27. 5. 2008 18:00
Penguins nedali ve dvou duelech jediný gól
Tomas Holmstrom se do souboje před brankou nebojí...
Tomas Holmstrom se do souboje před brankou nebojí... | Foto: Reuters

Detroit - "Rudá křídla" proti "Tučňákům". Na jedné straně zkušenost, na druhé mládí. To byla hlavní charakteristika dvou soupeřů, kteří se letos probojovali do finále hokejového Stanley Cupu.

Kdo bude mít v tomto klání navrch, se ukazuje už po dvou úvodních zápasech. Zkušení matadoři v dresu Detroitu v nich nedali mladíkům z Pittsburghu nejmenší šanci a v sérii zaslouženě vedou 2:0.

Penguins za sto dvacet minut hry dokonce nevstřelili jedinou branku. Čím to, když dosud byli Crosby, Malkin i Hossa na čele produktivity vyřazovacích bojů?

Odpověď je velmi jednoduchá: pittsburghské hvězdy se prakticky nedostaly k puku. Za vše hovoří bilance dvou elitních centrů "Tučňáků".

Kapitán Sydney Crosby ještě v obou duelech jakž takž obstál a připsal si "pouhý" jeden minusový bod za účast na ledě a celkem devět střeleckých pokusů. Úspěšný nicméně nebyl ani jeden.

Daleko hůře je na tom Rus Jevgenij Malkin. Jeden z kandidátů na Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče letošní NHL zaznamenal ve finále tři minusové body. Pochlubit se může jedinou střelou na branku Chrise Osgooda. Přitom v obou utkáních strávil na ledě kolem osmnácti minut.

Tohle je finále, jiná liga

Základem úspěchu "Rudých křídel" je právě výborné pokrytí zmíněných mladíků. Jakmile se Crosby nebo Malkin dostanou k puku, jsou diváci svědky "molekulového efektu". K hráči Penguins se okamžitě sjedou tři hokejisté Detroitu a ten pak z takového souboje nemůže odejít vítězně.

Vítěz Východní konference se s tím zatím nedokázal vyrovnat a sklidil za to posměch fanoušků Red Wings. "Vítejte v play off," mohli si přečíst návštěvníci jedné z internetových diskuzí.

Stejným tématem se zabývali také příznivci Pittsburgu. "Jak je možné vyhrát, když nejsme vůbec u puku," ptal se jeden z nich na webovém fóru.

Výmluvný je i počet střel. "Tučňáci" jich za oba zápasy vyprodukovali jen 41, Detroit sedmdesát. Například ve druhém duelu vystřelili hráči z města oceli poprvé na branku Red Wings až po dvanácti minutách hry.

Doma to bude jiné, věří Pittsburgh

Série se teď stěhuje do Pittsburghu a hráči Penguins věří, že doma se jim bude dařit lépe.

Když ti nemůže růst playoffový vous, nemůžes ani zvednout pohár! Vzkazuje fanoušek Detroitu Sidneymu Crosbymu a naráží na nedostatek zkušeností Pittsburghu. | Foto: Reuters

"Podívejte se na mě. Jsem pořád pozitivní," citoval server nhl.com po druhé finálové prohře jejich forvarda Maxima Talbota. "Jedeme teď domů a to je dobré," pokračoval.

"Prohráli jsme dva zápasy venku a to není to samé, jako bychom prohráli obě utkání doma. Na našem ledu jsme zatím stoprocentní," dodal čtyřiadvacetiletý útočník.

Statistiky však mluví jednoznačně pro Detroit. Hokejisté "Rudých křídel" hrají od roku 1997 své čtvrté finále Stanley Cupu a v patnácti zápasech si připsali jedinou prohru.

Philadelphii Flyers v sezoně 1996/97 i Washington Capitals o rok později vyřídili 4:0 na zápasy. Jediný duel ztratili na úvod finálové série 2002, tehdy podlehli v prodloužení Carolině Hurricanes.

Pak však znovu dominovali a zvítězili čtyřikrát po sobě. Stejně mají nakročeno i v letošní sezoně.