Šílené oči Šwiatekové vypovídaly o všem. Na to se ptejte jí, řekla k hrozbě Noskové

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 3. 2024 10:42
Linda Nosková v prvním kvartálu letošní sezony demonstruje své schopnosti atakovat v nejbližších letech absolutní světovou špičku. O teprve devatenáctileté české tenistce se ve světě píše v souvislosti s atraktivní, dramatickou zápasovou trilogií proti světové jedničce Ize Šwiatekové z Polska. Češka v Miami znovu dostala superhvězdu až na samotnou hranu.
Iga Šwiateková, Miami 2024
Iga Šwiateková, Miami 2024 | Foto: Reuters

Intenzivní oslava s divokými gesty a takřka šíleným výrazem ve tváři jasně vypovídala o tom, co se na centrálním dvorci tenisového areálu v Miami právě odehrálo.

Šwiateková přetlačila 31. hráčku světa Noskovou po velkém dramatu 6:7, 6:4, 6:4.

Bitva trvala dvě hodiny a 42 minut a v jejím průběhu oficiální účet organizace WTA tweetoval: "Linda se trhá ze řetězu."

Favorizovaná Polka si po posledním míčku viditelně oddechla.

Proti výrazné české naději se na kurt postavila potřetí během tří měsíců letošní sezony. Šlo o jakési finále této trilogie, která odstartovala šokem na Australian Open.

Ve třetím kole úvodního grandslamu sezony Nosková vydřela jednu z největších senzací turnaje, když polskou šampionku vyřadila po podobně tuhém boji: 3:6, 6:3, 6:4.

Třetí kolo jako by bylo vzájemným soubojům souzené, v březnu je v této fázi los svedl dohromady také na obou částech amerického Sunshine Double.

V kalifornském Indian Wells Nosková nevyužila brejkbol na 5:2 v prvním setu, sesypala se a nakonec jasně prohrála ve dvou setech i s potupným "kanárem".

Laciná prohra ji hryzala v hlavě až doteď, kdy dostala šanci na reparát. A ten zvládla se ctí, světovou jedničku pravidelně dostávala do úzkých.

Šwiateková po postupu do osmifinále musela uznat sílu české sokyně.

Když se jí ale moderátor přímo na kurtu zeptal, z jakého důvodu je pro ni hra Noskové tolik nepříjemná a nebezpečná, jen ztěžka hledala konkrétní atributy.

"Abych byla upřímná, nevím. Je opravdu talentovaná, má skvělý cit. Jako outsiderka ví, že nemá co ztratit, a jde do toho po hlavě, využívá toho. Znám ten pocit," naznačila vítězka čtyř grandslamů s lehkým úsměvem, že to podle ní mají mladé tenistky v úvodu kariéry o něco jednodušší.

"Ale na to se ptejte spíš jí, ona ví nejlépe, co dělá. Já jsem hlavně ráda, že jsem ji dnes dokázala překonat a postoupit, protože jsem v závěru cítila, že je o něco lepší a hraje víc uvolněně," prohlásila dvaadvacetiletá rodačka z Varšavy.

Ta nakonec využila svůj nezpochybnitelný um zabrat ve chvílích, kdy se ocitá pod největším tlakem. V závěrečném gemu odvrátila vítěznými míči všechny tři brejkboly Noskové.

"Způsob, jakým jsi to zvládla, byl naprosto fenomenální," velebil Šwiatekovou moderátor pozápasového rozhovoru. 

Polka vylepšila svou letošní bilanci na 22:2, porazit ji kromě Noskové v Melbourne dokázala už jen Anna Kalinská v Dubaji.

Šwiateková se v následujících dnech může stát teprve druhou hráčkou v historii po Němce Steffi Grafové, která dvakrát během kariéry dokáže zkompletovat Sunshine Double, tedy triumf v Indian Wells a Miami.

Polka na obou podnicích slavila v roce 2022, Grafová v letech 1994 a 1996.

"Nemá smysl mluvit o Sunshine Double. Dnes jste mohli vidět, že nic není samozřejmé, problémy můžete mít i v rané fázi turnaje," nechtěla Šwiateková o milníku mluvit.

 

Právě se děje

Další zprávy