat barcelonský scénář – ať se všichni snaží, jak chtějí, stejně vyhraje ten, kdo stál na prvním místě startovního roštu.

Rozhodne sobotní kvalifikace?

Bylo tomu tak pokaždé od roku 2003 včetně s jedinou výjimkou. V sezoně 2008 dokázal Hamilton i přes defekt v šestém kole využít geniální strategie, protože mohl vyjet na usychající trať s vhodnějšími pneumatikami. Ale takový trik, nebo snad dávka štěstí, je pro monacký úspěch nezbytný.

S návratem Kimi Räikkönena  nás od čtvrtku čeká souboj všech vítězů Grand Prix Monaka od roku 2005 a k tomu ještě Michael Schumacher jako bonus. Suma sumárum je to jedenáct triumfů. Navíc jestli se německému pilotovi podaří napodobit skvělý výkon stájového kolegy Nico Rosberga v Číně, dokáže se Schumacher vyrovnat legendárnímu Ayrtonu Sennovi. Brazilec totiž jako jediný zatím v Monte Carlu zvítězil šestkrát.

Noční život mění zaběhaný program

Protože se do Monte Carla tradičně sjíždějí osobnosti show businessu od modelek, přes hvězdy stříbrného plátna až třeba po slavné muzikanty, má tento závodní víkend už dlouhá léta jiný program. Tréninky formule 1 se na Circuit de Monaco konají už ve čtvrtek. Pátek je věnovaný doprovodným závodům a večer nekončícím party.

Pak už všechno jde jako „jako obvykle“. Tedy v sobotu poslední trénink a kvalifikace a v neděli od 14:00 hodin našeho času samotná Grand Prix Její průběh vám na stránkách Aktuálně.cz přiblížíme v on-line přenosu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Expertní komise, jejíž vznik sama iniciovala, našla několik vědeckých pochybení v odborných článcích a doporučila jejich stažení z časopisů. Konference rektorů teď žádá od profesora Adama vysvětlení pochybností o jeho odborných článcích. Podle rektorů případ vrhá špatné světlo na českou vědu.

Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. Vojtěch se měl ve středu zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, ale kvůli nemoci nebyl přítomen. Funkce se měl ujmout od 1. února.

Adam uvedl, že rezignovat na funkci nehodlá. Vytýkaná pochybení nepokládá za tak zásadní, aby vyžadovala rezolutní a nevratný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy