Doma zářil, uprchl komunistům a trhal sítě v zámoří. Hokej se klaní Nedomanskému

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
17. 11. 2019 7:50
Václav Nedomanský bude v Torontu v noci z pondělí na úterý jako druhý Čech uveden do hokejové Síně slávy. Připomeňte si příběh fenomenálního útočníka a mistra světa, jenž v 70. letech utekl z Československa a ve vysněné NHL odehrál šest sezon.
Hokejisté u předsedy vlády Lubomíra Štrougala (1972): zleva Jaroslav Holík, Jan Klapáč, Richard Farda a Václav Nedomanský.
Hokejisté u předsedy vlády Lubomíra Štrougala (1972): zleva Jaroslav Holík, Jan Klapáč, Richard Farda a Václav Nedomanský. | Foto: ČTK

Marná žádost o oficiální odchod

Výbornou reprezentační kariéru završil Nedomanský dalšími cennými kovy z MS 1973 a 1974. Jeho sbírka čítá jednu zlatou, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile z MS plus stříbro a bronz z olympiády. Třikrát byl členem All Stars výběru na MS, v roce 1974 jako nejlepší střelec.

Nedomanský registroval eminentní zájem ze zámoří a protože v roce 1974 čerstvě dosáhl 30 let, měl na kontě 220 zápasů za národní tým se 163 brankami (dodnes je jednoznačně nejlepším kanonýrem v dějinách reprezentace) a skvělou kariéru korunoval titulem mistrů světa v Praze, požádal o povolení k legálnímu odchodu na západ.

Spolu s ním žádal také o rok mladší světový šampion Farda, ale u předsedy Československého svazu tělesné výchovy a sportu (ČSTV) Antonína Himla se nesetkali s pochopením. Komunistický funkcionář se dvojici vysmál, že se měla narodit o 100 kilometrů na jih či na západ.

Nedomanský navíc v roce 1974 dostudoval na univerzitě v Bratislavě a ve 30 letech (!) byl se vším, co už pro československý hokej udělal, povolán na vojnu. Takové příkoří nehodlal Nedo dále snášet. Společně s Fardou začali spřádat plány na životní útěk za železnou oponu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na počest zesnulého předsedy Senátu Kubery bude pondělí 3. února v Česku dnem státního smutku. Usnesení vlády ukládá vyvěšení vlajek na půl žerdi.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Šéf ČTÚ rezignoval kvůli aukci 5G kmitočtů

Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák dnes rezignoval. Důvodem je snaha ministerstva průmyslu a obchodu změnit podmínky aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Novák to uvedl v rezignačním dopise zveřejněném na Twitteru.

Ministerstvo vedené vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) dnes vládě předložilo materiál o dalším směřování aukce, který s ČTÚ jako organizátorem soutěže nekonzultovalo. Novák stál v čele regulačního úřadu od roku 2013. Předtím působil na ministerstvu průmyslu jako ředitel divize digitální ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy