"Co to dělá?!" Mladičký Mičkov zaskočil svým drzým gólem i ruské komentátory

Sport Sport
13. 11. 2021 13:59
Je mu teprve šestnáct let, ale jestli ho někdo z hokejových fanoušků po celém světě naznal, po sobotním zápase Karjala Cupu už to platit nebude. Ruský mladíček Matvej Mičkov na začátku druhé třetiny srovnal stav utkání se Švédskem nádherným gólem, kterým dal vzpomenout na legendární trefu Fina Granlunda.
Matvej Mičkov
Matvej Mičkov | Foto: ČTK

Říká se mu "nový Ovečkin", v Petrohradu se může těšit z finančně velmi honosné, pětileté smlouvy. Aby také ne, už v patnácti letech školil dospělé protivníky soupeře v KHL. Je vůbec nejmladším reprezentantem, který kdy za ruskou sbornou nastoupil. Obecně se očekává, že za dva roky se stane jedničkou draftu zámořské NHL.

V sobotním zápase Karjala Cup si ovšem Matvej Mičkov udělal další reklamu. Troufalým gólem, kterým napodobil historickou trefu Fina Granlunda z roku 2011. Na začátku druhé třetiny si za brankou nabral puk na čepel hokejky a bleskově ho zasunul za záda konsternovaného gólmana Lindvalla.

Zaskočení ale evidentně byli i ruští komentátoři hokejového zápasu, kteří se probrali až v momentě, kdy Mičkov slavil se svými spoluhráči z mantinelu. "Co to dělá?!" křičel v první reakci jeden z nich.

"Už v první třetině jsem mohl dát gól, ale nesedlo mi to. Napodruhé už to vyšlo. Zkusil jsem to a povedlo se. Pomohlo nám to, brzy jsme pak dali další gól," popsal svoji trefu sám Mičkov. "To se často nevidí. Na rozhodnutí měl zlomek sekundy. Byl to samozřejmě parádní gól," řekl zastupující kouč Zubov.

Mičkovova efektní trefa ale nakonec Rusům příliš platná nebyla. Švédsko zápas ovládlo poměrem 4:2 a na Karjale si připsalo po triumfu nad Českem už druhé vítězství. Sborná je po prohře s oběma severskými týmy na turnaji bez bodu.

Hokejový turnaj Karjala, součást Euro Hockey Tour v Helsinkách:

Švédsko - Rusko 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 19. A. Bengtsson (F. Olofsson, Djoos), 24. C. Klingberg (Själin, Bromé), 35. Lander (Hansson, Själin), 47. C. Klingberg (Lander, Bromé) - 22. Mičkov (Muchamadullin, Galimov), 26. Galimov (Tělegin, Koromyslov). Vyloučení: 3:1. Bez využití. Diváci: 1818.

Sestavy:

Švédsko: Lindvall - Pudas, Tömmernes, Djoos, Djuse, Hansson, Själin - C. Klingberg, Lander, Bromé - Bengtsson, F. Olofsson, Holmberg - Viksten, Linus Johansson, Bristedt - J. Olofsson, De La Rose, Everberg. Trenér: Johan Garpenlöv.

Rusko: Askarov - Smirnov, Nikišin, Jelesin, Muchamadullin, Koromyslov, Tělegin, Grudinin, Savikov - Raševskij, Voronkov, Těrtyšnyj - Mičkov, Galimov, Vovčenko - Chusnutdinov, Ponomarjov, Čibrikov - Čechovič, Guslistov, Svečkov. Trenér: Sergej Zubov.

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 0 8:3 6
2. Finsko 1 1 0 0 0 3:0 3
3. ČR 1 0 0 0 1 1:4 0
4. Rusko 2 0 0 0 2 2:7 0
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy