Když jsme doma vysypali šrot z Maroka, měl jsem husí kůži, líčí šéf českého týmu

Radek Vičík Radek Vičík
29. 11. 2023 6:45
Česká stáj Orion – Moto Racing Group nasadí na lednovou Rallye Dakar pět jezdců, z toho budou tři nováčci. "Tolik závodníků si nepamatuju ani v motokrosovém týmu," prohlásil manažer Ervín Krajčovič starší.
Tým Orion – Moto Racing Group před Rallye Dakar 2024.
Tým Orion – Moto Racing Group před Rallye Dakar 2024. | Foto: Orion – Moto Racing Group

Vedle osvědčených matadorů Martina Michka a Milana Engela bude v modro-žlutých barvách debutovat hned trojice závodníků.

Dušan Drdaj, Martin Prokeš a Jaroslav Romančík si místo na Dakaru vyjeli úspěšným absolvováním říjnové Marocké rallye.

"Najít kvalitního motorkáře, který chce jít do dakarské rallye, je velký problém. A chtěli jsme zůstat u českých závodníků, aby fanoušci měli možnost fandit co největšímu počtu našich kluků," prohlásil Krajčovič.

Jak se trio noviců na motorkách KTM vykrystalizovalo? Za každým z nich je jiný závodnický příběh.

"Celý rok jsem vybíral závodníky. Vypadl z toho Jára Romančík, který má doma bronz ze Šestidenní, loňský český šampion v motokrosu v královské třídě MX1 Dušan Drdaj a domácí šampion off-road maratonů z roku 2022 Martin Prokeš. Dakar se za poslední roky strašně změnil. Je z toho spíš motokros a podle toho jsem vybíral jezdce," popsal manažer Orion - Moto Racing Group.

S nárůstem počtu jezdců na více než dvojnásobek se zvýšily i logistické nároky. "Je velký rozdíl mít dva lidi, nebo pět. Máme druhý servisní kamion. Musíte mít navíc další mechaniky a další řidiče, takže jsme opravdu jako docela velká skvadra. Základ týmu tvoří patnáct lidí."

Aby byl co nejjednodušší servis, mají všichni jezdci stejný motocykl. "Všichni jedou na stroji KTM 450 Rally Replica. Jsou to stejné motorky, jen je každý má upravené na svoje potřeby. V Maroku jsme doladili věci jako výška sedačky, nastavení řídítek a také pérování, protože každý závodník váží jinak," prohlásil Krajčovič.

Zkušený motocyklový boss je rád, že se veškeré přípravy zvládly do odjezdu strojů na nalodění v Barceloně, ale i on měl slabou chvilku.

"Když jsme se vrátili z Maroka, vysypali jsme v dílnách ten šrot z Marocké rallye a uvědomili si, že za necelý měsíc musíme zase připravit Dakar, začal jsem z toho mít docela husí kůži. A také výčitky, že jsem do takového projektu šel. V tuto chvíli jsme sbalení a připravení. Jsem rád, že se to povedlo a jsme připraveni závodit," uvedl Krajčovič na nedávném představení týmu Orion - Moto Racing Group v obchodním centru Pop Airport v Tuchoměřicích.

V týmu působí v roli mediálního manažera i Ervín Krajčovič mladší. O dakarském debutu čerstvého mistra světa ve flat tracku ale podle jeho otce nemůže být ani řeč. "Dejte pokoj, mně stačí těch pět kluků a ještě mladýho," zhrozil se šéf úspěšné stáje. "Ani nevím, jestli by nám to doma prošlo."

Poslední přípravy týmu týmu Orion - Moto Racing Group před odjezdem techniky do Barcelony:

 

Právě se děje

Další zprávy