České trio na stupních vítězů kamionů, Prokop na Dakaru postoupil na páté místo

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 18. 1. 2024 16:06
Pořadatelé Rallye Dakar si na závodníky připravili poslední extrémní etapu před zítřejším finišem.
Aleš Loprais (Praga) na trati Rallye Dakar 2024
Aleš Loprais (Praga) na trati Rallye Dakar 2024 | Foto: A.S.O./DPPI

Aleš Loprais v kamionu Praga vyhrál dnešní etapu na Rallye Dakar a posílil tak své celkové druhé místo. Dnes druhý Martin Macík junior v Ivecu je jen krůček od svého premiérového triumfu na slavné soutěži. Před Lopraisem má náskok dvě hodiny a jednu minutu.

"Přesto, že to bylo neskutečně náročné, se mi jelo dobře. Organizátoři nás vedli rozbitým a tvrdým terénem, kde každé auto zvedalo tuny prachu, takže viditelnost byla horší. Zítra tu poslední etapu dojedeme, i kdybychom měli Čendu nebo jeden druhého donést na zádech," slíbil Macík.

Loprais svoji Pragu notně "očesal": "Mezi větvemi jsme proráželi trať ostatním, ale zpomalit jsem nechtěl. Nejdřív to odnesla zrcátka, pak levé čelní okno, potom pravé a do toho se nám do těl zabodávaly různé bodliny ze stromů. Bylo to o přežití. Osmdesát kilometrů před koncem jsme museli měnit zadní pneumatiku, které se separoval běhoun, protože už prostě nevydržel takovou zátěž v tak vysoké rychlosti."

Třetí dnes skončil Jaroslav Valtr starší v Tatře týmu Tatra Buggyra ZM Racing. "Asi tak desetina etapy byla rychlá, jinak se jelo ve skalách. Jednou jsme tam pořádně letěli. Hodně dlouho a hodně vysoko. Po dopadu nám vypadla celá elektrika, tím jsme ztratili minimálně deset minut. Jinak to byla dřina, dřina, dřina," povzdechl si.

Martin Prokop ve Fordu postoupil na Rallye Dakar na páté místo. Jezdec Orlen Jipocar Teamu tak útoční na své i české maximum v elitní automobilové kategorii.

Český jezdec byl dnes 11., ale k postupu dopředu mu pomohly velké technické problémy Toyoty brazilského pilota Lucase Moraese, který byl před dnešním programem na třetím místě. Ztratil i Mathieu Serradoni ve voze Century, který byl také před Prokopem.

Motocyklista Martin Michek dnes zajel devátý nejlepší čas, čímž si pojistil průběžnou desátou pozici. Etapu sice vyhrál Ross Branch na stroji Hero, ale Jihoafričan stále na vedoucího Rickyho Brabce s Hondou z USA ztrácí 10:22 minuty.

O naděje na vysněný triumf v Rallye Dakar dnes přišel devítinásobný mistr světa v automobilových soutěžích Sébastien Loeb. Při pronásledování vedoucího Carlose Sainze s Audi francouzská hvězda po velkém skoku poškodila na svém speciálu Prodrive závěs pravého předního kola.

K poruše došlo na 132. kilometru náročného měřeného úseku o celkové délce 420 km, který vede z Úly do Jandbu. Tam soutěž zítra skončí poslední etapou.

Loebův vůz zůstal nepojízdný, takže jeho pilotovi nezbylo nic jiného, než požádat o příjezd asistence. "Sébastien Loeb a jeho spolujezdec Fabian Lurquin zůstali stát na 132. kilometru asi dvacet minut. Francouz požádal asistenci, aby ho vyzvedla a odvezla z tratě speciálky. Zítra bude moci soutěž dokončit, ale boj o celkové vítězství je u konce," stojí v oficiální informaci pořadatelů.

Později však přišla zpráva, že pilot týmu Bahrain Raid Extreme přece jen pokračuje, byť s hodinovou ztrátou. Do závodu mu zpět pomohla posádka čínského týmu Jün-Siang, která jede také s vozem Prodrive Hunter.

Na Sainze před startem dnešní etapy Loeb ztrácel 13:22 minuty. Španěl tak míří ke svému čtvrtému dakarskému triumfu. I s dnešní ztrátou 87 minut je  Francouz stále na celkové třetí příčce.

Soutěž končí zítra smyčkou se startem i cílem v Janbu, jejíž součástí bude i 175 km měřeného testu.