Doma zářil, uprchl komunistům a trhal sítě v zámoří. Hokej se klaní Nedomanskému

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
17. 11. 2019 7:50
Václav Nedomanský bude v Torontu v noci z pondělí na úterý jako druhý Čech uveden do hokejové Síně slávy. Připomeňte si příběh fenomenálního útočníka a mistra světa, jenž v 70. letech utekl z Československa a ve vysněné NHL odehrál šest sezon.
Českoslovenští hokejisté u předsedy vlády Lubomíra Štrougala (1972): zleva Jaroslav Holík, Jan Klapáč, Richard Farda a Václav Nedomanský.
Českoslovenští hokejisté u předsedy vlády Lubomíra Štrougala (1972): zleva Jaroslav Holík, Jan Klapáč, Richard Farda a Václav Nedomanský. | Foto: ČTK

Marná žádost o oficiální odchod

Výbornou reprezentační kariéru završil Nedomanský dalšími cennými kovy z MS 1973 a 1974. Jeho sbírka čítá jednu zlatou, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile z MS plus stříbro a bronz z olympiády. Třikrát byl členem All Stars výběru na MS, v roce 1974 jako nejlepší střelec.

Nedomanský registroval eminentní zájem ze zámoří a protože v roce 1974 čerstvě dosáhl 30 let, měl na kontě 220 zápasů za národní tým se 163 brankami (dodnes je jednoznačně nejlepším kanonýrem v dějinách reprezentace) a skvělou kariéru korunoval titulem mistrů světa v Praze, požádal o povolení k legálnímu odchodu na západ.

Spolu s ním žádal také o rok mladší světový šampion Farda, ale u předsedy Československého svazu tělesné výchovy a sportu (ČSTV) Antonína Himla se nesetkali s pochopením. Komunistický funkcionář se dvojici vysmál, že se měla narodit o 100 kilometrů na jih či na západ.

Nedomanský navíc v roce 1974 dostudoval na univerzitě v Bratislavě a ve 30 letech (!) byl se vším, co už pro československý hokej udělal, povolán na vojnu. Takové příkoří nehodlal Nedo dále snášet. Společně s Fardou začali spřádat plány na životní útěk za železnou oponu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy