Mučírna pro dakarskou buginu: tlak 20 tun i náklon 48 stupňů

rav rav
28. 2. 2023 19:25
První česká ryze dámská posádka „Podpatků na plynu“ pokračuje v přípravě na premiérový start na Rallye Dakar. Zabrat dostává i jejich Can-Am.
Podívejte se, jak dostala zabrat dakarská bugina týmu "Podpatky na plynu" ve zkušebně. | Video: Podpatky na plynu

Pilotka Lenka Hlavatá i navigátorka Gabriela Budínová dál sní společný dakarský sen.

Lednový start jim sice nevyšel, ale obě dámy zůstávají věrné svému naturelu a dál pracují na debutu na legendární soutěži.

Ale "Podpatky na plynu", jak si tato dvojice říká, nečekají jen s rukama složenýma v klíně. Věnují se fyzické přípravě, trénují navigování i svá těla a také se nechávají zasvětit do tajů oprav dakarské buginy.

Pořádně zabrat dostává i jejich speciál Can-Am Maverick. V moderně vybavených laboratořích TÜV SÜD Czech prošel řadou náročných zátěžových zkoušek.

Patřil mezi ně například statický test, kdy se vůz naklápěl na rampě, přičemž se zjišťovalo, jaký úhel bočního náklonu snese. V případě Mavericku to bylo úctyhodných 48 stupňů.

"Vypadá to snadno, ale rampa se pohybuje velmi pomalu. K maximálnímu náklonu to trvalo celých třicet minut a stejný čas zase zpátky do roviny," řekla Hlavatá, která je profesí manažerka.

Dalším náročným testem, jímž prošel speciál pojmenovaný "Vilda", byly pevnostní zkoušky. Zde se zkoušela bezpečnost vozidla a prostor pro přežití posádky v případě nehody.

A to včetně bezpečnostních rámů, které jsou u závodních aut povinnou výbavou. Can-Am přežil sílu 20 tun, takže v případě nějakého kotrmelce stoprocentně ochrání obě dámy v kabině.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy