Jak hvězdy kroutily hlavou. Zázrak Menšík ukázal, proč s ním kamarádí Djokovič

Aleš Vávra Aleš Vávra
26. 2. 2024 6:09
Zprávy, které se v českém tenisovém prostředí tradují už nějaký čas, teď naplno dorazily i do světa: Jakub Menšík má potenciál stát se jednou z největších hvězd budoucnosti. Jeho jízda v katarském Dauhá při premiéře na ATP Tour přinesla řadu výjimečných příběhů.
Karen Chačanov a Jakub Menšík po finále v Dauhá.
Karen Chačanov a Jakub Menšík po finále v Dauhá. | Foto: ČTK

"Už teď je to hotový hráč. Strašná výhoda je jeho výška, ale pozor, on se také výborně hýbe. A co je asi ještě důležitější, má na to skvělou hlavu. Není v důležitých chvílích nervózní. Hraje pořád stejně, má všechny údery, výborný servis, dobře vnímá hru. A to je mu teprve osmnáct. Během pár let klidně může být v absolutní špičce. Nebojí se nikoho a jde do všeho po hlavě," vyprávěl na podzim bývalý nejlepší český tenista Jiří Novák v rozhovoru pro Aktuálně.cz o Jakubu Menšíkovi.

Jestli v tu chvíli někdo o odvážných predikcích pochyboval, teď už nemusí.

Mladý český tenista předvedl proti špičkovým soupeřům přesně to, o čem Jiří Novák zasvěceně hovořil.

Nebál se nikoho a zvládal klíčové momenty jako zkušený mazák. Když se mu něco nepovedlo a měl být v zápase psychicky dole, naopak se ještě zvedl. Výborně servíroval, neméně působivý byl ale i jeho return, pohyb a celkově až překvapivě vyrovnaný rejstřík úderů.

Jedna hvězda za druhou jen kroutila hlavou nad hrozivým potenciálem českého tenisty.

Pátý hráč světa Andrej Rubljov přiznal, že Menšíka viděl hrát poprvé. Okamžitě ho popsal jako hráče se schopnostmi, které se v tomto věku vidí jen vzácně. Během zápasu se rozčiloval, nevěřícně obracel oči k nebi, když osmnáctiletému tenistovi nedokázal ani jednou sebrat podání, přestože hrál svůj vysoký standard.

Někdejší trojnásobný grandslamový vítěz Andy Murray zase během tří a půlhodinového maratonu zoufale křičel: "Tahle hra už není pro mě!"

Šestatřicetiletý šampion byl přesvědčený, že Menšíka zlomil. Ve třetím setu smazal ztrátu 2:5. Jenže mladý Čech psychickou deku okamžitě odhodil stylem, který bral dech.

V semifinále se zase dokázal přizpůsobit pověstné hravosti slavného Gaëla Monfilse.

Zkušený francouzský showman po jedné z nejlepších výměn dosavadního průběh sezony věnoval soupeři široký úsměv a palec nahoru.

Menšík prohrál až ve finále s dalším hvězdným hráčem Karenem Chačanovem, přestože ho přestřílel na vítězné míče i esa.

Také Rus měl pro svěřence trenéra Tomáše Josefuse jen slova obdivu. "Na chvíli jsem si myslel, že hraju proti Johnu Isnerovi, a ne Jakubu Menšíkovi. V jeho věku jsem se ani do finále nedostal, možná je pár kroků napřed," řekl během slavnostního ceremoniálu.

"Menšíkův potenciál budí hrůzu," napsal server Sportskeeda. 

"Mladý český zázrak dělá vlny, jeho výkony jsou výjimečné. Navzdory svému věku ukazuje vyspělost, všestrannou hru a klidné vystupování."

Menšíkovy kousky a minipříběhy během minulého týdne naprosto ovládly sociální sítě všech účtů, které se snaží referovat o aktuálním tenisovém dění, a rodák z Prostějova získal obrovské množství nových fanoušků z celého světa. 

Bavil je nejen tenisem, ale i bezprostředností v rozhovorech nebo respektem, který opakovaně vyjadřoval renomovaným sokům. To, jak s takřka dětským obdivem u sítě promlouval k Monfilsovi, jednomu ze svých hlavních vzorů, dojalo davy příznivců.

Menšík se stal prvním mužem narozeným v roce 2005 nebo později, který kdy došel do finále turnaje ATP. 

Do letošní sezony si za cíl určil postup do elitní stovky, ale splnil ho už na konci února. Vystoupal na 87. místo, ve stovce je nejmladším tenistou. V zahraničních médiích už se objevila srovnání s Carlosem Alcarazem a probírá se také nadstandardní vztah, který má Menšík s nejlepším tenistou historie Novakem Djokovičem.

"On je důvod, proč hraju tenis. Bez něj bych tu vůbec nebyl," svěřil se Čech v minulém týdnu.

Srbský tenisový gigant ho několikrát pozval na společné tréninky do Bělehradu a kouč Josefus dokonce pro ČTK prohlásil, že jsou dobrými kamarády. 

"A když máte možnost trénovat s někým takovým, tak už to berete tak, že když čelíte dalším hráčům, víte, že jsou všichni z masa a kostí a každý se dá porazit," řekl trenér.

Menšík v sobě měl víru, že může porážet velké hráče ještě předtím, než proti nim nastoupil. Teď si jen potvrdil svou sílu.

"V hlavě je velice vyspělý a sebevědomý. Takový může být člověk jen tehdy, když jsou úspěchy. Má na to povahu, velmi si věří a každým měsícem se zlepšuje. Poslední dva roky je jeho vzestup obrovský," řekl nedávno deníku Aktuálně.cz daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Za Menšíkovy nejsilnější stránky označil servis a bekhend.

"Ten obouručný bekhend je skutečně vynikající. Na to, jak je vysoký, se velice dobře hýbe. Výborně předvídá. Co se týče slabin, býval to forhend, ale na něm s trenérem v poslední době hodně zapracovali," podotkl zkušený kouč.

Menšík je nyní přihlášen do hlavní soutěže velkého turnaje v Dubaji, v níž figuruje spolu s dalšími Čechy Jiřím Lehečkou a Tomášem Macháčem. V úterý by měl být jeho prvním soupeřem 31. hráč světa Chorvat Borna Čorič.

 

Právě se děje

Další zprávy