Debut v 65 letech. Dakarský veterán Macháček závodil v autě NASCAR

rav rav
19. 5. 2022 10:27
I v 65 letech je možné mít v motoristickém sportu premiéru. Dokázal to dakarský doyen Josef Macháček, který poprvé závodil na okruhu, Ve španělské Valencii si minulý víkend vyzkoušel speciál šampionátu EuroNASCAR.
Úspěšný dakarský jezdec Josef Macháček si v 65 letech poprvé vyzkoušel speciál NASCAR. | Video: Buggyra

Majitel šesti sošek beduínů za dakarský triumf se při premiéře týmu Buggyra ZM Racing v tomto seriálu zúčastnil klání gentlemanů pod názvem Club Challenge.

"Byla to nabídka, která se neodmítá. Jistě v tom bylo určité riziko, ale šlapat na pedály umím a točit volantem taky," potvrdil Macháček pověst baviče.

Při premiéře na zpevněném povrchu se vůbec neztratil. V jedné ze tří rozjížděk obsadil druhé místo a celkově byl klasifikován jako šestý.

"I když mám 45 let zkušeností v terénu, okruh byl velká výzva. Je potřeba trénovat, nejde to úplně samo. Musíte trefovat správně brzdné body, rychle vyjíždět zatáčky," popsal zkušenosti s vozem pro EuroNASCAR.

Automobil v klasickém americkém stylu mu od prvních metrů vyhovoval. "Je to výkonný osmiválec a auto nemá žádné pomocné systémy. Jsou to takové čisté sedmdesátky, opravdové závodění, které ke mně pasuje. Vždyť jsem taky hodně starej," dodal se smíchem Macháček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh a Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
Další zprávy