Šílený nápad zopakuje. Klymčiw na Dakar opět vyrazí se škodovkou pro šťavnaté zážitky

ČTK ČTK
22. 11. 2021 18:46
Už na šestý start na Rallye Dakar se chystá Ondřej Klymčiw, který v lednu usedne stejně jako letos za volant vozu Škoda 130 LR a představí se ve speciální kategorii Klasik.
Škoda 130 LR Ondřeje Klymwčiva před Rallye Dakar 2022
Škoda 130 LR Ondřeje Klymwčiva před Rallye Dakar 2022 | Foto: Radek Vičík

Bývalý úspěšný motocyklista, jenž měl ale na slavné soutěži dvakrát velmi vážný pád, chce po sbírání zkušeností v předešlém ročníku útočit na nejvyšší pozice. Pomoct mu k tomu má i výrazně vylepšený vůz.

"Zkušenosti z motorky byly dobré i špatné, se škodovkou to bylo šťavnaté. Zážitky byly intenzivní a v řadě případů nepopsatelné. Už v cílové rovince jsem ale věděl, že se vrátíme i v roce 2022," řekl Klymčiw na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Premiérový start se škodovkou i s odstupem času považuje za šílený. "Byl to šílený nápad. Každopádně nebudu lhát, že jsem pyšný a hrdý, že jsem první Čech, který škodovku vzal na Dakar. A viděl jsem cíl i jsem vyhrál etapu," poukázal na dílčí úspěch. 

Nakonec při historické premiéře kategorie, která má pravidla podobná jako jízda pravidelnosti a kde se musí ve stanovený čas projíždět danými body na trati, obsadil 19. místo. "Musím ale autu dát obrovský respekt, že to vydrželo. Trpělo. Neustále jsme ho museli stavět tak, aby přežilo další den," přiznal Klymčiw.

V nadcházejícím ročníku se ale představí s výrazně upraveným vozem. Změnil barvu, bílou nahradila černá, důležitější jsou ale technické změny. Na první pohled každého upoutají velká kola, nové jsou tlumiče nebo brzdy.

"Chceme bojovat o nejvyšší příčky a udělali jsme vše pro to, aby mohlo konkurovat velkým autům s pohonem 4×4. Pořád je to LS, ale těch změn je opravdu hodně," řekl Klymčiw.

Škoda 130 LR Ondřeje Klymwčiva před Rallye Dakar 2022
Škoda 130 LR Ondřeje Klymwčiva před Rallye Dakar 2022 | Foto: Radek Vičík

"Je to naprostý unikát, nic si na to nekoupíte na internetu," podotkl. Vozy kategorie Klasik musejí splňovat homologace z minulosti, podle Klymčiwa ale organizátoři povolují velký počet změn. Hlavně s ohledem na zvýšení bezpečnosti.

Letos v lednu byl Klymčiwovým navigátorem další bývalý motocyklista Petr Vlček, tentokrát vedle něj usedne Tomáš Böhm.

"Už loni mi dalo velkou práci, abych Petra přemluvil. Z pracovních důvodů už nechtěl a už tehdy mi řekl, že v roce 2022 nepojede. Nakonec jsme se dohodli na spolupráci s Tomášem, který s námi byl na posledním Dakaru jako mechanik. I když se původně chystal, že na Dakar pojede sám v kategorii Klasik," řekl Klymčiw.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy