Že Jágr na Světový pohár nemá? Ve hře pět na pět je efektivnější jediný hráč

Daniel Poláček Daniel Poláček
8. 4. 2016 9:34
"Přijede Jágr?" Zásadní otázka, kterou si před Světovým pohárem kladou i na oficiálním webu NHL. Má 44letý veterán na to, aby na mezinárodním poli úspěšně bojoval s nejlepšími? Sám Jágr je skeptický, přitom patří k absolutní špičce. Alespoň podle neoficiální statistiky, která zohledňuje jen hru pět na pět a měří průměrný počet bodů na 60 minut.
Jágr prožívá výjimečnou sezonu. Po týmové i individuální stránce.
Jágr prožívá výjimečnou sezonu. Po týmové i individuální stránce. | Foto: ČTK

Praha – "Přijede Jágr?" Zásadní otázka, kterou si před Světovým pohárem kladou i na oficiálním webu NHL. Má 44letý veterán na to, aby na mezinárodním poli úspěšně bojoval s nejlepšími? Sám Jágr je skeptický, ale některé statistiky z konce základní části ho řadí ke špičce.

Když měla česká legenda v únoru vyjádřit svůj postoj k účasti na Světovém poháru, serveru iDnes.cz řekla: "To bych tady v NHL musel být jeden z nejlepších a to rozhodně nejsem. A na Světovém poháru nastupujete proti nejlepším hráčům."

Snadno by šlo namítnout, že se slavný forvard podceňuje. Ano, na Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče či jinou z nejzásadnějších individuálních cen už nedosáhne. Také nenastupuje ve více lajnách a na ledě nemá takřka neomezený prostor jako jiné superhvězdy.

Ovšem když vyskočí ze střídačky a trestné lavice jsou prázdné, pořád je jedním z nejnebezpečnějších hokejistů na světě.

Stále mezi nejlepšími

Alespoň podle speciální statistiky, která zohledňuje jen hru pět na pět a měří průměrný počet bodů za 60 minut. Ve výsledku tak seřazuje hráče podle toho, jak jsou při pobytu na ledě efektivní.

Jágr si v této statistice vede až překvapivě skvěle. Po 76 zápasech dosáhl na číslo 2,62. Z hráčů, kteří odehráli alespoň půlku sezony, je lepší jen kanadský supertalent Connor McDavid. Nikdo jiný! Stejně jako česká osmašedesátka na tom je Patrick Kane, o něco horší jsou Jevgenij Kuzněcov a Sidney Crosby.

I další pozice většinou okupují hvězdy, jež znají všichni hokejoví fanoušci. Další Češi – Aleš Hemský s Davidem Krejčím – jsou až ve třetí desítce.

Mnoha velkým jménům však patří ještě mnohem nižší příčky. Trpí ti, kterým bodový součet hodně vylepšují přesilovky. Například Nicklas Bäckström letos nastřádal 67 bodů, bez přesilovek má ale na kontě jen 37 bodů.

Jágr při hře v pěti na každé straně posbíral 54 bodů, s přesilovkami je na čísle 65, s nímž se neztratí ani v klasické produktivitě. Momentálně mu patří 22. pozice, na elitní dvacítku ztrácí jen bod. Zkrátka výjimečný rok, zvlášť na 44letého chlapíka.

Bude ještě někdy nosit céčko?

Když se kanadský deník Toronto Sun ptal hokejistů NHL, kdo na ně letos udělal největší dojem, většina zmínila Kanea. Dalšími v pořadí byli Connor McDavid, Dylan Larkin a Shayne Gostisbehere s Jaromírem Jágrem.

Jágr v zámořské soutěži dře jako málokdo jiný. Před nedávným duelem v Torontu byl na ledě už 40 minut před rozbruslením.

Nejstarší hráč ligy upoutal i vedení Floridy. Klub, jenž poprvé v historii překonal stobodovou hranici a vyhlíží boje o Stanley Cup, by s Jágrem rád prodloužil spolupráci. "Pokud tu bude chtít zůstat, tak zůstane," prohlásil nedávno Doug Cifu, spolumajitel Panthers. "Fanoušci ho milují. My ho milujeme. Má na tým skvělý vliv. Hraje v elitní lajně. Rozhodnutí bude jen na něm."

Florida bude v létě možná řešit i to, kdo nově dostane kapitánské céčko. Současný vůdce mužstva, bek Willie Mitchell, už utrpěl několik otřesů mozku, jejich následky mu ztrpčují kariéru. Pořád neví, zda ve 38 letech nebude muset s hokejem skončit.

Může být novým kapitánem Jágr? Zkušenějšího tahouna Panthers určitě nenajdou, ovšem český forvard po céčku už nějaký čas netouží. V NHL ho naposledy nosil před osmi lety, kdy oblékal uniformu newyorských Rangers. Reprezentačním kapitánem nebyl už 14 let.

Lídrem Floridy, pokud podepíše, však bude i bez našitého písmenka. To platí i pro národní mužstvo. Ohlásí český velikán ještě jeden reprezentační návrat?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy