Macháč v záři reflektorů. V Miami musel vysvětlovat nejkratší trenky na okruhu

Aleš Vávra Aleš Vávra
Aktualizováno 26. 3. 2024 13:15
Stále známější "Macháčova show" už úspěšně expanduje i do Spojených států. Atraktivně hrající český tenista na turnaji v Miami zlomil další milník, po třech vítězstvích premiérově postoupil do osmifinále jednoho z turnajů kategorie Masters 1000, tedy druhé nejvyšší po grandslamech.
Tomáš Macháč po postupu do osmifinále v Miami přes Andyho Murrayho.
Tomáš Macháč po postupu do osmifinále v Miami přes Andyho Murrayho. | Foto: Reuters

Cesta Tomáše Macháče do světové tenisové špičky pokračuje.

Třiadvacetiletý hráč v Miami nejprve vyučil šestnáctiletou domácí divokou kartu Darwina Blanche, poté za 66 minut smetl z kurtu světovou šestku Andreje Rubljova a v neděli po velkolepé tříapůlhodinové bitvě udolal slavného Brita Andyho Murrayho.

Macháč už se virtuálně posunul do elitní padesátky. V úterý bude mít šanci životní úspěch ještě zvýraznit a poprvé na tak velkém turnaji nakouknout mezi osmičku nejlepších.

Italského soupeře Mattea Arnaldiho, svého vrstevníka, v dosud jediném vzájemném klání loni v Dubaji vyřídil se ztrátou jediného gemu. Pokud svého vrstevníka přehraje i tentokrát, může ve čtvrtfinále premiérově vyzvat šampiona Australian Open Jannika Sinnera.

Šlo by o značně sledovaný souboj, čerstvý fenomén Sinner je nyní pod drobnohledem v každém svém utkání a o Macháčovi se ve světě tenisu mluví stále hlasitěji, jeho zápasy totiž nadstandardně často přinášejí skvělou zábavu a pohledné highlighty. 

Kouzelník. Showman. Rychlý a zběsilý. To jsou jen některá označení, která v posledních měsících míří na jeho nezřídka až exhibiční výkony.

Český tenista na kurtu hýří pohybem i neotřelými nápady, jeho kreativita byla vždy jeho hlavní zbraní, dlouho však postrádal konzistenci nutnou k posunu mezi nejlepší.

Geniální momenty střídal s chybami v momentech, kdy by špičkový tenista chybovat neměl.

Nyní už rodák z Berouna podobný problém nemá. Důkazem je prakticky neustálý posun rankingem vzhůru i rozrůstající se seznam cenných skalpů.

Murrayho porazil letos podruhé, přehrál i Stana Wawrinku, Lorenza Musettiho, Tomase Etcheverryho nebo Roberta Bautistu-Aguta.

A samozřejmě Rubljova - svou první "oběť" z elitní desítky světa.

Velké pozdvižení ale vyvolal už na Australian Open, kde velmi hladce ve třech setech vyřadil Francese Tiafoea. Sebevědomý americký favorit byl nečekaným průběhem tak šokován, že se Čechovi při podání rukou sotva podíval do očí.

"Porazit Francese Tiafoea byla obrovská věc. Velké vítězství. Přiznám se, že mě velmi překvapilo, jak snadno si Tomáš s favoritem poradil," řekl deníku Aktuálně.cz během podniku v Melbourne expert stanice Eurosport Alex Corretja. Čechovi předpověděl úspěšnou budoucnost.

"Macháčův bekhend, to je úder. Díky němu cvičí Murrayho a vítězí ve třech setech," napsal v neděli na sociální síť X neméně okouzlený reportér serveru Tennis.com Steve Tignor.

Mimo tenisového umění se k příběhu českého šikuly přidala i řekněme módní nadstavba.

Macháč totiž rád nastupuje v netypicky krátkých šortkách, což neuniklo očím tenisových odborníků a fanoušků.

"Tomáš Macháč má určitě ty nejkratší trenky na okruhu," komentoval to nedávno portugalský novinář José Morgado. Na X tím vyvolal diskusi, z níž vyplynulo, že jediný, kdo by v této "disciplíně" mohl rodákovi z Berouna aktuálně konkurovat, je mladý Dán Holger Rune, další příznivec kratších šortek.

Jeden z diskutujících trefně podotkl, že Macháč vrací do hry sportovní módu ze 70. let minulého století, kdy se na kurtu v extrémně vysoko střižených trenýrkách proháněli třeba Björn Borg, Arthur Ashe, Jimmy Connors nebo John McEnroe.

Až nyní v Miami se ke svému osobitému hernímu úboru vyjádřil i sám Macháč, jehož se na specifické kraťasy zeptala jedna z reportérek.

"Ano, mám je pořád kratší. Nemám rád dlouhé kraťasy, to je všechno," odpověděl Čech se smíchem. A přiznal, že si trenýrky nechává dělat na míru. "Požádal jsem sponzora, který mi je vyrobil, jsou dělané speciálně pro mě," vysvětlil.

Osmifinále mezi Macháčem a Arnaldim bude deník Aktuálně.cz v úterý odpoledne sledovat prostřednictvím online reportáže.

Tomáš Macháč, Australian Open 2024, 3. kolo
Tomáš Macháč, Australian Open 2024, 3. kolo | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy