Vrbata se trefil v čase 59:59 při obratu Phoenixu

zh
30. 1. 2008 7:35
Columbus - Phoenix 2:4
Radim Vrbata byl u velkého obratu Kojotů ve třetí třetině.
Radim Vrbata byl u velkého obratu Kojotů ve třetí třetině. | Foto: Zuzana Hronová

Columbus - Dramatické utkání NHL viděli v úterý diváci v Columbusu, kam zavítal Phoenix.  Domácí fanoušky namlsal brzký gól Fredrika Modina již  z 1. minuty duelu. Nakonec jim však zbyly jen oči pro pláč.

Phoenix ve 28. minutě vyrovnal, ale i na druhou přestávku šel s jednogólovou ztrátou 1:2.

Jenže ve třetí třetině se vzepjal k velkolepému obratu, u něhož byl český útočník Radim Vrbata.

Pouhou minutu a půl po začátku třetí části nahrával na branku Mathiasi Tjärnqvistovi, jenž puk zasáhl akrobaticky jednou rukou.

Kojoty poslal do vedení svou druhou trefou nováček Peter Mueller, nejlepší hráč utkání. Radikální změnu ve vývoji skóre dokonal Radim Vrbata, když se vteřinu před koncem trefil do prázdné branky. Přihrával mu krajan Martin Hanzal.

Dvacetiletý českobudějovický odchovanec Hanzal si nevede ve své premiérové sezoně vůbec špatně. S 25 body mu v produktivitě patří skvělá šestá příčka mezi nováčky, šestý je i v klubových statistikách.

V úterý dvoubrankovému Muellerovi se vede ještě lépe, s 30 body je čtvrtým nejproduktivnějším nováčkem NHL.

"Bylo to jedno z nejlepších utkání, které jsme tento rok hráli," nešetřil chválou kouč Phoenixu Wayne Gretzky. "Obrátili jsme vývoj proti dobrému týmu, jenž hrál výborně."

Sýkora byl u podobného obratu

Stejný obrat se povedl i Pittsburghu na ledě New Jersey. Také v tomto zápase hosté prohrávali 1:2 a třemi góly obrátili vývoj střetnutí na konečných 4:2. A také zde u toho byl Čech. Petr Sýkora nahrával na třetí a čtvrtý gól Ryanu Malonemu.

Obránce Caroliny František Kaberle ustál "péči" dvou hráčů Jezdců - Ryana Hollwega i Blaira Bettse. Jeho tým ustál rychlé vedení New Yorku a vyhrál 3:1. | Foto: Reuters

Tampa Bay prohrávala doma s Buffalem již 0:4, hrozivě narůstající skóre do konce zápasu alespoň upravila na konečných 2:4. U obou branek byl Václav Prospal. Na první  ve 40. minutě nahrával, druhou v 53. minutě sám dával.

O poznání více radosti měl ze svého dvoubodového vkladu Tomáš Plekanec. Jeho Montreal si poradil doma s Washingtonem hladce 4:0, Plekanec asistoval u dvou gólů a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Dva veteráni New Yorku Rangers, střelec Brandon Shanahan a nahrávač Jaromír Jágr, se již po minutě hry venku s Carolinou zasloužili o rychlé vedení. To však Jezdci během minuty a půl ve druhé třetiny ztratili a rázem prohrávali 1:2. Z této ledové sprchy se již nevzpamatovali a nakonec podlehli 1:3.

Boston - Nashville 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky: 46. a 56. Metropolit, 30. Sturm (Krejčí) - 40. Radulov

New Jersey - Pittsburgh 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)
Branky: 9. a 34. Rupp (na první Eliáš) - 37. a 46. Malone (na obě Sýkora), 22. Staal, 35. Christensen

NY Islanders - Ottawa 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)
Branky: 36. Bergenheim (Vašíček), 47. Berard - 10. Meszaroš, 10. Phillips, 27. McAmmond, 56. Fisher, 59. Spezza

Philadelphia - Los Angeles 3:2 PP (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 21. Coburn, 44. Gagne, 65. Hartnell - 22. Kopitar, 53. Moulson

Carolina - NY Rangers 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky: 27. Samsonov, 29. Brind'Amour, 44. Letowski - 2. Shanahan (Jágr)

Columbus - Phoenix 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)
Branky: 1. Modin, 39. Chimera - 28. a 54. Mueller, 42. Tjärnqvist (Vrbata), 60. Vrbata (Hanzal)

Tampa Bay - Buffalo 2:4 (0:2, 1:2, 1:0)
Branky: 40. Richards (Prospal), 53. Prospal - 5. MacArthur, 13. Pominville, 30. Stafford, 37.  Roy

Toronto - St. Louis 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Branky: 13. Blake, 36. Stajan - 2. a 6. Tkachuk, 31. Backes

Montreal - Washington 4:0 (3:0, 0:0, 1:0)
Branky: 10. Streit, 17. Sergej Kosticyn (Plekanec), 19. Koivu, 60. Kovaljov (Plekanec)

Edmonton - San Jose 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky: 32. Pavelski, 40. Grier, 60. Rissmiller

Vancouver - Dallas 3:4 (1:1, 0:2, 2:1)
Branky: 19. Henrik Sedin, 52. Kesler, 59. Näslund - 16. Daley, 22. Modano, 25. Robidas, 48. Ott