Abraham dojel desátý, Pešek body neviděl

SportPlus,ČTK
24. 6. 2007 16:20
Donington Park - Český motocyklista Karel Abraham na Aprilii skončil v deštivém závodě MS silničních motocyklů ve třídě do 250 ccm na desátém místě.
Casey Stoner na své Ducati MotoGP se raduje z vítězství v britské GP.
Casey Stoner na své Ducati MotoGP se raduje z vítězství v britské GP. | Foto: Reuters

Pro brněnského jezdce to je nejlepší výsledek v letošní sezoně a v celé kariéře v MS.

Tím dosud nejlepším umístěním byla jedenáctá pozice z loňské Velké ceny Portugalska, kdy závodil ještě ve slabší kubatuře do 125 ccm.

Naopak jeden z nejhorších výkonu roku si na britské trati v Donington Parku připsal Lukáš Pešek. Tovární jezdec Derbi dojel až osmnáctý, tedy mimo bodované pozice.

Závodníky dvěstěpadesátek trápila mokrá trať, do cíle jich dojelo pouze sedmnáct.

Náročný závod plný pádů vyhrál podruhé v sezoně Ital Andrea Dovizioso na Hondě, který krátce před koncem profitoval z karambolu vedoucího Alexe de Angelise.

Dále čtěte:

Vítěz kvalifikace ze San Marina vedl ještě dvě kola před cílem, než dostal na vodě smyk. Po pádu ještě svoji Aprilii osedlal a uhájil druhé místo.

Sedmnáctiletý Abraham vyrazil v prudkém dešti až z 24. místa, ale po povedeném startu a prvním kole už byl čtrnáctý.

Jízdou na jistotu pozici držel a po kolizích řady soupeřů se postupně probil až k šesti bodům, takže takřka zdvojnásobil svůj dosavadní zisk na 13. Mezi devíti odpadlíky, z nichž někteří se ocitli v kačírku i opakovaně, byl v neděli i obhájce titulu Jorge Lorenzo.

Po pádu přes řidítka se mu už nepodařilo motocykl zprovoznit a jeho náskok v čele šampionátu před Doviziosem se smrskl na 11 bodů.

Casey Stoner (Ducati) a Chris Vermeulen (Suzuki) se radují na stupních vítězů po dojetí britské GP třídy MotoGP. | Foto: Reuters

Lukáš Pešek ve třídě do 125 ccm završil nepovedený víkend, v němž se mu nedařilo už v kvalifikaci. V Donington Parku českému jezdci nejel dobře motocykl, na kolo byl o jednu až dvě vteřiny pomalejší než jeho soupeři.

V průběžném pořadí MS si i díky výpadku v té době vedoucího Maďara Gábora Talmacsiho udržel třetí místo, ale čtvrtého Segia Gadeu od něj dělí jen dva body.

Pešek za Talmacsim zaostává stále o 21 bodů. Do čela šampionátu se probojoval díky třetímu místu Hector Faubel ze Španělska, který má na kontě o tři body víc než Talmácsi.

Nedělním vítězem se na oschlé trati stal Mattia Pasini. Ital konečně prolomil smolnou sezonu, když jeho novou Aprilii trápily technické problémy a většinu předchozích závodů nedojel.

V podniku MotoGP, který se jel před nejslabší kubaturou a ještě na vodě,  vyhrál lídr šampionátu Casey Stoner na Ducati. Jeho největší pronásledovatel, tovární jezdec Yamahy Valentino Rossi, byl až čtvrtý se ztrátou více než 20 vteřin.

Pátým vítězstvím v sezoně udělal jednadvacetiletý Stoner další krok k zisku titulu a už má v čele pořadí náskok 26 bodů před sedminásobným šampionem Rossim.

Na stupně vítězů se dostal jako druhý Rossiho stájový kolega Colin Edwards a Australan Chris Vermeulen se Suzuki na třetí příčce.

Do 125 ccm:
1. Pasini (It./Aprilia) 41:49,049, 2. Kojama (Jap./KTM) -3,253, 3. Faubel -5,094, 4. Gadea -6,781, 5. Olive (všichni Šp./Aprilia) -7,212, 6. Di Meglio (Fr./Honda) -7,335, 7. Smith (Brit./Honda) -13,505, 8. De Rosa (It./Aprilia) -13,885, 9. P. Nieto (Šp./Aprilia) -14,367, 10. Corsi (It./Aprilia) -26,672, ...18. Pešek (ČR/Derbi) -1:05,847.
Pořadí MS (po 7 z 17 závodů): 1. Faubel 118 b., 2. Talmácsi (Maď./Aprilia) 115, 3. Pešek 94, 4. Gadea 92, 5. Kojama 88, 6. Corsi 86.
Do 250 ccm: 1. Dovizioso (It./Honda) 48:40,173, 2. De Angelis (San Mar./Aprilia) -22,102, 3. H. Aojama (Jap./KTM) -1:03,137, 4. Takahaši (Jap./Honda) -1:03,370, 5. Š. Aojama (Jap./Honda) -1:25,269, 6. Kallio (Fin./KTM) -2:07,333, 7. Simon (Šp./Honda), 8. Wilairot (Thaj./Honda), 9. Linfoot (Brit./Aprilia), 10. Abraham (ČR/Aprilia) všichni -1 kolo.
Pořadí MS (po 7 z 17 závodů): 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 153, 2. Dovizioso 142, 3. De Angelis 135, 4. Bautista 100, 5. Barberá (oba Šp./Aprilia) 71, 6. Simon 61, ...19. Abraham 13.
MotoGP:
1. Stoner (Austr./Ducati) 51:40,739, 2. Edwards (USA/Yamaha) -11,768, 3. Vermeulen (Austr./Suzuki) -15,678, 4. Rossi (It./Yamaha) -21,827, 5. Hopkins (USA/Suzuki) -35,518, 6. De Puniet (Fr./Kawasaki) -36,474, 7. Barros (Braz./Ducati) -38,094, 8. Pedrosa (Šp./Honda) -38,992, 9. Hofmann (Něm./Ducati) -39,239, 10. Melandri (It./Honda) -1:01,526.
Pořadí MS (po 7 z 17 závodů): 1. Stoner 165, 2. Rossi 139, 3. Pedrosa 106, 4. Vermeulen 88, 5. Hopkins 83, 6. Barros 60.