V Soči nehrál a v NHL září. Je to o sebevědomí, říká Palát

Adam Sušovský Adam Sušovský
1. 4. 2014 13:02
"Fanoušci mě neznali, protože v Česku nesledují AHL. Hrál jsem dobře už tam, rozhodně jsem se nenaučil hrát hokej až teď v Tampě," říká Ondřej Palát, nová česká hvězda NHL.
Ondřej Palát.
Ondřej Palát. | Foto: ČTK

Tampa Bay - V Soči si zahrál jen pár minut, protože mu trenér Alois Hadamczik nevěřil. A v NHL? Tam na něj sázejí. Ondřej Palát se během své první sezony v nejlepší hokejové soutěži vypracoval v klíčového hráče Tampy Bay, táhne svůj tým do play off a sám útočí na to, co v minulosti nedokázal ani Jaromír Jágr. Dvaadvacetiletý, ještě loni docela neznámý útočník bojuje o Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezony.

Je blízko. Rozhodne se nejspíš mezi ním a Nathanem MacKinnonem z Colorada: trofej pravděpodobně získá ten, kdo nasbírá víc bodů. Palát jich má zatím 51, na svého rivala ztrácí jen pět bodů.

„Když si vzpomenu, že jsem v létě ani nevěděl, jestli se dostanu do prvního týmu, není to na první sezonu špatné,“ říká Palát v rozhovoru pro Aktuálně.cz. „O tom, že můžu jako první Čech v historii získat Calder Trophy, moc dobře vím a nebudu říkat, že mě to neláká, ale nechci se k tomu upínat. Kdybych na to myslel, sbíral bych bodů v závěru spíš méně,“ zdůrazňuje čtvrtý nejproduktivnější Čech letošní NHL. Z krajanů jsou na tom lépe jen David Krejčí, Jaromír Jágr a Jakub Voráček.

"Nenaučil jsem se hokej za jednu sezonu"

Palát začínal v NHL letos v létě ve stínu Tomáše Hertla. Ani doma v Česku jeho jméno moc pozornosti nebudilo. Upřímně: koho by v takové konkurenci zajímal hokejista, který vstupním draftem prošel už před třemi lety a Tampa si ho tehdy vybrala až v sedmém kole?

„Lidé mě před sezonou neznali, protože jsem nehrál v extralize a Čechy nižší zámořské soutěže nezajímají. V AHL jsem ale dva roky předváděl dobré výkony a právě tahle soutěž mě na NHL připravila. Nenaučil jsem se hrát hokej během jedné sezony,“ podotýká šikovný hokejista plný sebevědomí.

Od olympiády, na které téměř nehrál, je Palát v NHL nejlepší – v 17 zápasech nasbíral 17 bodů. Ani Ovečkin či Crosby od té doby nezískali více bodů. 

V Tampě nejdříve balancoval na hraně sestavy a klub s ním počítal maximálně do čtvrté formace. Na podzim Palát dokonce prošel dlouhou krizí jedenácti zápasů bez jediného bodu. Až na přelomu roku se rozjel a generální manažer klubu Steve Yzerman do Česka před olympiádou zvědům z reprezentace hlásil: „Palát dělá Tampě velké problémy. Chtěli jsme ho do čtvrté lajny, jenže on je dobrý tak, že musí hrát v první.“ 

Pochvalu mu vysekl i kouč Jon Cooper. „Podle Ondřeje by se dalo natočit instruktážní video s názvem Jak správně hrát hokej,“ řekl.

St. Louis radil po každém střídání. A měl vždy pravdu

Palát využil zranění Stevena Stamkose, který si zlomil nohu, a vypadl tak z elitního útoku. Jeho místo dostal právě český forvard. Byla to životní šance, které se nepustil. Po boku legendárního Martina St. Louise vyrostla z nenápadného českého dříče ústřední hvězda klubu. 

„Martin St. Louis má na tom obrovskou zásluhu. Pusa se mu nezastavila, jak moc mi radil a jak mi chtěl pomáhat. Na každém tréninku i po každém střídání mi říkal, co jsem dělal špatně a co bych měl příště řešit jinak. Nikdy v životě jsem podobného spoluhráče nezažil. A víte, co je na tom nejlepší? Když jsme se pak s trenéry dívali na video a rozebírali herní situace i zápas, měl St. Louis ve všem pravdu,“ naznačil Palát, díky komu se z něj stává hokejista, kterého už uznává celá Severní Amerika.

A to i poté, co St. Louis na vlastní přání Tampu těsně před koncem přestupního termínu výměnou opustil. „Když jsem se to dozvěděl, moc mě to mrzelo a byl jsem z toho špatný. Bylo to ale jeho rozhodnutí. Nyní si výborně rozumím i s Callahanem, který ho v mém útoku nahradil. Učím se teď od něj, i když on je úplně jiný typ hráče. Je tichý, ale rve se o každý puk.“

Palát Callahana výborně doplňuje a září ještě víc. Na ledě vyniká skvělým bruslením i přehledem ve hře. Není to žádný hračička, spíš tvrdý dříč. Umí vyrazit do bleskového útoku a poctivě se vrací zpět. Má přehled ve hře i agresivní tah na bránu. Ne nadarmo v NHL atakuje nejlepší desítku v počtu kladných bodů za účast na ledě při vstřelené brance. Má jich zatím 27.

Sebevědomí! V NHL se hraje hokej jako jinde

„Tohle je vše o sebevědomí. Když jsem do NHL přišel, bylo všechno o hodně rychlejší než v AHL, ale když jsem si zvykl a začal si věřit, zjistil jsem, že je to pořád jeden a ten stejný hokej,“ říká Palát. 

Čeští fanoušci se na něj mohou těšit i v reprezentaci. Palát už zklamání z toho, že v Soči většinu nepovedeného turnaje proseděl na střídačce nebo na tribuně, hodil za hlavu. Sám už dokonce na reprezentační dres pomýšlí. Pokud Tampa vypadne z bojů o Stanley Cup, je ochoten přispěchat na pomoc už letos na MS do Minsku. 

„Už jsem o tom mluvil i s panem Lenerem, když byl v NHL na inspekci. Reprezentovat je pro mě čest a rád přijedu, teď se ale soustřeďuji na to, abychom s Tampou dosáhli co největších úspěchů,“ dodává Palát.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy