Peking - Česká lukostřelba mohla otevírat šampaňské už před zahájením olympiády. Již samotná účast v Pekingu je totiž obrovský úspěch.
Vždyť Barbora Horáčková je první českou ženou pod pěti kruhy od Moskvy 1980, Martin Bulíř prvním mužem od Barcelony 1992.
Navíc na OH se může kvalifikovat jen 64 lukostřelců a 64 lukostřelkyň ze 140 zemí světa. Prostřílet se do čínské metropole tedy nebylo zrovna snadné.
Dále čtěte:
- Lukostřelci se na ME trefili do černého
- Lukostřelba je fuška, říká její český šéf
- Vzkřísí se sláva českých lukostřelců?
Co dalšího lze od českých zástupců prastaré disciplíny očekávat? Předseda Českého lukostřeleckého svazu Zdeněk Horáček
by považoval za úspěch probojovat se mezi 32 nejlepších. Pak již následují obtížné eliminace, a ty zřejmě české reprezentanty semelou.
"V eliminacích, kdy proti sobě střílí dvojice o další postup na pouhých dvanáct výstřelů, sehrává velkou roli okamžitá výkonnost a štěstí. To vše je samozřejmě podloženo vlastní výkonností, sebevědomím a bojovným srdcem," vysvětluje pro Aktuálně.cz Horáček.
Mladíka vyřadila marihuana. Musí vnitřně dozrát
Kromě velkého úspěchu zažila česká lukostřelba před Hrami i jednu aféru. Devatenáctiletý olympionik Milan Andreas měl pozitivní dopingový nález na marihuanu.
Mladickou nerozvážnost, kvůli které loni v září na začátku školního roku okusil, jak "tráva" chutná, odnesl ztrátou nominace.
"Milan je určitě talentem, jeho výkonnost je pozoruhodná, už od kadetské kategorie se prosazoval mezi muži. Má sebevědomí, dravost," líčí velkou českou naději, která se ovšem v Pekingu neobjeví, předseda svazu.
"Jestliže je Milan talentem, a on jím je, musí pro svůj úspěch vnitřně dozrát, a tato aféra tomu může jenom pomoci," dodává.
Úvahy o tom, zda je správné, že kouření marihuany se trestá stejně jako užívání nepovolených důmyslných preparátů, odmítá.
"Lukostřelba vyžaduje nejenom talent, ale také velkou vnitřní kázeň a sebeovládání. Není to jen o fyzickém výkonu, ale především o zvládnutí sama sebe. Marihuana patří mezi zakázané látky, a není tedy o čem spekulovat."
Mladík svého činu i ztracené letenky litoval v tiskovém prohlášení.
"Měl to být vrchol mé dosavadní kariéry, a teď se proměnil v největší bolest," uvedl také.
Lukostřelba pro děti i starce
Andrease nahradil ve výpravě o generaci starší Martin Bulíř.
Bulíř i Barbora Horáčková jsou ročník 1969, tedy o dvacet let starší než marihuanový hříšník.
"Lukostřelbě se můžeme věnovat od šesti třeba do sta let. To je z hlediska seberealizace úžasný dar tohoto sportu. Příprava kvalitního lukostřelce trvá několik let. V podmínkách našich, to jest sto procent amatérismu, je tato cesta ke slávě ještě delší," vysvětluje věk českých lukostřeleckých nováčků na olympiádě Horáček.
Díky věku patří oba reprezentanti k velmi zkušeným závodníkům. Kromě mnoha titulů českých mistrů mají za sebou i spoustu zahraničních startů a účastí na evropských a světových šampionátech.
Zkušenost se jim určitě bude hodit zejména v ošidných eliminacích. "Střílí se jen na dvanáct šípů. Jedna větší chyba, a je po nadějích," uzavírá předseda Českého lukostřeleckého svazu.