Korejské shorttrackařky přišly diskvalifikací o nadvládu

ČTK ČTK
25. 2. 2010 4:10
1. Čína, 2. Kanada, 3. USA
Shorttrack - Korea
Shorttrack - Korea | Foto: Reuters

Vancouver - Korejské rychlobruslařky na krátké dráze přišly vinou diskvalifikace o zlatou medaili ze štafety na 3000 metrů i o svou dlouholetou dominanci na olympijských hrách.

Místo nich si triumf vychutnávají Číňanky, které navíc přidaly světový rekord 4:06,610 minuty, stříbro vybojovaly Kanaďanky a bronz zbyl na USA.

Korejská reprezentace ve štafetě dominovala od roku 1994 a i po dojezdu vancouverského závodu se radovala z pátého olympijského triumfu v řadě.

Jenže radost vydržela jen minutu, když potvrzení výsledků nepřicházelo, hala zmlkla a čekala na verdikt rozhodčích. A pak se vše změnilo.

Čtěte také: Shorttrackařka Novotná ve svém závěrečném závodě spadla

Rozhodl zdánlivě nevinný souboj pět kol před koncem. Korejka Čo Ha-Ri si po předávce hlídala vnitřní stranu dráhy, zatímco se jí snažila zvnějšku předjet Číňanka Sun Lin-Lin.

Byla pomalejší, před soupeřku se nedokázala natlačit a vzápětí klopýtla o její brusli. Vše ustála a ani její tým se nijak nezlobil, byť ji zaškobrtnutí poněkud zpomalilo a vyneslo, rozhodčím se ale souboj nelíbil.

Diskvalifikace popudila celý korejský realizační tým, který arbitrům hodně spílal, jenže to byli téměř jediní nespokojení v hale Pacific Coliseum.

Převážně kanadské publikum slavilo posun svých reprezentantek ze třetího místa na druhé a i američtí fanoušci mohli začít slavit medaili, třebaže jejich tým dojel s osmisekundovou ztrátou poslední.

Výsledky:

1. Čína (Sun Lin-Lin, Wang Meng, Čchang Chuej, Čou Jang) 4:06,610, 2. Kanada (Greggová, Robergová, St. Gelaisová, Vicentová) 4:09,137, 3. USA (Baverová, Dudková, Gehringová, Reutterová) 4:14,081, Korea (Čo Ha-Ri, Kim Min-Čung, I Un-Pjol, Pak Sung-Hi) diskvalifikována.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy