Buggyra má jasno. Na Dakar vyšle dvě Tatry a veterána Macháčka

Radek Vičík Radek Vičík
22. 11. 2021 8:45
Buggyra nasadí na blížícím se 44. ročníku Rallye Dakar tři vozy. Tatry budou pilotovat Chilan Ignacio Casale a Francouz Téo Calvet, do buginy usedne doyen a loňský vítěz své kategorie Josef Macháček.
Prezentace týmu Buggyra před Rallye Dakar 2022 | Video: Buggyra

V týmu tak zůstávají dva zkušení piloti, kteří už vědí, jaké to je, svoji kategorii vyhrát, které doplní jeden úplný nováček.

Do kamionu usedne Casale, jenž slavnou soutěž třikrát vyhrál v sedle čtyřkolky. Druhou Tatru bude řídit nováček, teprve dvacetiletý Calvet s již bohatými zkušenostmi ze závodů na okruzích. V buggy kategorie T3 bude loňský triumf obhajovat Macháček, jinak mnohonásobný šampion Dakaru se čtyřkolkou.

"V kategorii kamionů bylo hned jasné, že pokračujeme s Ignaciem Casalem. Je to velký profík a to, co předváděl na testování s novou evolucí vozu, byl úžasný posun a motivace pro všechny. Stejně tak bylo jasné, že volné místo po Martinu Šoltysovi obsadíme některým z nováčků z Buggyra Academy. Téo si jej vybojoval svými výkony nejen během testování, ale i v rámci truckových závodů na okruzích," vysvětlil šéf týmu Martin Koloc.

"O dalším obsazení nebylo potřeba diskutovat ani na vteřinu. Tím je obhajoba loňského vítězství Josefa Macháčka. Přestože jsme na vozech udělali další posun ve vývoji s ohledem na konkurenci, ať už to je Red Bull, nebo PH Sport, je už teď jasné, že to bude boj," dodal boss Buggyry.

Casale věří, že se v náročné kamionové konkurenci dokáže po lednovém  debutu na devátém místě posunout výsledkovou listinou kupředu. "Tatra je kamion, který věřím, že má šanci uspět. Máme toho letos natrénováno opravdu dost, ať už s týmem v Dubaji, tak i s Alvarem (navigátor Leon Alvaro) v Chile, kde se nám podařilo dokonce vyhrát závod v buginové kategorii T3," uvedl 34letý rodák ze Santiaga de Chile.

O 14 let mladší Calvet na na svůj premiérový dakarský start těší. "Máme natestováno opravdu hodně, ať už v Evropě, či i v Dubaji, kam právě odlétám na poslední přípravu a také svoji vůbec první rallye (smích). V letošním roce, zdá se, zatím všechno vychází na jedničku," řekl mladý Francouz.

"Že pojedeme ve dvojici s Téo Calvetem, je super. Potkali jsme se vlastně nedávno v Kopřivnici na společné akci a bylo vidět, že má závodění v krvi," řekl o svém novém parťákovi Casale.

Doyena Macháčka, který na Dakaru debutoval už v roce 1999, stále neopouští chuť pouštět se do velkého dobrodružství. "Kdybych necítil, že na to máme, tak bych nejel. Po návratu jsem poslouchal, jak by bylo dobré skončit na vrcholu, to bych ale nebyl já. Závodit budu, dokud mi budou síly stačit, a jsem rád, že mě v tom Buggyra takhle podporuje," uvedl 64letý jezdec.

Buggyra na Rallye Dakar 2022

Kamiony
511 Ignacio Casale, Alvaro Leon, Tomáš Šikola - Tatra
536 Téo Calvet, David Schovánek, David Hoffmann - Tatra
Buggy (kategorie T3)
300 Josef Macháček, Pavel Vyoral - Can-Am

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy